Jump to content

cannot send to yahoo,gmail,msn from exchange


xrisxal2000
 Share

Recommended Posts

Καλημερα σας, θα ηθελα παρακαλώ να σας ρωτησω το εξης...

εχω στησει εναν exchnage server 2003 SP2, και όλα οκ. Ξαφνικα σήμερα δενμπορω να στειλω email στο yahoo,msn κτλ.

Βλέπω στο queue οτι τα μηνυματα ειναι εκεικαι δεν φευγουν... Οταν κανω restart τον smτp στελνονται αλλα αμεσως μετα παλι κολλάνε. Γ

Τι συμβαίνει? Γιατι μονο σε αυτα τα domain?

Αν στειλω σε αλλο domain π.χ powerweb.gr ολα οκ

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι!! Να σε ενημερωσω ότι είχα εγκαταστησει δοκιμαστικά το GFI Mail Security for exchange και μαλλον αυτο δημιουργουσε το προβλημα. παρολα αυτα αν γνωρίζεις κα΄τι για την forthnet Σε παρακαλω ενημερωσε με...

 

Σε ευχαριστώ!!

 

Link to comment
Share on other sites

4 πελάτες μου με forthnet αυτές τις μέρες αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα και δεν μπορύν να στήλουν επιλεκτικά σε κάποια domain όπως το hotmail ή άλλα.

Πιθανόν έχουν κάποιο πρόβλημα με τους DNS servers τους ή κατι άλλο που δεν ξέρω. Ελπίζω προσωρινά. Αν αφού εσένα λύθηκε με αυτό που έκανες τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα...Κατι ακομα...

 

Τελικα το προβλημα συνεχιζετε, πρέπει να εχει να κανει με το reverse dns lookup. Πρέπει να δημιουργησω ενα cname στο exchange ή κατι τετοιο???

Μηπως πρεπει να μιλησω με τον provider. o exchange δουλευει κανονικα αλλα μονο στα yahoo, msn, gmail δεν μπορει να στειλει...

ο provider ειναι η vivodi!!!!

 

ευχαριστώ πολυ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει να κάνει με reverse DNS, τότε θα πρέπει να φτιάξεις εσύ (ή ο provider) μια reverse DNS ζώνη για το domain, στην οπoία θα πρέπει να υπάρχει και ένα PTR record (το αντίθετο του Α record σε κανονική ζώνη) με την ΙΡ του mail server.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...