Jump to content

SBS Exchange 2003 + otenet


Soulis
 Share

Recommended Posts

Kalispera se olous, exo to eksis provlima.Exo ena external hosting + domain kai ena exhange server sbs 2003 esoteriko o opoios me pop downloader tsimpaei mail apo ton external (external exei shared ip epomenos no rdns). Stelno kanonikotata pantou ektos apo otenet.Exo isp otenet static otenet ip fisika gg.static.otenet.gr. Exo dokimase ston smtp connector kai me mail.mydomain.com kai me mailgate.otenet.gr .Stin proti periptosi otenet mou girnaei fisika ND mail sti deuteri peroptosi to idio. kamia simvouli? Pairno mails apo pantou ,mono pou den mporo na steilo se otenet.Apo otenet lamvano kanonika fisika.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον στη παρέα. Pls Ελληνικά και όχι greekEnglish.

Ερώτηση 1 Σου επιστρέφει κάτι πίσω όταν δεν πάει στην ΟΤΕΝΕΤ?

Ερώτηση 2 Reverse DNS έχεις κάνει κάποια ενέργεια?

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις Smart Host τον [62.103.147.202] (mailgate.otenet.gr)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ναι μου επιστρεφει Mail Delivery Subsystem [[email protected]].

Reserve DNS ζήτησα απο τον εξωτερικο host αλλα επειδή είναι πακέτο με shared ip δεν μπορει να το κάνει. Άρα δύσκολο αυτό.εκτος αν παω σε πακετο dedicated server που ειναι πολυ ακριβο.Smart host ναι δοκιμασα mailgate.otenet.gr προφανώς δεν δουλεύει επειδή ο smtp της otenet θελει και authentication.Θα πάρω και τηλέφωνο otenet να δω μηπως μπορουν να απενεργοποιησουν καποια φιλτρα αλλα δεν ξέρω αν ειναι εφικτο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι έχεις Reverse DNS

Πήγαινε από ένα CMD και πάτα ping -a A.B.G.D όπου Α.Β.Γ.Δ η Static Ip σου (www.whatis myip.com)

Θα σου ΄βγάλει ένα όνομα πχ host1.tiramola.otenet.gr

Πήγαινε στον Exchange και δήλωσε αυτό το FQDN όνομα

Αν δεν έχεις static IP (που δεν το πιστεύω) μόνο με Smart host μπορείς να το κάνεις. Ο smart host αποκλείεται να είναι κλειστός από την ΟΤΕΝΕΤ και δεν θέλει σίγουρα username & password. Αν ήταν κλειστός δεν θα μπορούσες να στείλεις καθόλου email αν χρησιμοποιούσες τον λογαριασμό σου που έχεις στην ΟΤΕΝΕΤ.

Μάλλον κάτι δεν κάνεις καλά...

Link to comment
Share on other sites

Έχω στατικη της μορφης που ειπες την βαζω FQDN στο virtual smtp server βάζω και το smart host απο κάτω mailgate.otenet.gr και μετα παω στο small business smtp connector και κανω forward all mail through following smart host mailgate.otenet.gr βάζω 5 διαφορετικα ε-μαιλ gmail hotmail yahoo και otenet πάει παντου σφαίρα εκτος απο otenet !!

Link to comment
Share on other sites

Ο Smart Host πρέπει να μπεί στο Exchange > Administrative Groups > First Administrative Group > First Routing Group > Connectors > Small Business SMTP Connector Δεξί κλικ Properties 
General TAB > κλικ στο Forward all mail through .... και το βάζεις με μορφή [α.β.γ.δ] όπου α.β.γ.δ η ip του mailgate.otenet.gr

Σβήσε το Smart Host "από κάτω" που τον έβαλες. Κάνε Restart to Microsoft Exchange Routing Engine Service

Την παραπάνω ρύθμιση μπορείς να την πετύχεις και απλά τρέχοντας τον οδηγό Connect to the internet του SBS και στις ρυθμίσεις που ρωτάει μπορείς να επιλέξεις τον Smart host.

