Jump to content

Network setup!!


xrisxal2000
 Share

Recommended Posts

Καλημερα σας , θα ηθελα παρακαλω να σας ρωτησω το εξης...

 

Εχω 2 servers Fujitsu-Siemens και θελω σε αυτους τους δυο να στησω...

 

- Domain Controller

- Exchange server 2003

- SQL 2000

 

Πως θα πρέπει να τα κατανεμω, δηλαδη που πρέπει να μπει τι ώστε να εχω το καλυτερο αποτελεσμα και γιατι?

Υπάρχει κάποιος κανονας για αυτό...

Π.χ o exchange μονος του σε εναν member server ή σε DC αλλα ο οποιος να ειναι Global Catalog server?

Ti συμβαινει τελικα?

 

Σας ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο "κανόνας" είναι γενικά ότι δεν υπάρχει κανόνας :-) Υπάρχουν προτεινόμενες λύσεις ("guidelines").

Ο Exchange κατά προτίμηση πρέπει να είναι σε άλλο server από αυτόν που είναι εγκατεστημένος ο ρόλος του domain controller, για λόγους ταχύτητας και ασφάλειας, αλλά αν είναι μικρό το δίκτυο που έχεις να εξυπηρετήσεις, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. GC server θα είναι ούτως ή άλλως ο πρώτος DC, οπότε ούτε εκεί θα έχεις πρόβλημα. Όσον αφορά τον SQL Server δεν είμαι ο πλέον αρμόδιος να πω, αλλά θεωρώ ότι τουλάχιστο δε θα πρέπει να είναι στο ίδιο μηχάνημα με τον Exchange.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικο μου φαινεται. Σκεφτομουν λοιπον το εξής...

 

Στον εναν server εγκαθιστώ...

- Win2003 SP2

- Domain Controller

- SQL 2000

 

Στον δευτερο...

- Win2003 SP2

-Exchange server 2003 SP2

 

O server αυτος θα είναι απλά member server και τιποτα άλλο.

Τώρα για να δει ο exchange τον DC απλά πρέπει να εχει γινει join στο domain ?? Αυτο θέλει μόνο??

 

Ευχαριστω και παλι!

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι ένα λογικό setup. Για να δει ο Exchange τον DC πρέπει να είναι στο ίδιο domain και να βλέπει τον DNS του DC - που θεωρώ ότι (θα) τον βλέπει ήδη αφού (θα) έχει γίνει join στο domain.

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...