Jump to content

Προϊόντα System Center


band
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα. Δοκιμάζω τον τελευταίο καιρό τα προϊόντα του system center και ήθελα να διευκρινίσω κάτι για να δω αν το έχω καταλάβει σωστά. Αναφέρομαι στα SCOM, SC Essentials και SCCM.

O SCOM περιλαμβάνεται μέσα στα Essentials ή πρέπει να τα έχω εγκατεστημένα και τα δύο? έχω δει μέσα στα Essentials και SCOM, αλλά δε ξέρω αν είναι ένα κομμάτι του ή είναι πλήρως λειτουργικός.

Κατ' επέκταση, ο SCCM (δεν τον έχω στήσει ακόμα οπότε ρωτάω) περιλαμβάνει τον SCOM και τα essentials, η πρέπει να έχω και τα τρία προϊόντα εγκατεστημένα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δοκιμάζω τον τελευταίο καιρό τα προϊόντα του system center και ήθελα να διευκρινίσω κάτι για να δω αν το έχω καταλάβει σωστά. Αναφέρομαι στα SCOM, SC Essentials και SCCM. O SCOM περιλαμβάνεται μέσα στα Essentials ή πρέπει να τα έχω εγκατεστημένα και τα δύο? έχω δει μέσα στα Essentials και SCOM, αλλά δε ξέρω αν είναι ένα κομμάτι του ή είναι πλήρως λειτουργικός. Κατ' επέκταση, ο SCCM (δεν τον έχω στήσει ακόμα οπότε ρωτάω) περιλαμβάνει τον SCOM και τα essentials, η πρέπει να έχω και τα τρία προϊόντα εγκατεστημένα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Είναι 3 προιόντα διαφορετικά.

1)SCOM= System Center Operation Manager

2)SCCM= System Center Configuration Manager

3)Essentials = Κουτσουρεμένος SCOM+SCCM

Αν εγκαταστήσεις το 3 τότε τα άλλα 2 δεν χρειάζεται να τα στήσεις. Επίσης θα σου πρότεινα να στήσεις το Essentials για αρχή και αν δεις ότι κάτι δε σε καλύπτει, που δε νομίζω, τότε στήσε τις κανονικές editions.  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν εγκαταστήσεις το 3 τότε τα άλλα 2 δεν χρειάζεται να τα στήσεις. Επίσης θα σου πρότεινα να στήσεις το Essentials για αρχή και αν δεις ότι κάτι δε σε καλύπτει, που δε νομίζω, τότε στήσε τις κανονικές editions.  

Δεν είναι ακριβώς έτσι φίλε Απόστολε, ο SCE απεύθυνεται σε μικρά περιβάλλοντα (εντάξει μέχρι 500 clients & 50 Servers πλέον) αλλά στοχεύει στο γκρουπ των admins που δε θέλουν να μπλέξουν με πολλά πολλά.

Ο SCCM από την άλλη, μαζί με τον SCOM αποτελούν Enterprise class λύσεις με δυνατότητες κλιμάκωσης από ένα μικρό οργανισμό ως Multinational οργανισμούς και Datacenters.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...