Jump to content

Exchange 2010 Distribution Group"User Unknown"


PerixIT
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα σου όλους, [:)]

 Ένα πρόσφατο πρόβλημα που αντιμετοπίζω μετά από μετάβαση Exchange 2003 σε Exchange 2010 είναι με την δημιουργία Distribution Group. Το Distribution Group δημιουργείται κανονικά, προσθέτω τους χρήστες και από εσωτερικά όλα παίζουν μια χαρά(δηλαδή αν στείλω mail από μέσα πάει κανονικά στους παραλήπτες)... Όταν όμως πάω να στείλω mail από έξω παίρνω το ακόλουθο μήνυμα:

"Technical details of permanent failure: Google tried to deliver your message, but it was rejected by the

recipient domain. We recommend contacting the other email provider for

further information about the cause of this error. The error that the

other server returned was: 550 550 5.1.1 User unknown (state 14)."

Τα μόνα distribution groups που παίζουν κανονικά είναι όσα μεταφέρθηκαν από τον Exchange 2003. To Distribution Group που έφτιαξα είναι recipient type : "Mail Universal Distribution Group" .

Καμία ιδέα παίδες...???

 

Ευχαριστώ !!!

Perix.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Έλενξε τα Event Logs σου; Best Practice Analyzer έτρεξες;
Ρίξε μια ματιά και εδώ, είναι σε 2007 αλλά έχει την ίδια λογική.
Distribution List Not Getting Mails From OutsideNDR 5.1.1

Link to comment
Share on other sites

Στον Exchange 2007 έπρεπε να γράψεις μία εντολή στο Power Shell του Exchange

Λογικά ισχύει και στον 2010

Η εντολή είναι  Set -DistributionGroup ΤΑΔΕ -RequireSenderAuthenticationEnabled $False     (Όπου ΤΑΔΕ το όνομα του Distribution Group σου)

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είχες απόλυτο δίκιο το link που μου έδωσες μου έλυσε το πρόβλημα [:D].... Δυστυχώς δεν έχω προλάβει να μελετήσω τον Exchange 2010 [:(] και από ότι φαίνεται θα χρειαστώ αρκετό χρόνο.

 Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!!!

Perix.

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου (Catastrophic Failure) είχες απόλυτο δίκιο το link που μου έδωσες μου έλυσε το πρόβλημα [:D].... Δυστυχώς δεν έχω προλάβει να μελετήσω τον Exchange 2010 [:(] και από ότι φαίνεται θα χρειαστώ αρκετό χρόνο.

 Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!!!

Perix.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω και εγώ με την σειρά μου γιατί ΤΩΡΑ το είδα το πρόβλημα, πως γίνεται η διαδικασία και

απο το GUI...

 

Πηγαίνωντας στο distribution group που θές και κάνοντας properties και η συνέχεια στην φωτό που ακολουθεί..

DistrGrp.jpg?psid=1

 

Αυτά.... Χαίρομαι που τα λύνουμε σχεδόν ΟΛΑ...

V

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...