Jump to content

exchange 2010 cas array


panos83
 Share

Recommended Posts

Χαίρεται.Μια ερώτηση αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.Για να φτιάξω cas array πρέπει πρώτα να εγκαταστήσω τον cas ρολο και στους 2 servers ή μπορώ να βάλω τον πρώτο,να φτιάξω το array και στο τέλος βάζω τον δεύτερο.Κ αν το κάνω έτσι στον δεύτερο cas θα βάλω fqdn στο external domain στο Internet facing ίδιο με του πρώτου ή κατι άλλο.Εχω φτιαξει το nlb και έχω κολλήσει σε αυτό το σημείο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.Ολα οκ το έφτιαξα αυτο το θέμα έχω φτιάξει και το dag.'Εχω ενα τελευταίο θέμα για το dag.Δεν λειτουργεί το failover μόλις κλείσω τον ενα mailbox server.Στο Outlook καθε client κανει disconnect.Eχω βάλει στο cas array τις databases αυτο παιζει σωστά το θέμα ειναι με τους mailbox servers.Καμιά ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Εντάξει το βρήκα.Είχα κλείσει τον witness server.Oπότε μου δημιουργήθηκε η εξής απορία.Σε περίπτωση failure αυτου του server απλά δηλώνω στο dag αλλο witness ή υπαρχει διαφορετική διαδικασία αντικατάστασης του witness?

 

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φίλε μας έχει τρελάνει! [:)] ένα ένα τα θέματα σου αν μπορείς χεχε

Ας αρχίσουμε περι DAG, υπάρχει κανονικά διαδικασία για το τι κάνουμε σε περίπστωση FSW failure ή ακομα και site failure.

ριξε μια ματιά εδώ και οτι απορία έχεις την σηζητάμε.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd638121.aspx

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...