Jump to content

ActiveSync & Push Email - Exchange 2010


Blackman
 Share

Recommended Posts

Ερώτηση...

στην εταιρεία κατά καιρούς έχω σετάρει διάφορα blackberries συναδέλφων για να λαμβάνουν τα emails τους...

όμως προσπαθώ να φτιάξω ένα IPhone 4 και παρόλο που κάνει confirm όλες τις ρυθμίσεις και φαίνεται ότι η διαδικασία επικοινωνίας με τον server είναι οκ,

όταν πας μέσα στο Mail του κινητού να κάνεις fetch τα emails έχεις μύνημα λάθους "The connection to the server failed"

 

Έχει κανείς κατά νου τι παίζει;

Η τοπολογία του συστήματος περνάει μέσα από ISA 2006 που έχει publish ότι χρειάζεται (activesync κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Σύνηθες φαινόμενο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι το Certificate, θα πρέπει να εγκαταστήσεις το Certificate στο root του iPhone 4. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Περισσότερες Πληροφορίες:

ü  Microsoft Helps Connect Apple iPhone Users to Microsoft’s Exchange Server

ü  Connecting an iPhone 4 to Exchange

ü  Microsoft Exchange ActiveSync Connectivity Tests

ü  Apple fixes issue with iOS 4 and Exchange ActiveSync

Link to comment
Share on other sites

και εγώ πιστεύω ότι κάτι με το certificate Παίζει....

το θέμα είναι πως το κάνω εγκατάσταση; γιατί όταν πρωτοσυνδέθηκα μου έβγαλε το κλασικό μύνημα και πάτησα continue...μετά τι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμενά,<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Αρχικά δες από το https://www.testexchangeconnectivity.com/ ότι παίζει σωστά το Activesync για τον εν λόγο user (πάτα το Ignore SSL trust γιατί έχει internal CA)

Αν εκεί όλα είναι καλά δες εάν στο User Account στο Active Directory στα Properties - Security (εαν δεν το βλέπεις βαλε το view-advanced) είναι checked το Inheritance στα Permissions (Κατά 99% δεν θα είναι) και δοκίμασε πάλι :)

Απ όσο γνωρίζω τον iphone απλά βγάζει ένα warning για το Certificate και συνδέετε και ας μην είναι trusted [:)]

 

Link to comment
Share on other sites

Πάνο το είχα κάνει και πριν γράψω αυτό...και έπερνα άκυρο...

αλλά τώρα που το ξαναέκανα παρατηρώ ότι αναζητά το mail.domain.gr και όχι το email.domain.gr που έχει ρυθμισμένο...

 

και τα δύο τα έχω να παίζουν...

οπότε κάτσε να ελέγξω αν το mail.domain.gr περνάει από τον server

 

όποια άλλη ιδέα...δεκτή...θα δω και το θέμα των permissions...

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...