Jump to content

Exchange 2010 Circular Logging Enable


jkorbos
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα,

επειδή χρησιμοποιώ την βάση του exchange σαν realy για αλλον email client και λιγα mailboxes απλα για να τραβαει μυνηματα που κανω forward απο τον Blackberry server,

δεν εχω αγορασει agent για backup του Information Store. Όμως οπως όλοι γνωρίζουμε τα Logs του exchange γεμιζουν καθημερινα.

Θέλω να τα αδείασω. Σκέφτομαι να ενεργοποιήσω το circular Logging αλλα λέει πως πρέπει να κάνεις unmount και mount την βαση κάτι που με "τρομαζει" μην πάει τίποτα στραβα.

Παλαιότερα για να κανεις enable circulat logging απλα εκανες restart το Information Store Service και επαιζε κατευθειαν.

Γίνετε και ακόμη αυτό?

 

Και επίσης ποιον άλλο τρόπο θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για να flusharo τα logs?

Αν αφου ενεργοποιήσω το circular Logging κανω επανεκκινηση είναι το ίδιο?

 

Μια βάση 10,5GB πόσο χονδρικά χρόνο να θέλει για unmount/mount

Ευχαριστώ Προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντυπωση πως χρειάζετε dedicated δισκος μόνο για αυτή την χρήση πράγμα που δεν έχω. Εκτός και αν είμαι λάθος.

Το Windows Backup μπορεί να πάρει backup kai στον ίδιο δίσκο της βάσης?

Επίσης παίρνει full ή μπορεί και incremental?

Δεν έχω δουλέψει ποτέ με windows backup.

 

Link to comment
Share on other sites

Μη σε τρομάζει το mount/unmount της βάσης, δεν είναι τίποτα τρομερό. Όπως σού είπε και ο Blackman, δοκίμασε να πάρεις και ένα full backup με το ενσωματωμένο εργαλείο, είναι αρκετά εύκολο.

Επίσης, μπορείς με προσοχή να ακολουθήσεις τις οδηγίες του σχετικού άρθρου που βρίσκεται εδώ (αν έχεις χρόνο να δεις αναλυτικά τη λογική) και να σβήσεις όσα logs έχουν γίνει commit στη βάση του Exchange.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΨΕ ΛΕΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΝΑ ΠΑΡΩ BACKUP ΣΤΙΣ 03:00 ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕ ΤΟ WINDOWS BACKUP TOOL.

ΤΟ ΕΧΩ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΣΤΟ VSS ΓΙΑ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ ΤΑ lOGS ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΟΥ EXCHANGE ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟ:

http://www.experts-exchange.com/Software/Server_Software/Email_Servers/Exchange/A_2452-Backing-up-Exchange-2010-Information-Store-using-Windows-Backup.htmlΩ

ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ:

ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΜΕ 11GB ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 23.000LOGS TOY ΕΝΟΣ ΜΒ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΧΙΛΙΑΡΙ ΔΙΚΤΥΟΥ ΣΕ NAS ΔΙΣΚΟ? ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 07:30 ΤΟ ΠΡΩΙ?

ΑΝ ΑΦΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΘΑ ΣΒΗΣΤΟΥΝ ΤΑ TRANSACTION LOGS ΑΜΕΣΑ Ή ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ VSS AN ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΡΓΑΣΙΜΕ ΩΡΕΣ.

 

ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ!!!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Με full BackUp της βάσης σβήνονται αυτόματα τα Logs.

Μπορείς να παίρνεις backUps Incrimental κλπ και σε εργάσιμες ώρες

Εγώ (έχω βέβαια τον DPM για BackUp αλλά πάνω κάτω είναι η ίδια λογική με το Windows BackUp) παίρνω backUp τον exchange μου κάθε ένα τέταρτο και κάθε μέρα το βράδυ ένα full BackUp.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...