Jump to content

exchange prohibit send & receive


xrisxal2000
 Share

Recommended Posts

    Καλημέρα σας και συγχαρητηρια για το φοβερο σας forum...!!!

 

Θα ηθελα παρακαλώ να σας ρωτησω το εξής...

 

Κάνω κατι δοκιμές σε test enviroment ,που όμως λειτουργει κανονικα , σε exchange server 2003 SP2.

 

1. εβαλα στο limits TAB in mailβoxes, οσον αφορα τι θα γινεται αν το mailbox ξεπερασει καποια όρια, prohibit send, prohibit send & receive κτλ.

Οταν το όριο prohibit send ή prohibit send/receive ξεπεραστει δεν ανοιγει το outlook 2003 γιατι λέει ότι ο φακελος χρησιμοποιείται. Μόλις αυξησω ή απενεργοποιήσω τα ορια ολα ειναι παλι οκ!!!

 

και

 

2. Εχω βάλει στον exchange παλι στο ιδιο tab τα email % mailboxes να μην διαγραφονται αλλα να μενουν για 45 ημέρες σε περιπτωση που χρειαστώ να κανω restore. Για δοκιμή σβήνω ένα μήνυμα απο τα deleted items και πάω options-->recover deleted items εχωντας μαρκαρισμενο το deleted items folder. Δεν μου βγάζει όμως κάτι ή αν βγάλει είναι κάτι παλιό. Ακόμα αν ενω το εχω σβήσει βγω απο το outlook 2003 και ξαναμπώ και πάω στα deleted items και πάω options-->recover deleted items ειναι gray-out!!!

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Με τιμη...

xrisxal2000

 

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα την λύση...για το πρώτο...

 

Βλακεια, εμπαινα με remote desktop και κρατούσε το session ανοικτο γιατι μου κολαγε και το εκλεινα και ο ξανανοιγα,ετσι ηταν το outlook ηδη ανοικτο σε αλλο session.!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...