Jump to content

Exchange 2010 Problima me mails


PerixIT
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Κατα καιρούς έχει παρατηρηθεί ότι κάποιοι χρήστες λαμβάνουν mail τα οποία έρχονται αλλαμπουρνεζικα...(????) σαν να μην διαβάζει σωστά τα codepages, παρόλα αυτά έχω τσέκαρει και τις ρυθμίσεις στο office αλλά και τα regional στα clients χωρίς να βρω κάτι διαφορετικό!!!

Έχω αρχίσει να υποψιάζομαι τον Exchange!!! Να σημειωθεί ότι τα mail έρχονται σε plain txt και ότι μετά το Migration από 2003 σε 2010 άρχισε να παρουσιάζεται το πρόβλημα!!!

O Exchange είναι χώρις SP1 ακόμα!! Θα αλλάξει βέβαια αυτό σύντομα!!!!

Καμμία ιδέα guysssssssssssssssss????????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Αρχικά να πω, ότι θα πρέπει σύντομα να προχωρήσεις σε εγκατάσταση του SP1 (σύντομα).

Ερωτήσεις:

1.      Τι Clients έχεις (Office 2003, Office 2007 ή Office 2010) ;

2.      Έχεις POP3 λογαριασμούς;

3.      Μπορείς να επισυνάψεις ένα screenshot με ένα αλλοιωμένο μήνυμα;

Επιπρόσθετες Πληροφορίες:

ü  Configuring Unicode Options for Outlook 2003

ü  Unicode support for multilanguage data in Outlook

ü  Configure automatic message encoding options in Outlook 2007

Link to comment
Share on other sites

προφανώς του συμβαίνει στα ελληνικά και σε office xp ή office 2003.

το πρόβλημα στην περίπτωση μου όσο και να το έψαξα δεν δούλεψε... ακόμα και όταν έβαλα την αγγλική έκδοση του office 2003.

τελικά αναβάθμισα σε office 2007 και έστρωσε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Θα ήθελα να προσθέσω κάποιες πληροφορίες όσον αφορά την συνεργασία Outlook 2003 και Exchange 2010. Οι παρακάτω πληροφορίες θα σας βοηθήσουν σε περίπτωση που έχετε Microsoft Outlook 2003 και θέλετε να συνδεθείτε σε Exchange 2010 Servers.

ü  Outlook 2003 και Exchange 2010

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω εγκαταστήσει το SP1 (Τετάρτη βράδυ....)και περιμένω νεότερα από τους χρήστες.

Μέχρι τώρα δεν μου έχουν αναφέρει κάτι ... αλλά και αυτό πάλι όπως γνωρίζουμε όλοι είναι σχετικό καθώς μπορεί να έχουν λάβει κάποιο αντίστοιχο mail και να μην ασχοληθούν...και βεβαία μετά ο admin φταίει!!!

Τέλος πάντων παιδιά σας ευχαριστώ και θα ενημερώσω μόλις έχω νεότερα!

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...