Jump to content

Πρόβλημα με Shared Tasks στο Outlook 2003.


mts
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα,

Το πρόβλημά μου είναι το εξής :

Σε περιβάλλον Exchange 2000, έχω έναν χρήστη που ήθελε να κάνει Shared τα Tasks του. Η πολιτική εδώ, είναι κάθε χρήστης να παίρνει τα emails του σε τοπικό .pst αρχείο λόγω πολύ μεγάλου όγκου emails που στέλνονται-λαμβάνονται...

Έκανα share τα Tasks του Mailbox του (στον Exchange) και όλα καλά και όλα ωραία. Έδωσα και permissions στους χρήστες που θέλει να τα βλέπουν κτλ.

Το πρόβλημα λοιπόν είναι με τα reminders. Όταν σε κάποιο task πάει ο χρήστης (ο ίδιος) να βάλει reminder δεν τον αφήνει βγάζοντας το μήνυμα στην εικόνα που παραθέτω. Γιατί γίνεται αυτό ? (οι άλλοι χρήστες που "βλέπουν" τα Tasks του δεν έχουν πρόβλημα να βάλουν reminder...)

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το κάνει αυτό επειδή δεν είναι το πρωτεύον Mailbox ? Γιατι στο Tasks του τοπικού pst, βάζει κανονικά reminders...

Yπάρχει λύση για αυτό ?...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Το Calendar ή το Task reminder δεν είναι στον primary folder. Τα Reminders ενεργοποιούνται μόνο μέσα από primary Calendar ή Task folders.

 

Στον ακόλουθο σύνδεσμο θα βρείτε περισσότερες πληροφορίες:

 

ü      Outlook Calendar and Task reminders do not appear as expected

Link to comment
Share on other sites

κατσε γιατι μπερδευτικα λιγο [8-)]

Ωταν λες δεν ειναι προτευον Mailbox τι εννοεις ?

Μπορεις στο παραδειγμα σου να βαλεις ονοματα ? π.χ ο UserA Κανει share taks στον UserB κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να χρειάζεται παράδειγμα όσων αφορά τους χρήστες. Απλά νομίζω πως το πιό σημαντικό είναι αυτό που λέει και η Catastrophic Failure...

Που πάει να πεί οτι φταίει το οτι το Primary Folder του χρήστη που κάνει το shared Tasks, δεν είναι το mailbox στον Exchange 2000 αλλα είναι το pst που τοπικά έχει στον υπολογιστή του.

Αυτό φαίνεται πως είναι το πρόβλημα...

Το θέμα είναι πως έκανα απο χθές τα όσα λέει το Technet απο το link που μας έδωσες και δεν απέδωσε... δυστυχώς... Άλλη λύση μήπως ?...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όπως ανέφερε και η Catastrophic Failure δεν είναι δυνατή η εμφάνιση reminders απο Calendars και Task Lists που βρίσκονται:

 

α) Σε public folders

β) Σε διαμοιρασμένα calendars/task lists

 

Για το α) υπάρχει software από τρίτη εταιρία που επιτρέπει όσους συμμετέχουν στο Public folder να δέχονται reminders (δεν το θυμάμαι πλέον, έχει πολύ καιρό που το έψαξα).

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...