Jump to content

Απορία σχετικά με σωστό όνομα Server για σύνδεση Exchange


Guest masteripper
 Share

Recommended Posts

Guest masteripper

Καλή σας μέρα,

Εντός των επόμενων ημερών προκειται να βγάλουμε τον exchange server μας στο Interner και να κάνουμε εμεις την διαχείριση των E-mails

Εως τώρα χρησιμοποιούσαμε τα Virtual E-mail tou ISP και τα κατεβάζαμε με 1 προγραμματάκι στον Exchange 2000 server

Επικοινώνησα με τον ISP και μου είπαν ότι η διαδικασία είναι πολύ απλή και απλώς θα μας προσθέσουν στα mx records και μου ζήτησαν το όνομα του server & την εξωτερική IP

Αυτό που με προβληματίζει ειναι το όνομα του server που πρέπει να δηλώσω καθώς η κατάσταση είναι ως εξής:

Το εσωτερικό domain είναι της μορφής "xxxx.com"

To FQDN του Exchange είναι "server.domain.xxxx.com"

όλοι οι χρήστες έχουν e-mail της μορφής [email protected] (Μέσω του recipient policy εαν θυμάμαι καλά)

To registered domain name είναι www.xxxx.gr 

Οποτε είναι σωστό να δηλώσω τον server σαν "server.domain.xxxx.com" ή πρέπει να κάνω καποια αλλαγή (πιστεύω στο FQDN ή στο Masquerade domain) ώστε να είναι της μορφής "server.xxxx.gr"

Δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος για πειραματισμούς καθώς την μεθεπόμενη Δευτέρα οι παραγγελίες θα αποσταλουν απο τους πελάτες και ΔΕΝ πρέπει να χαθουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Το όνομα που θα ΔΗΛΩΣΕΙΣ στον ISP για τον exchange πρέπει να είναι ένα οποιοδήποτε όνομα κάτω απο το registered domain στον ISP και φυσικά μαζί την static ip που θα έχεις αντιστοιχίσει. Αυτό το όνομα δεν θα το χρησιμοποιεί κανείς απο τους πελάτες σου, απλά ο ISP θα το χρησιμοποιήσει για να φτιάξει τα MX records, και επίσης θα μπορούν να το χρησιμοποιήσουν όσοι χρήστες σου δουλεύουν με OWA

π.χ. Registered domain xxxx.gr με e-mails χρηστών κάτω απο το ίδιο (xxxx.gr)

Προτεινόμενο Ονομα exchange = mail1.xxxx.gr ( το 1 μπήκε με την αισιοδόξη πρόβλεψη ότι θα υπάρχει αργότερα mail2)

Εσύ λοιπόν λες στον ISP : το όνομα που θέλω να βάλετε είναι το mail1.xxxx.gr με IP την  w.x.y.z (μία απο τις στατικές που διαθέτεις και έχεις κάνει NAT στην private του exchange)

Ετσι, κάποιος στέλνει mail στο [email protected]. O Dns του, του υποδεικνειει να πάει στον ISP σου, ο ISP σου αναζητά ένα MX record για το xxxx.gr βλέπει το mail1.xxxxx.gr, βλέπει οτι αντιστοιχεί στην w.x.y.z  και προωθεί το mail προς αυτήν.

To mail1.xxxx.gr δεν έχει καμία σχέση με το εσωτερικό όνομα του exchange και δεν πρέπει να σε απασχολεί. Προφανώς και δεν μπορείς να πεις στον ISP οτι ο server λέγεται lakis.xxx.com διότι αυτό είναι μια εσωτερική σου υπόθεση και δεν τον ενδιάφέρει αφου το .com δεν είναι registered. Τέλος δεν χρειάζεται να κάνεις καμία αλλαγή στο εσωτερικό σου domain.

Ελπίζω να σε κάλυψα, ρώτησε ότι θέλεις αν έχεις απορείες ή αντιρρήσεις

Θανάσης Κλαδακης

www.logifer.gr

 

Link to comment
Share on other sites

Guest masteripper

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, πολύ διαφωτιστική η απάντηση σου.

Το ίδιο είχα δει και σε ξένο site αλλά δεν ήταν εμφανές πως λειτουργεί απο τον αποστολέα προς εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον akladaki και θελω να προσθέσω κάτι. Αν το εσωτερικό σου Domain είναι διαφορετικό απο το εξωτερικό, δλδ αν το domain σου εναι xxxx.gr και στον isp το mx record που θα δηλώσεις είναι ψψψψ.gr πρέπει να κάνεις ένα rule στο hub transport του exchange ετσι ώστε να κανει resolve τα δυο διαφορετικά domain. Oi χρήστες σου εσωτερικά θα λαμβάνουν και θα στέλνουν απο το xxxx.gr ενώ αν θα θέλουν να στείλουν εξω ή να λάβουν απο εξω θα στελνουν και θα λαμβάνουν απο το ψψψψ.gr.

Αυτό βέβαια ισχυει στον exchange 2007. Δεν είμαι σίγουροςαν ισχύει για τον exchange 2000 που έχειςεσύ, αν κατάλαβα καλά. Αυτό μπορεί να μας το επιβεβαιώσει ο φίλος μας ο akladakis. Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

Γρηγόρης

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφει ο φίλος alfisti1977 προφανώς το έχει ήδη ρυθμίσει ο masteripper αφου ήδη παίρνει mails στον exchange απο το xxxx.gr ασχέτως του τρόπου που γίνεται αυτο (προφανώς με pop3 connector).

Στον exchange 2000-2003 η ρύθμιση αυτή γίνεται απο το Recepient Policies

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...