Εαν δεν υπάρχει το παραπάνω δέντρο στον Exchange σου τότε στον Exchange Manager Δεξί κλικ και properties του Exchange (Πρώτο πρώτο πάνω πάνω) και τσεκ Display Routing Groups  , και τσεκ Display Administrative Groups

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τιποτα τα δοκιμασα τπτ δυστυχώς.Με τιποτα δεν στελνει σε οτενετ λογαριασμους.Θα παρω δευτερα τηλέφωνο οτενετ να δουμε τι γινεται ειναι πραγματικα αδιανοητο να συμβαίνει.Δεν μπορει να μη με αφηνει η οτενετ οντας εταιρικος χρηστης και με στατικη ip να μη με αφηνει να στελνω.Στην πραγματικοτητα παντου στελνω εκτος απο οτενετ Βασικά αγνωστο γιατι ...!!

Link to comment
Share on other sites

Για ποιον λόγο χρησιμοποιείτε smart host? Δεν μπορεί ολόκληρος exchange να βγαίνει μόνος του έξω?

Αν έχεις κανα tip πως να βγαίνει  από Οτενετ έξω πέστο δάσκαλε.

Κι εγώ με smart host βγαζω άκρη. Καλό θα ταν να ξερω για τον επόμενο... ή τον ίδιο[;)]

Κι από οτενετ , θυμαμαι, μας ειπαν διαφορα απιστευτα τα οποια και τα δοκιμασαν και δεν δουλεψαν ....

 

Link to comment
Share on other sites

Απο μερικα τεστ που εκανα ειδα οτι ουτε απο τον εξωτερικο server στέλνει σε οτενετ δεν φτανου ποτε και γιρναει το εξης μηνυμα

 

- The following addresses had permanent fatal errors -----

(reason: 553 5.3.0 ... User unknown)

 

----- Transcript of session follows ----- ... while talking to mx.otenet.gr.:

>>> MAIL From: SIZE=5875

<<< 553 5.3.0 ... User unknown

501 5.6.0 Data format error

 

----- Original message follows -----

 

Return-Path:

Received: mydomain redirection (mycompany.static.otenet.gr [a.b.c.d])

by rosebud.otenet.gr (8.13.8/8.13.8/Debian-3) with ESMTP id n9I6p9M5011830

for ; Sun, 18 Oct 2009 09:51:09 +0300

Link to comment
Share on other sites

ναι δοκιμασα αλλα τπτ βασικα αυτο που με βροβληματιζει περισοτερο ειναι οτι ουτε απο τον εξωτερικο μαιλερ φευγει μαιλ για οτενετ σε αλλα πακετα που εχω στο ιδιο hosting company φευγει σφαιρατο . κατι εχει παιξει με blacklists η με τα mx δεν εξηγειται αλλιως.Για οτενετ απο τα ND's καταλαβαινω οτι δεν υπαρχω σαν χρηστης- domain.ανεξάρτητου εσωτερικου η εξωετερικου server.Αν γινοταν μονο στον exchange θα λεγα κατι παιζει με το smtp αλλα τωρα ... πρωι πρωι τηλέφωνο

otenet μπας και βρω κανενα χριστιανο να καταλαβαινει τι του λεω, στο τελευταιο τηλέφωνο ελεγα για exchange και μου απαντησε "δηλαδη τι εκδοση outlook χρησιμοποιειται...." εκει το κλεισα το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που είναι σίγουρο είναι οτι δεν χρειάζεται smart host αφού όμως πληρούνται μία σειρά απο προυποθέσεις.

Οταν λες ότι έχεις static ip εννοείς όντως μόνο μία?

Είσαι σίγουρος ότι ο exchange όταν στέλνει email εμφανίζεται να στέλνει με αυτή την IP?

Επίσης ποιο είναι το domain που χρησιμοποιείς? Μήπως το email σου είναι της μορφής [email protected]?

Εχεις δικό σου domain name κατοχυρομένο?

Μήπως το εσωτερικό όνομα του domain σου έχει μπει σαν default smtp στους χρήστες σου και γι ααυτό το απορρίπτει ο ΟΤΕ.

Ενα έιναι σίγουρο , ότι έχει κάτι λάθος στο configuration (καλά δίνω και μία μικρή πιθανότητα να φταίει ο ΟΤΕ.)

Link to comment
Share on other sites

Για ποιον λόγο χρησιμοποιείτε smart host? Δεν μπορεί ολόκληρος exchange να βγαίνει μόνος του έξω?

Αν έχεις κανα tip πως να βγαίνει  από Οτενετ έξω πέστο δάσκαλε.
Κι εγώ με smart host βγαζω άκρη. Καλό θα ταν να ξερω για τον επόμενο... ή τον ίδιο[;)]
Κι από οτενετ , θυμαμαι, μας ειπαν διαφορα απιστευτα τα οποια και τα δοκιμασαν και δεν δουλεψαν ....

