Jump to content

Προσθήκη κειμένου σε κάθε μήνυμα


aggelos
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

 

Θέλω κάτω από κάθε μήνυμα που φεύγει από τον Exchange μας να μπαίνει ένα disclaimer. Προσπαθώ να βρω κάποια επιλογή στον exchange αλλά μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι.

 

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμήσω. Η έκδοση είναι 2003 standard αν παίζει ρόλο.

 

ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να ασχοληθείς με VB και τα μηνύματα φεύγουν με smtp υπάρχει κάποιος περίεργος τρόπος http://support.microsoft.com/kb/317680/en-us

Διαφορετικά μάλλον θα πρέπει να πάρεις ένα 3rd party add-on που κάνει αυτή τη δουλειά. Έδιναν από την GFi παλιότερα ένα freeware αλλά το σταμάτησαν.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν τα πάω καλά με VB. το βρήκα και εγώ το άρθρο που μου έδωσες.

 

Επίσης βρήκα ότι στην έκδοση 2007 μπορείς να βάλεις disclaimer με transport rule, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει με 2003.

 

Μήπως θυμάσε το όνομα του Freeware της GFI για να το ψάξω.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έφτιαξα το script αλλά δεν το έχω κάνει register ακόμα.

 

Γνωρίζει κανείς αν παρουσιάζονται προβλήματα με την εγκατάσταση του SDK στον Exchange ή με το συγκεκριμένο script.

 

Κάτι που πρέπει να ξέρω πριν κάνω την εγκατάσταση ίσως??

 

ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Guest upmusic

Ειναι καλο εργαλειο ο GFI MailEssentials...εαν τωρα καποιος προσπαθουσε στο Disclaimer να βαλει και ενα Logo picture αυτο δυστυχως στην εκδοση 12 που εχω, θα ετρωγε red icon (δεν θα εμφανιζοταν δλδ ενω στο html μεσα απο το console snap in του GFI MailEssentials Configuration το δειχνει οκ)

που λοιπον θα επρεπε κανεις να το ρυθμισει κανεις ωστε μαζι με το κειμενο να βαλει και ενα logo?

Link to comment
Share on other sites

Πως διαλέγεις το logo? Συνήθως το κόκκινο Χ είναι πρόβλημα πρόσβασης σε αρχείο - δηλαδή, το logo θα πρέπει να βρίσκεται σε ένα σημείο που θα μπορεί να το "κατεβάσει" κάποιος που ανοίγει ένα e-mail και έχει πρόσβαση στο internet αλλά όχι στον τοπικό δίσκο όπου βρίσκεται πιθανώς το εικονίδιο. Δοκιμάσε να βάλεις λογότυπο προσβάσιμο από το internet μέσω URL και όχι από τοπική διαδρομή δίσκου.

Link to comment
Share on other sites

Guest upmusic

ετσι οπως το καταλαβαινω...ουσιαστικα δεν μπορει να φευγει οπως φευγει ο Disclaimer?

Προβλημα μου ειναι οτι εγω αυτο το logo θελω να φευγει απο τον relay σε οσους λαμβανουν αλληλογραφια απο την εταιρια μου αρα ετσι οπως μου το περιγραφεις αυτος που θα λαβει αυτο το email πρεπει να εχει προσβαση σε μενα που θα του μοιρασω το logo? Μου ακουγετε 'καπως' για κατι χιλιαδες emails την εβδομαδα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest upmusic

Δασκαλε....

 

με παλια προιοντα? ή με παλιοπροιοντα? [;)]

Να μας τον κανεις πρωτα κανενα seminar και βλεπουμε γιατι τελευταια μας εχεις παρει μονοτερμα με το 2008 platform!  [:)]

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το καταλαβαίνω ή o παραλήπτης θα πρέπει να έχει πρόσβαση στο logo (μέσω URL όπως λέγαμε) η το logo να γίνεται embded στο e-mail. Επειδή δεν ξέρω τη διαδικασία, θεωρώ ότι ένα από τα δύο αυτά πρέπει να (μην) συμβαίνει και να μη φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Guest upmusic

ναι!

ετσι ξεκινησα να το κανω αλλα ειχα κολλησει στο step 6 το οποιο ουσιαστικα ειναι οτι περιγραφαμε παραπανω στα προηγουμενα post...

ολα οκ

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...