Jump to content

AG-MS Exchange server 2003 STD-Restore image...


agorts
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα...

Είχα ένα mail server MS Exchange 2003 STD SP2 (AD 2003) που πέρυσι αναγκάστηκα να επαναφέρω το image που είχα κρατήσει... Βέβαια απειδή ο server αυτός δεν είχε mailboxes δεν τον ξαναέβαλα στο δίκτυο... δεν ξέρω τι επιπτώσεις θα έχει στο AD  και στους υπόλοιπους mail server που έχω αυτή τη στιγμή με τα live mailboxes...!

Πρέπει όμως να ασχοληθώ μαζί του ώστε να τον συνδέσω στο δίκτυο, να μεταφέρω κάποια public folders (contacts) που έχει, να κάνω uninstall τον Exchange server  και να κάνω format το μηχάνημα...

Η ερώτηση μου είναι:

1) Εάν τον βάλω σατο δίκτυο (με τους υπόλοιπους Exchange servers και το AD) θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα? Επειδή σε αυτόν έχω επαναφέρει ένα παλιότερο image... ή επειδή ουσιαστικά όλες οι ποληροφορίες του Exchange είναι στο AD δεν θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα?

2) Ποιες είναι οι ασφαλιστικές δικλείδες που πρέπει να πάρω ώστε να προετοιμαστώ για κάθε ενδεχόμενο?

Επειδή είναι critical το συγκεκριμένο task παρακαλώ να μου απαντήσουν όσοι γνωρίζουν κάτι σίγουρα....!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα,<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

Q: Εάν τον βάλω στο δίκτυο (με τους υπόλοιπους Exchange servers και το AD) θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα? Επειδή σε αυτόν έχω επαναφέρει ένα παλιότερο image... ή επειδή ουσιαστικά όλες οι πληροφορίες του Exchange είναι στο AD δεν θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα?

 

A: Εάν ο Exchange Server 2003, ο οποίος ήταν offline/shutdown δεν έχει την ίδια ονομασία με τους άλλους 2 Exchange Server 2003, δεν θα υπάρχει πρόβλημα να τον επαναφέρεις.

 

Q: Ποιες είναι οι ασφαλιστικές δικλείδες που πρέπει να πάρω ώστε να προετοιμαστώ για κάθε ενδεχόμενο?

 

A: Προϋποθέσεις:

 

ü      Να μην έχει την ίδια ονομασία ο offline/shutdown server με τους ήδη υπάρχον Exchange Server 2003 και δεν έχεις mailbox σε αυτόν.

ü      Εάν υπάρχουν connectors offline/shutdown server θα υπάρξει ένα μικρό conflict.

ü      Από την στιγμή που υπάρχουν οι παραπάνω προϋποθέσεις, φέρνεις online τον server και συνεχίζεις για το public folder replication και έπειτα remove/uninstall του Exchange 2003.

 

Επιπρόσθετες Πληροφορίες:

 

ü      How Replication Works

ü      Public Folder Replication

ü      Administering Public Folders with Exchange 2003 and PFMIGRATE

ü      Exchange Server 2003 public folder administration improvements

ü      How to remove the first Exchange Server 2003 computer from the administrative group

ü      How to Uninstall Exchange Server 2003

ü      How to remove Exchange Server 2003 from your computer

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα ξαναβάλω στο δίκτυο τον exchange server, θα χρειαστεί να τον κάνω remove & readd στο domain (γιατί είναι τόσους μήνες εκτός...!)

Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα από αυτό (remove-readd to domain)?

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που ο exchange server ήταν απλά κλειστός (shutdown) και όχι disjoin από τον DC, δεν χρειάζεται να κάνεις remove & re-add στο domain, αυτό μπορεί να σου κοστίσει τον exchange «break exchange». Εάν τώρα εσύ θέλεις να κάνεις «re-add» τον Exchange server 2003 στο domain, θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις disaster recovery σενάριο.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

ü      Worksheet: Disaster Recovery Preparation for Microsoft Exchange Server 2003

ü      Exchange 2003 Disaster Recovery Operations Guide

ü      Introduction to the Exchange 2003 Disaster Recovery Operations Guide

Link to comment
Share on other sites

Έκανα:

1) Remove from domain (αφησα κενά τα πεδία στο dialog για το user/psw... δεν ξέρω αν έβαζα λογαριασμό με δικαιώματα, μήπως έκανε remove το computer account από το domain... και αυτό μου δημιουργούσε προβλήματα...)
2) Restart...
3) Add to domain...
4) Restart

Όλα δείχνουν μια χαρά (δεν μου βγάζει μήνυμα ότι κάποιο service δεν σηκώθηκε, στο events/system δεν δείχνει κάποιο warning /error...)