Ο Smart host είναι άχρηστος όταν πληρούνται τα παρακάτω:

1. Στατική IP που να αντιστοιχεί σωστά στον Exchange δλδ όταν φεύγει email απο τον exchange να φαίνεται ότι το έστειλε η συγκεκριμένη static ip.

2.Eγγραφή στην DNS ζώνη  με κάποιο όνομα για τον server (A Record) π.χ. mail1.mydomain.gr η οποία επίσης θα πρέπει να έχει μπεί στον exchange  ώστε να φαίνεται σαν η προέλευση των emails

3. ptr εγγραφή στην reverse ζώνη του provider που να δείχνει στον A record που περιέγραψα παραπάνω

Τα βήματα 1,2 είναι συνηθως αρκετά για τις περισότερες περιπτώσεις domain στα οποία στέλνουμε emails. Το 3 καλύπτει την περίπτωση που κάποιος έχει ενεργοποιήσει reverse lookup έλεγχος στους smtp που του στέλνουν email

Τέλος η προσθήκη mx record στην ζώνη mydomain.gr μας καθηστά ικανούς να λαμβάνουμε και emails οπότε δεν χρειαζόμαστε ούτε web mail service απο τους providers, κάτι που όμως είναι άλλη συζήτηση.

Αυτό που με στεναχωρεί είναι πως αυτό το θέμα το έχουμε καλύψει τουλάχιστον σε άλλα 2.243.224. άρθρα άλλα όπως φαίνεται έιναι το νο1 πρόβλημα στην ρύθμιση του exchange.

Τέλος να πω, πως αν και έχει βελτιωθεί η κατάσταση, τα help desk των providers βρίσκονται στο μεσσαίωνα. Θα πρέπει εμείς να ξέρουμε ακριβώς τι θέλουμε και να μην τους ρωτάμε για smart ή dummy hosts

 

 

Link to comment
Share on other sites

εχω τα παρακατω.

1)Μια μονο στατική ip της γνωστης μορφης.

2)Έχω ενα εξωτερικό hosting και mailer απο τον οποιο κατεβάζω με pop downloader ta emails.

3)Ισως χρειαζεται μια ptr εγγραφη που θα κανω αυριο πρωι πρωι με την otenet.

Αυτο που με προβληματιζει βεβαια ειναι οτι ουτε επο το εξωτερικο hosting - μαιλερ μπορω να στειλω σε otenet. Βγάζοντας δηλαδη τον exchange απο την εξίσωση. ακομα και όταν στέλνω απο εκει το NDR ειναι το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

κανονικο domain mycompany.com , o external mailer ειναι αμερικη, το θεμα ειναι οτι

στον σθγκεκριμενο έχω αλλα 5 πακετα με διαφορετικα domain το καθενα , ολα στελνουν κανονικα.Αυτο που σκεφτομαι ειναι μην εχω μπει blacklist αλλα απο ενα ελεγχο που εκανα δεν με ειδα πουθενα.Επισης σκεφτομαι μηπως εχει μπει παλιοτερο ptr για το συγκεκριμενο domain σε παλιοτερη στατικη της otenet και πρεπει να βγαλω ακρη που πως και ποτε.Αυτο που εξακολουθω να μην καταλαβαινω ειναι οκ o exchange δεν στελνει o external που μπαινω απο webmail γιατι δεν στελνει??? μου φαινεται πολυ παραξενο.STADAR κατι παιζει με οτενετ δεν το συζηταω αλλα οπως ειπες και εσυ πρεπει να εισαι πολυ συγκεκριμενος με το τι θα ζητησεις απο otenet και προσπαθω να εστιασω οσο μπορω περισσοτερο.εχει κανεις απο εσας καποιο μαιλερ με rDNS θα ήθελα πολυ να δοκιμασω αν μπορώ να στειλω.Βεβαια εχω στειλει άπειρα mail και ολα οκ.To προβλημα μου το αναφεραν προσφατα που έτυχε να πρεπει να στειλουν σε οτενετ μαιλς. Ειναι δυνατον να στελνω οπου και αν εχω δοκιμασει εκτος .... @otenet!!

Link to comment
Share on other sites

βασικα αυτο φοβαμαι , αρα περαν τουτου δεν καταλαβαινω πως γινεται να μην μπορει να λαβει απο τον εξωτερικο δεδομενου οτι στο rdns της οτενετ γυρναει το σωστο host.φανταζομαι δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...