Jump to content

Που βρέθηκε το δεύτερο calendar???


japan
 Share

Recommended Posts

Σε περιβάλλον με Exchange 2007, ένας χρήστης, σε νέο μηχάνημα με windows 7 και outlook 2007, βρέθηκε με ένα δεύτερο calendar. To calendar με όλα τα items δεν έχει τα σωστά permissions, δηλαδή δεν μπορούν οι άλλοι χρήστες να δουν free/busy, και στο drop down menu δεν υπάρχει ως επιλογή. Το άλλο calendar που "εμφανίστηκε" (συγνώμη, δεν ήμουν πάνω από τον χρήστη να δω αν όντως έκανε κάτι για να δημιουργηθεί αυτό) έχει τα σωστά permissions, και όλα τα νέα meeting requests πάνε εκεί. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να διορθωθεί αυτό, εκτός από το να πω στον χρήση να κάνει copy όλα τα calendar items από το ένα στο άλλο και μετά delete το λάθος calendar? Έχει πάρα πολλά items κάθε μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

Σύμφωνα με όσα αναφέρεις στο post, από την «μέση του πουθενά» εμφανίστηκε ένα νέο calendar αλλά μόνο σε αυτόν τον χρήστη «το οποίο έχει και τα σωστά permissions» διόρθωσε με εάν κατάλαβα λάθος. Το εξ’ορισμού calendar όμως δεν διαθέτει τα σωστά permissions. Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω εάν εξ’αρχής παρουσιάστηκε το φαινόμενο τω δύο calendar.Υπάρχουν δύο εκδοχές «εάν συμβαίνει μεμονωμένα σε έναν χρήστη και όχι σε όλους ή κάποιους χρήστες».

 

1.      Ο συγκεκριμένος χρήστης να δημιούργησε μόνος του το δεύτερο Calendar «παίζοντας με το Outlook».

2.      Εάν ο χρήστης διαθέτη περισσότερους από ένα λογαριασμό στον Exchange Server.

 



Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Δε νομίζω πως το δημιούργησε από μόνος του, λέει πως δεν έχει πειράξει τίποτα, βέβαια δεν είμαι και από πάνω του συνεχώς για να δω τι κάνει... (never trust a user). Και πάλι όμως, ακόμη και αν ο ίδιος έκανε ένα δεύτερο calendar, πως γίνεται το calendar που προϋπήρχε, και είχε όλα τα παλιά items, να χάσει το free/busy permission, και το άδειο calendar, να είναι αυτό που λειτουργεί σωστά.

 

Έχει μόνο έναν λογαριασμό στον Exchange.

Δεν μου έχει παραπονεθεί κανένας άλλος χρήστης ότι έχει το ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιήστε το Exchange Server Public Folder Distributed Authoring and Versioning (DAV) με βάση το Administration tool (PFDAVAdmin) για την εκτέλεση διαφόρων εργασιών που σχετίζονται με τη διαχείριση δημόσιων φακέλων και γραμματοκιβώτια (public folders και mailboxes) το εργαλείο ελέγχει το permissions status του κάθε public  και mailbox folder και διορθώνει τυχόν προβλήματα που διαπιστώθηκαν. Εκτελώντας το (PFDAVAdmin) μπορείτε να επιβεβαιώσετε και να επιδιορθώσετε όλα τα θέματα permissions public  και mailbox folder.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

Download:

Microsoft Exchange Server Public Folder DAV-based Administration Tool

 

Τρόπος λειτουργίας:

ü      PFDavAdmin tool (Part 1)

ü      PFDavAdmin tool (Part 2)

 

Επίσης χρησιμοποιώντας την εντολή Get-MailboxCalendarSettings cmdlet μπορείτε να ανακτήσετε το Calendar Attendant configuration για το target mailbox.[8-|]

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...