Jump to content

ερωτηση σχετικα με Transition σε exchange 2010


panos83
 Share

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.Εχω καποιες ερωτησεις σχετικα με το Transition απο exchange 2003 σε 2010.Η πρωτη ειναι αν μπορω να χρησιμοποιησω το ιδιο ονομα στο νεο exchange καθως και την ιδια ip?Η δευτερη προερχεται απο εδω http://autoexec.gr/blogs/cf/archive/2010/01/19/migrate-from-exchange-server-2003-to-exchange-server-2010-part-ii.aspx  : )

Πρεπει να κανω custom εγκατασταση και να βαζω ενα ρολο τη φορα και restart?

Eυχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Q: Μπορώ να χρησιμοποιήσω το ίδιο όνομα στο νέο exchange καθώς και την ιδία IP?

A: Μπορούμε να κάνουμε migrate διατηρώντας το ίδιο όνομα server και τη διεύθυνση IP αλλά, δεν θα σου πρότεινα αυτήν την διαδικασία (Προσωπική μου άποψη) και ο λόγος είναι ο ακόλουθος:

Θα πρέπει να στήσεις έναν νέο Server όπου εκεί θα κάνεις move τα  mailboxes  κ.ο.κ.  Έπειτα  να καταργήσεις τον παλιό Server και να προχωρήσεις σε στήσιμο νέου Server + Exchange 2010, έπειτα move τα mailboxes από τον «προσορινό» στον νέο Server (ο οποίος θα έχει το όνομα του παλιού και την ίδια IP). Η διαδικασία αυτή παύει να λέγετε Migration αλλά λανθασμένη. Οπότε προτείνετε να προχωρήσεις την διαδικασία με άλλο όνομα και όταν αφαιρέσεις ολοκληρωτικά τον παλιό από το δίκτυο του δίνεις την IP.   

When transitioning to Exchange 2010, you cannot perform an in-place server upgrade on an existing Exchange server. Instead, you must install a new Exchange 2010 server into the existing organization, and then move data to the new Exchange 2010 server.

Q: Πρέπει να κάνω custom εγκατάσταση και να βάζω ένα ρόλο τη φορά και restart?

A: Δεν είναι απαραίτητο, μόνο εάν σου ζητηθεί. Άλλωστε γι’αυτό υπάρχει και το Wizard εγκατάστασης του Exchange 2010..[8-|]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Ιωαννα.Το δικο σου αρθρο οδηγος βοηθαει απιστευτα οποτε μπραβο.....Αρα εισαι και το καταλληλο ατομο για την απαντηση στην εξης ερωτηση.Οταν εχω προσβαση σε webmail πχ webmail.domain.gr στο νεο server που θα φτιαξω θα παραμεινει το ιδιο η θα το αλλαξω σαν mail.domain.gr.Θα προτιμουσα να κρατησω το ιδιο και να γινεται 'redirect' στο νεο....Ευχαριστω για το χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

όσο υπάρχουν και οι δύο Server γίνεται το εξής.
Έστω ότι ο παλιός server είναι ο mail2003 με εξωτερική πρόσβαση στο mail.company.gr
Έστω ότι ο νέος server είναι ο mail2010 με εξωτερική πρόσβαση στο webmail.company.gr
έστω ότι έχεις 10 χρήστες συνολικά οι οποίοι μέχρι τώρα είναι στον mail2003.
Μεταφέρεις το mailbox των 5 πρώτων στο mail2010
Κάποιος από αυτούς τους χρήστες μπαίνει στην γνωστή του διεύθυνση mail.company.gr
του ζητά κανονικά User name και password και μόλις τα δώσει στο παράθυρο που εμφανίζεται του λέει παρακαλώ κάντε κλικ στο webmail.company.gr όπου και τον βάζει στο νέο mailbox του.
Αυτό ισχύει μέχρι να μεταφέρεις όλους τους χρήστες σου στον νέο Server. Στη συνέχεια καταργείς τον παλιό, και τέλος αλλάζεις το webmail σε mail οπότε όλα θα είναι όπως παλιά.

Ελπίζω να σε βοηθήσει η παραπάνω ανάλυση και να επιβεβαιώσει και Catastrophic αν ισχύουν τα παραπάνω [;)]

Link to comment
Share on other sites

Κατι ακομα.Για να φτιαξω αυτο το webmail.domain.gr στο νεο server χρειαζομαι Isa για να κανω το Publising?Η το φτιαχνω μεσα απο τον exchange 2010

Link to comment
Share on other sites

Συνιστάτε να έχεις ISA, για πάρα πολλούς λόγους ... κυρίως γιατί, διαφορετικά, θα χρειαστεί να ανοίξεις ports στο firewall και θα είσαι"εκτεθειμένος". Επίσης με τον ISA θα έχεις SSL bridging και άλλα πλεονεκτήματα. Μπορείς να διαβάσεις περισότερα εδώ:

http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa996545.aspx

Για το publish θα χρειαστείς και certificate το οποίο καλό θα ήταν να πάρεις από οργανισμό όπως π.χ. verisign γιατί το private CA θα ζητάει exceptions και δεν θα αναγνωρίζετε.

