Jump to content

Cannot move the items. The item cannot be moved. It was either already moved or deleted, or access was denied.


strattos
 Share

Recommended Posts

Good evening community,

 

We have an ExcSrv 2003 SP2 with Outlook 2003 & Outlook 2007 clients. With proper permissions set where needed we face the problem mentioned to the subject when a user tries to move or even copy an item from Inbox to a Public Folder. The solution provided from Microsoft here http://support.microsoft.com/?kbid=330752 doesn't help.

 

Any support provided will be much

appreciated.

 

Best regards,

Stratos

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ο exchange σου είναι σε SBS ?? η όχι. Αν είναι σε SBS κάνε ενα restart μετά την αλλαγή που έκανες ή απλά κάνε μπόλικη υπομονή.

Δοκίμασε και το εξής

Πήγαινε σε ενα public folder -> properties -> permissions-> client permissions -> add βάλε ενα χρήστη δώστου ρόλο owner .

Δοκίμασε να κάνεις copy το mail απο το Inbox του στο public folder

 

Link to comment
Share on other sites

Στράτο καλησπέρα,

Δοκίμασε να κάνεις το εξής το οποίο μου έχει συμβεί αρκετές φορές, ειδικά σε περιπτώσεις migration.

Πήγαινε πάνω στο χρήστη που θές να δώσεις δικαιώματα απο το Active Directory Users mmc, εκέι λοιπόν αν βάλεις το View "Advance Features" στα properties του χρήστη θα δείς το Security Tab. Θα πάς στo Advance και θα σου ανοίξει μια καινούργια καρτέλα, δες εάν το τσεκ το οποίο υπάρχει Include Inheritable Permission του χρήστη είναι τσεκαρισμένο ή όχι.

Εάν δεν είναι τσέκαρετο και δές εάν θα λειτουργήσει σωστά. Πολύ πιθανό είναι να έχει μπεί ο χρήστης σε κάποιο security group το οποίο εμποδίζει την κληρονομικότητα κάποιον security permissions.

Δοκίμασε το και πές μας νέα..

V

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Δεν είναι SBS είναι STD. Tο να ορίσω τον χρήστη owner ήταν η πρώτη σκέψη μου αλλά δεν απέδοσε καρπούς.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου πάντως!

 

Link to comment
Share on other sites

Στράτο καλησπέρα,

Δοκίμασε να κάνεις το εξής το οποίο μου έχει συμβεί αρκετές φορές, ειδικά σε περιπτώσεις migration.

Πήγαινε πάνω στο χρήστη που θές να δώσεις δικαιώματα απο το Active Directory Users mmc, εκέι λοιπόν αν βάλεις το View "Advance Features" στα properties του χρήστη θα δείς το Security Tab. Θα πάς στo Advance και θα σου ανοίξει μια καινούργια καρτέλα, δες εάν το τσεκ το οποίο υπάρχει Include Inheritable Permission του χρήστη είναι τσεκαρισμένο ή όχι.

Εάν δεν είναι τσέκαρετο και δές εάν θα λειτουργήσει σωστά. Πολύ πιθανό είναι να έχει μπεί ο χρήστης σε κάποιο security group το οποίο εμποδίζει την κληρονομικότητα κάποιον security permissions.

Δοκίμασε το και πές μας νέα..

V

 

Καλημέρα και σε σένα Βαγγέλη. Ούτε η πρότασή σου απέδοσε καρπούς...έχω όμως ένα νέο δεδομένο που το παρατήρησα μόλις τώρα και αυτομάτως μου έδωσε και την απάντηση...Όλα τα items που προσπαθώ να κάνω move/copy έχουν attachments και μάλιστα μεγάλα 10ΜΒ<size<14MB. Στα properties του PF είναι ενεργοποιημένο το "Use PF Store Defaults" αύξησα το limit στο PF Store και όλα καλά!

 

:D Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας!

 

Link to comment
Share on other sites

μιας και μίλησες για τετοια sizes, προσοχή! ο Exchange DEN ειναι File Sharing εργαλείο!

δές το total size των PF σου και προσπάθησε να το κρατήσεις εώς 40 GB για λόγους σωστού recovery αν χρειαστεί ποτέ. [:)]

Link to comment
Share on other sites

μιας και μίλησες για τετοια sizes, προσοχή! ο Exchange DEN ειναι File Sharing εργαλείο!

δές το total size των PF σου και προσπάθησε να το κρατήσεις εώς 40 GB για λόγους σωστού recovery αν χρειαστεί ποτέ. [:)]

 

[:D] Xaxaxaxaa Κάτι που έχουμε αντιμετωπίσει όλοι λοιπόν...πως να πείσεις τους χρήστες σου ότι ο Exchange ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΡΧΕΙΟΘΕΤΙΣΗΣ...νομίζω ότι ούτε η Microsoft μπόρεσε να πείσει κανέναν με την "ενδεχόμενη" (όπως είχε ακουστεί) κατάργηση των PF πριν βγάλει στην αγορά τον Exc2010 στην προσπάθειά της να σπρώξει τους πελάτες της προς τη λύση του SharePoint...

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...