Jump to content

Θέμα με emails σε Exchange 2003


Blackman
 Share

Recommended Posts

Χρήστης μου ανέφερε ότι έχει emails που έχει στείλει (και είναι στα sent) φαίνεται ότι δεν έχουν πάει. Ο χρήστης δεν έχει λάβει πίσω κάποιο delivery error ή κάτι αντίστοιχο.

 

Το κατάλαβε όταν κάποιος από εκείνους που περίμενε απάντηση έστειλε email σαν reminder παρόλο που το email φαίνεται ότι είχε φύγει. Οπότε με το ίδιο σκεπτικό έφτιαξε μία λίστα από άτομα που περίμενε να είχαν απαντήσει εδώ και καιρό (μαζί με τις ημερομηνίες) και μου την προώθησε.

 

Άλλη αντίστοιχη αναφορά δεν έχω από κάποιον άλλον, αλλά ίσως και να μην το έχουν πάρει χαμπάρι. Προσωπικά δεν έχω αντιμετοπίσει κάποιο πρόβλημα και ότι δοκιμές έχω κάνει δείχνουν ότι το σύστημα δουλεύει ρολόι.

 

Όλα τα emails είναι εξωτερικού. Οι ημερομηνίες είναι από τον 11ο του 2009 και μέχρι πριν λίγες ημέρες...είναι ενδεικτικά 5-6 emails. Δεν μπορώ να στείλω στα συγκεκριμένα emails για δοκιμή, καθώς είναι επικοινωνίες για πιθανές συνεργασίες και δεν θέλουν να προχωρίσω σε τέτοια κίνηση.

 

Έχετε καμία ιδέα για το πως μπορώ να αντιμετωπίσω ή να δω αν υπάρχει κάπου όντως πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Τα email τα οποία μέσα από το Outlook  φαίνονται σαν απεσταλμένα, στο Queue του Exchange φαίνονται σαν απεσταλμένα ή έχουν κολλήσει στο Queue;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα Ιωάννα...

 

στο Queue δεν υπάρχει κάτι αφού μιλάμε για emails εδώ και αρκετές ημέρες. Αν είχε κολλήσει κάτι εκεί θα το είχα δει. Αυτή την στιγμή που μιλάμε δεν υπάρχει κάποιο email που να προσπαθεί κάποιο connection.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιώργο,

και να υποθέσω οτι log files απο τον 11ο του 2009 δεν υπάρχουν .....

Βέβαια ισως να είχε πάει στο junk folder του απέναντι αλλά αντε απόδειξε το.

Φοβάμαι φίλε οτι δεν γίνετε, με τις ταπεινές μου γνώσεις, να βγάλεις άκρη. 

Πάντως εσύ telnet στον απέναντι κάνεις κανονικά έτσι ?

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει κάποιες δοκιμές Πάνο...

για το telnet μιλάς για κάτι πιο συγκεκριμένο; ή απλά στο αντίστοιχο domain;

 

γιατί εγώ βρίσκω με nslookup τον mail server και μετά προσπαθώ να κάνω telnet

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεις στο Post σου, τα  «Όλα τα emails είναι εξωτερικού».
Επίσης, φαντάζομαι ότι όλο αυτό άρχισε ξαφνικά, χωρίς να έχει προκύψει κάποια αλλαγή στον
Server (Update, SP κλπ); Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν τα account των χρηστών που πραγματοποιούν την αποστολή είναι <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />POP3 Accounts. Αναφέρεις ότι δεν υπάρχει κάποιο NDR, και ότι ο πελάτης σου το διασταύρωσε (ότι τα μηνύματα που έστειλε δεν παραλύθηκαν ποτέ), μέσω των remainder που έλαβε από την μεριά τους. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να πραγματοποιήσεις δοκιμές (Test Mail) γιατί δεν στο επιτρέπουν.

Μια πρόταση πιθανής επίλυσης, είναι να δοκιμάσεις να κάνεις recreate το profile του χρήστη, και να περιμένεις πότε θα ξαναστείλει email στους συγκεκριμένους παραλήπτες.

Link to comment
Share on other sites

CF αυτά τα έχω κάνει ήδη. Στην περίπτωση του συγκεκριμένου χρήστη επειδή έχει πέραν του ενός λογαριασμού, έναν exchange και 2 pop3, το ένα email που δεν έχει απάντηση σίγουρα έφυγε από τον pop3.

 

Οι υπόλοιποι είναι από το exchange, αλλά κρατάω μία επιφύλαξη μήπως του είχαμε βάλει pop3 την περίοδο που έστειλε τα email, αν και δεν είναι τόσο πιθανό.Θα το ελέγξω αυτό πάντως και όπως και να έχει θα ξαναμαναδημιουργήσω το profile του.

 

πάντως με telnet βρήκα ότι το ένα από τα emails δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

πάντως με telnet βρήκα ότι το ένα από τα emails δεν υπάρχει.

Και πού είναι το NDR ... οΕο;;;

 

προφανώς το συγκεκριμένο email έπαψε να υφίστατε αργότερα από την ημερομηνία αποστολής. οπότε λογικό είναι να μην υπάρχει ndr. Αυτό το διαπίστωσα σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

πάντως με telnet βρήκα ότι το ένα από τα emails δεν υπάρχει.

Και πού είναι το NDR ... οΕο;;;

Δεν είναι σίγουρο ότι αν δεν υπάρχει το account ότι θα πάρεις ndr απο τον mail server. Στον δικό μου έχω ρυθμίσει να μην στέλνει πίσω τίποτα όταν πιάνει spam και non existent λογαριασμούς.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...