Link to comment
Share on other sites

Παρολαυτα εχω την εξης απορια.Bαζω στον explorer webmail.domain.gr και σωστα μου ανοιγει ο παλιος Exchange.Tι πρεπει να κανω ωστε να δημιουργησω ενα νεο webmail1.domain.gr που να δειχνει στο νεο Exchange?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον
Στον πραγματικό DNS του company.gr (Συνήθως υπάρχει κάποια κονσόλα διαχείρισης Plesk, Cpanel, κλπ)υπάρχει μία εγγραφή HostA η οποία δείχνει την Static IP σου A.B.C.D.
Εαν έχεις ISA πηγαίνεις σε αυτόν τον DNS και κάνεις μία νέα εγγραφή HostA η οποία δείχνει την ίδια Static IP A.B.C.D με όνομα webmail1, και μέσα από τον ISA δημιουργείς διαφορετικό Publishing Roule
εαν περιμένεις λίγη ώρα θα δεις μετά από λίγο ότι όταν κάνεις ping στο webmail1.company.gr θα σου δείχνει την ΙΡ που έβαλες στον DNS.
Εαν δεν έχεις ISA τότε πηγαίνεις στον DNS και κάνεις μία εγγραφή HostA η οποία δείχνει διαφορετική Static IP (Χρειάζεσαι δηλαδή περισσότερες της μίας Static IPs) πχ την A.B.C.D+1 με όνομα webmail1. Και πάλι αν περιμένεις λίγη ώρα θα δεις ότι όταν κάνεις ping webmail1.company.gr θα σου δείχνει την ΙΡ A.B.C.D+1

Στον Exchange 2010 δίνεις ΔΥΟ IP μία τους εσωτερικού σου δικτύου και μία A.B.C.D+1
Πλέον ο Exchange σου είναι στον έξω κόσμο. τον αφήνεις έτσι μέχρι να τελιώσεις τις εργασίες σου, και μετά καταργείς την Real IP και τον αφήνεις με μία IΡ όπως ήταν ο παλιός σου Exchange (εφόσον βέβαια έχεις καταργήσει εντελός τον παλιό Exchange)

To A.B.C.D+1 σου το γράφω διότι οι 16άδες IP είναι σειριακές η μία μετά την άλλη, οπότε βολέυει να βάλεις την αμέσως επόμενη ΙΡ ή αν την χρησιμοποιείς κάπου αλλού την μεθεπόμενη κ.ο.κ.

Εαν πάλι ΔΕΝ έχεις 16άδα τότε πρέπει να αλλάξεις τις fefault Πόρτες 443 25 κλπ σε διαφορετικές τις οποίες θα τις ανοίξεις με ΝΑΤ στο router firewall σου.
Προτείνεται όμως οπωσδήποτε ΛΥΣΗ ΜΕ ISA.

Link to comment
Share on other sites

Oσον αφορα το Publising Πληρως κατανοητο με μια απορια μοναχα.Αν δεν υπαρχει κονσολα διαχειρισης(cpanel) την εγγραφη πρεπει να μου την κανει ο isp?

Τωρα οσον αφορα την περιπτωση που δεν εχει isa και δεν εχω 16αδα ή καποια διαθεσιμη ελευθερη ip πρεπει οπωσδηποτε να μου παρεχουν μια και μετα να γινει το ολο εγχειρημα αποτι καταλαβαινω?Επισης απορια αλλη βαζοντας στον exchange αυτη τη wan ip και μετα κανω τα nat αποτι φανταζομαι.

Εκει εχουν Isa αλλα δεν ξερω αν υλοποιουν τη λυση με το Publising.Aκομα και ετσι μπορω να φτιαξω απο την αρχη την υποδομη και να ξεκινησουν να το χρησιμοποιουν ετσι?Μου φαινεται πιο απλο σαν λυση και απο τη στιγμη που υπαρχει και μου το προτεινεται λεω να το κανω ετσι.Αλλα σε αυτη την περιπτωση που δεν το εχουν ετσι και το ξεκινησω φανταζομαι θελω παλι μια wan ip dedicated σωστα?και αυτο ειναι που φοβαμαι ποσο καιρο θα παρει να την διαθεσουν αν δεν την εχουν?

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν έχεις δυναμική διαχέιριση του DNS σου τότε αυτός που σου έχει φτιάξει το Site συνήθως μπορεί να σου προσθέσει αυτές τις εγγραφές.

Αν πχ είναι η ΟΤΕΝΕΤ εκεί που έιναι το site σου τότε στέλνεις ένα Fax στην OTENET και ζητάς τις κατάλληλες εγγραφές στον DNS σου.

Τώρα τα άλλα που λες ποιο κάτω, ομολογώ ότι μπερδεύτηκα. Δεν κατάλαβα ποιοι είναι αυτοί που έχουν ISA κλπ? δεν μπορώ να καταλάβω.

Ισως πρέπει να δώσεις λίγο πιο αναλυτικά την μορφή του δικτόυ και τι θες να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω το δικτυο πολυ περιγραφικα θα διαπιστωσω το πρωι τι συμβαινει.θα χρειαστω και mx records να δηλωσω στον provider ή μονο Α record?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι.Αποτι διαπιστωσα εχουν exchange 2003 ο οποιος εχει owa μεσω NAT.Εγω θα φτιαξω Α record που θα δειχνουν στο νεο exchangesrv και στη νεα public ip.Θα χρειαστω ΜΧ αντιστοιχα με αυτα που εχει ο ηδη υπαρχων?Επισης οσον αφορα το certificate το εχουν εκδοσει μονοι τους οποτε σε αυτη την περιπτωση θα εκδοσω παλι μονος μου για το νεο?Επισης Υπαρχει host A το οποιο δειχνει σε μια public ip ιδια με την Public ip του exchange και αναφερει webmail.Επισης στον IIS εχει αντιστοιχο site?Πρεπει να φτιαξω Α record με τα ιδια χαρακτηριστικα και ονομα mail και να κανω τα ιδια και στον IIS?Κ κατι τελευταιο....Οσο δεν μεταφερω mailbox θα συνεχισουν να χρησιμοποιουν τον παλιο exchange δηλαδη μπορω να κανω την εγκατασταση και να κανω τις ρυθμισεις αργοτερα αφου γινουν οι αλλαγες στα dns?

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...