Jump to content

Πρόβλημα με συγκεκριμένο e-mail account σε Exchange Server 2007.


kostas_m
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαι νέος στο autoexec.gr και θα ήθελα καταρχην να σας συγχαρώ για την πολύ καλή δουλειά που κάνετε. Το forum έχει πάρα πολλά ενδιαφέροντα θέματα. Συνεχίστε έτσι.

 

Βλέποντας το section mail servers & outlook , μπήκα στον πειρασμό να παραθέσω ένα πρόβλημα που έχω με ένα συγκεκριμένο e-mail account.

Δεν είναι τόσο κρίσιμο , αλλά επειδή δεν εχω βρει το οτιδήποτε θα μπορούσε να με οδηγήσει στην λύση , θέλω να ρωτήσω αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος.

 

Ο server που έχουμε είναι Exchange Server 2007. Οι clients είναι Outlook 2002 (ξέρω οτι αυτός ο συνδυασμός είναι λίγο περίεργος......)

Το πρόβλημα είναι οτι όταν ένα account π.χ. το [email protected] στείλει ένα mail σε ενα συγκεκριμένο account [email protected] , το [email protected] εμφανίζεται στο πεδίο cc των απεσταλμένων του [email protected] και το πεδίο to είναι κενό.Αυτό συμβαίνει και στο OWA. Το mail όμως πηγαίνει κανονικά.

 

Και τα 2 accounts είναι λογαριασμοί του exchange.

 

Επειδή δεν είναι σημαντικό δεν θα ήθελα να ξοδέψετε τον χρόνο σας για την λύση του. Απλά αν κάποιος το έχει ξαναδεί και ξέρει την λύση.....

 

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα
Εαν το [email protected] στειλει ένα mail στο to [email protected] τότε λες ότι πηγαίνει στο cc
Εαν το [email protected] στείλει ένα mail στο To [email protected] και πάλι πηγαίνει στο cc ή ισχύει μόνο για ένα συγκεκριμένο account δλδ μόνο όταν στέλνει στο [email protected] ?

Να υποθέσω ότι από άλλο account πχ [email protected] αν στείλει στο [email protected] τότε εμφανίζεται στο ΤΟ κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Εαν το [email protected] στείλει στο [email protected] πηγαίνει κανονικά στο to και μόνο όταν στείλει στο [email protected] πηγαίνει στο cc.

Αυτό έχει παρατηρηθεί και από ένα ακόμα account το οποίο όταν στείλει στο [email protected] πάλι το πηγαίνει στο cc.

Τα υπόλοιπα accounts γενικά δεν έχουν κάποιο πρόβλημα και όταν στείλουν στο [email protected] το εμφανίζει κανονικά στο to.

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες μου δείχνει ότι υπάρχει κάποιος κανόνας σε επίπεδο Server και για αυτό το κάνει και από το OWA.

Πήγαινε και δες λίγο τους κανόνες μέσα στο Outlook του χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Από οτι είδα δεν ήταν κάποιο rule στον server ή το outlook του χρήστη.

Επίσης, sorry που δεν απάντησα για τόσες μέρες.Μάλλον θα ασχοληθώ κάποια στιγμή μελλοντικά με το θέμα.

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...