Jump to content

exchange 2010 setup user


panos83
 Share

Recommended Posts

Καλησπερα σας,χρονια πολλα,χριστος ανεστη.Εχω μια απορια που μου εχει γεννηθει απο την μεχρι τωρα ασχολια μου με την εγκατασταση του exchange 2010.Για την εγκατασταση χρησιμοποιουμε τον domain admin account ή πρεπει να φτιαξω ενα account?Το ρωταω επειδη μόλις προσπαθησα να κανω login απο explorer μου εμφανισε ενα error(Load balancing failed to find a valid mailbox database) στο οποιο η προσωρινη μαλλον λυση ειναι να αφαιρεσω το admin account απο το ενα group.Eυχαριστω,θα σας απασχολησω σιγουρα και αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και αληθώς ο κύριος.

Στο θέμα σου τώρα:

 

Για την εγκατάσταη του Exchange 2010 πρέπει να χρησιμποιήσεις user που ανήκει στο Schema Admins group σε περίπτωση που δεν έχεις κάνει prepare το schema.

 

Εάν μιλάμε για τον πρώτο Exchange 2010 server στο organization ο user πρέπει να είναι μέλος του Enterprise Administrators group.

 

Εάν έχεις κάνει prepare το schema και δεν βάζεις τοω πρώτο Exchange 2010 ο User πρέπει να είναι μέλος του Delegated Setup management role group του Organization Management management role group.

 

Παρόλα αυτά δες λίγο αν είναι Mounted η database σου την ώρα που πας να κάνεις login.Επίσης πόσους 2010 έβαλες?μόνους ή μαζί με 2007/2003?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι.Λοιπον ξεκινησα με τα προαπαιτουμενα και με αυτες τις εντολες

sc config NetTcpPortSharing start= auto

ServerManagerCmd -ip Exchange-Typical.xml -Restart

 
Δεν εκανα prepare schema και active directory..Δεν θυμαμαι αν κατα την εγκατασταση εκανε κατι αυτοματα.Ειναι σε windows 2008 sp2.Υπαρχουν 
εντολες που πρεπει να τρεξω νωριτερα(Setup /PrepareSchema κλπ)?
Ειναι ο πρωτος exchange 2010 στο περιβαλλον,επειδη προκειται για lab και θα με ενδιεφερε να κανω την εγκατασταση σωστα επειδη θα μου χρτειαστει
και σε πραγματικο περιβαλλον.
Επισης μια ακομα απορια.Το domain ειναι της μορφης domain.gr και το internal domain ειναι της μορφης domain.local.Πως θα πρεπει να γινουν τα mx records
ωστε να λαμβανω mail?
Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

τα prepare τα κανει στο Setup.
Θα πρέπει να φτιάξεις τα accepted domain μετα την εγκατάσταση για να δεχεσε mail για το domain.gr (by default θα σου βάλει το domain.local)
και μετά αν θες θα πρέπει να βάλεις και email policy για να δίνεις mail addresses του τύπου domain.gr στους users.

Τα ΜΧ record τωρα για το domain.gr θα πρέπει να τα στείλεις ή σε καποιο gateway Που έχεις για κανα antispam (σκεψου ισως να βάλεις και Edge) ή αν κανεις Publish τους Hub Transport Servers σου,
προσοχη αν το κάνεις αυτο θα πρέπει να κάνεις ρυθμίσεις στον Default Recieve connector ώστε να δέχετε anonymous authentication.

σου πρετέινω στο παραγωγικό περιβάλλον να τρέξεις τον ExPDA Πριν κάνεις εγκατάσταση http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=88b304e7-9912-4cb0-8ead-7479dab1abf2&displaylang=en

 

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν χρειαζεται να δωσω εγω χειροκινητα τις εντολες για τα prepare?Εχω κανει το configuration για το domain.gr και τα mail policy ολα καλα.Το θεμα μου ειναι ποιας μορφης ειναι τα σωστα mx records για αυτου του τυπου την εγκατασταση που εχω φτιαξει.πχ domain.gr 10 win2k8exc.domain.local(?).H καπως αλλιως?Ευχαριστω για τις απαντησεις ειδικα το ExPDA το οποιο δεν γνωριζα φαινεται πολυ χρησιμο

Link to comment
Share on other sites

Με τα preperation τέλιωσες ;)

αν θες να κανεις εσωτερικες δοκιμές στο lab ... λογικααα δεν χρειάζεσε MX records. το λεω αυτο γιατι αναφέρεις κατι για domain.local.

Γιατι θες να βάλεις MX record Και που ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει domain της μορφης domain.gr το οποιο το ειχα στημενο σε exchange 2003 και μπορουσα να στειλω και να παρω mail.Eιχα δηλωσει mx records στο everydns.net γι'αυτο το σκοπο.Τωρα εφτιαξα ενα domain.local το domain μου ομως που θελω να λαμβανει παραμενει το domain.gr.Γι'αυτο χρειαζομαι τα mx φανταζομαι : )

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω και δεν μπορω δυστυχως να το βρω πουθενα ειναι πως θα ειναι η μορφη του MX?Επειδη το domain που θα στελνει και θα παιρνει και θα στελνει mail ειναι της μορφης domain.gr και το Internal ειναι της μορφης domain.local....Σε αυτο ομολογω οτι ειμαι μπερδεμενος.Ευχαριστω και παλι για το χρονο που αφιερωνεις : )

Link to comment
Share on other sites

Ναι σιγουρο οτι το domain.local δεν το ξερει το Internet ειναι το Internal domain.To mail.domain.gr Ομως ποιο ειναι?Εννοεις απλα ip?Αυτο ειναι που δεν καταλαβαινω

Link to comment
Share on other sites

To domain.gr εινια παράδιεγμα οπου εκεί βάζεις το δικό σου Internet Domain.

Πιο απλά εχεις μια Ιντερνετ IP σωστά ? π.χ 1.2.3.4

αυτή την ip την αντιστοιχείς σε ένα όνομα με ένα A Record.
π.χ mail IN A 1.2.3.4

Τέλος κάνεις ενα MX Record για το domain σου που δίχνει σε αυτο το όνομα.

IN   MX   10   mail.domain.gr

και ποτε δεν ξεχνάμε και το reverse DNS.

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...