αλλα (γιατί πάντα υπάρχει αυτό το ρημάδι το "αλλά"...)

τα 2 stores (mailbox & public folders) δεν σηκώνονται...

Στα event/Application έχω αυτό το event:

 


EVENT #<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />


10693


EVENT LOG


Application


EVENT TYPE


Error


SOURCE


ESE


CATEGORY


Logging/Recovery


EVENT ID


455


COMPUTERNAME  


SRVEXCH


TIME


16/3/2011 3:41:37 μμ


MESSAGE


Information Store (4624) First Storage Group: Error -1811 occurred while opening logfile K:\ExchLog\E00002EC.log.

For more information, click http://www.microsoft.com/contentredirect.asp.

Το συγκεκριμένο αρχείο πράγματι δεν υπάρχει...!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Μπορείς να ελέγξεις το status της DB των stores (Mailbox & Public Folder), εκτελώντας την ακόλουθες εντολές μέσω CMD και να μας ενημέρωσε μας  εάν οι βάσεις είναι dirty ή clean shutdown:

 

eseutil /mh c:\exchsrvr\mdbdata\pub.edb

eseutil /mh c:\exchsrvr\mdbdata\priv.edb

 

eseutil /mh check the consistency of the public and private information stores.

 

Εάν η βάση σου είναι Clean Shutdown, προχώρησε και βγάλε τα checkpoint file  εκτός και κάνε mount τις Databases.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι και τα 2 message stores (priv & pub) είναι "Clean Shutdown"...

Στο folder που είναι τα logs υπάρχουν μόνο ".log" files! Δεν βρήκα κανένα ".chk" file (checkpoint)... Φυλάσονται αλλού???

Link to comment
Share on other sites

κανε properties στο Storage Group που είναι μέσα οι Databases Και στο General Tab εχει τα path για τα transaction logs Και system (εκει είναι το checkpoint file)

παρτα όλα (Logs και checkpoint) και βαλτα σε ενα άλλο folder και κάνε Mount τις Databases.

Link to comment
Share on other sites

Το chk υπήρχε στο system folder αλλά είχε ημ/νία του 2008...! Τέλος πάντων, το έσβησα (μόνο αυτό, τα log files τα άφησα) και τα store έγιναν mount...

Παίρνω backup για να σβηστούν και τα logs...

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν μας ακούς ?!?! είπα Move Και όχι delete και ειπα ολα (Logs και checkpoint), πρέπει να φωνάζω σαν τον αγαπητό Κλαδάκη ? χεχε

άρα όλα καλα να υποθέσω ?

Link to comment
Share on other sites

(καταρχάς πάντα προσπαθώ να ακούω και να είμαι προσεκτικός...![:)]

Το είχα ήδη κάνει όταν είδα το post σου... Είχα ήδη πάρει αντίγραφο (πάντα το κάνω για καλό και για κακό...) όλα τα folders (DB, logs, system,...) και διέγραψα το chk file όπως μου είπε ο (user) CF και στη συνέχεια έκανα mount το priv store και μετά το pub...

Τελικά όλα καλά... Εκανα και restart και μια χαρά... κανένα event...!

Για την ιστορία... Γιατί έπρεπε να διαγράψω και τα logs? Τι θα μπορούσε να πάει στραβά?

Θα τον αφήσω up όλη τη νύχτα (μήπως βγάλει κανένα event) και το πρωί θα κάνω uninstall τον exchange από αυτό το server (δεν είναι ο τελευταίος exchange server!)...

Θα έπρεπε να προσέξω κάτι ιδιαίτερα πριν κάνω το uninstall? Κυρίως μετά την προϊστορία του?

(Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια σας...!)

(ΥΓ: καλά κάνεις και δεν φωνάζεις... μπορεί να μου δημιουργήσεις τίποτα ψυχολογικά προβλήματα...[:D])

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...