Jump to content

Exchange 2007 μέσω ISP


costasppc
 Share

Recommended Posts

Kαλησπέρα

 

Δοκιμαστικά έστησα έναν Εxchange 2007 πάνω σε 2003 R2. Ποιά είναι τα βασικά που πρέπει να γνωρίζω (καθώς τα έχω μπλέξει λίγο με τους ρόλους) για να κρατήσω την ήδη υπάρχουσα κατάσταση με τα mails (έρχονται μέσω ISP).

 

Διαβάζω στο TechNet ότι έχει τους παρακάτω ρόλους:

Client Access, Edge Transport, Hub Transport, Mailbox, Unified Messaging.

 

Ποιόν πρέπει να χρησιμοποιήσω για να φέρω και να στείλω mail μέσω ISP?

 

Υ.Γ. Η έκδοση που έβαλα είναι η 32bit από το βαλιτσάκι της MS.

 

Eυχαριστώ

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς η 32 bit είναι μόνο για εκπαίδευση και test Και όχι για κανονικό περιβάλλον.

Ολοι οι ρόλοι μπορούν να ανατεθούν στο ίδιο Μηχάνημα εκτός απο την Edge που πρέπει να παει σε άλλο standalone server (εκτός του domain δλδ)

To unified messaging σου είναι άχρηστο εκτός κι αν θες voip, voice mail klp. Αρα client acces, Hub, mailbox σε ένα μηχάνημα.

Οταν λες ότι έρχοναι μέσω isp εννοείς με pop3 connector σωστα? Αν είναι έτσι δεν μπορείς να το επαναλάβεις. Θα πρέπει να λαμβάνεις απευθείας εσύ τα mail με δήλωση μιας στατικής ip στον Provider και αντιστοιχιση με ένα όνομα (π.χ. mymailserver.mydomain.gr) η οποία θα αντιστοιχεί στον SMTP server.

Ξεκίνα το στήσιμο και τα λεμε. Φυσικά θα πρότεινα να βάλεις απευθείας την SP1 έκδοση, αφού σύμφωνα με όλους τους ειδικούς, είναι η μέρα με την νύχτα σε σχέση με την απλή έκδοση, και μάλιστα λένε οτι έτσι έπρεπε να είχε κυκλοφορήσει το προιόν απο την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Kατ' αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Όσον αφορά στα 32bit είναι ότι ο test server που εγκαθιστώ τον Εxchange είναι ένας παλιός Xeon o oποίος δεν είναι 64bit και δεν με αφήνει να προχωρήσω στην εγκατάσταση.

 

Έχω βάλει την SP1 έκδοση. Το θέμα είναι ότι πρώτον: η εταιρεία δεν θέλει να μπεί αμέσως στην λύση Εxchange, αν δεν σιγουρευτεί ότι της χρειάζεται, β: δεν έχω την τεχνογνωσία να απαιτήσω/υποστηρίξω ριζικές αλλαγές γ) δεν έχουμε static ip καθώς δεν δίνουν ακόμα στις 24 mbit γραμμές.

 

Δηλαδή ο Εxchange 2007 δεν ενσωματώνει καμία λύση POP3 connector? Είδα σε ένα post για ένα προϊόν, το Policy Patrol της RedEarth. Tέτοιες λύσεις third party POP3 connector θα δουλέψουν?

 

Ευχαριστώ

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και θα πρέπει να δεις third party Pop3 connector, διότι απόσο ξέρω δεν υπάρχει κάτι τέτοιο για τον Exch 2007 απο την MS.

To Policy patrol το χρησιμοποιώ αλλά η έκδοση που έχω είναι για 2003 exch. Πιθανότατα κάποιος θα έχει βγάλει για 2007 οπότε δεν μένει παρά να ψάξουμε. ΑΛήθεια ποιός δεν δίνει static στις 24ρες γραμμές?.

Οτι άλλο θες για exchange και για υλοποίηση, διάβασε παλιότερα Post και φυσικά ρώτα ότι θες.

Update : Υπάρχει Policy patrol για exch 2007 = Policy Patrol 5.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω πλέον static ip, η εταιρεία που εργάζομαι μου παραχώρησε μια σύνδεση της HOL.

 

Έχω και ένα domain name .gr.

 

Tι χρειάζεται να κάνω για την υλοποίηση του Exchange (θέλω δύο κάρτες δικτύου, ΜΧ records etc) και με ποιόν να τα συνεννοηθώ?

 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με αυτά τα θέματα.

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματια σε προηγούμενα posts γιατί πείζω αυτες τις μέρες. Αλλιως πες να προσλάβουνε και κανένα εξωτερικό support, Κλέφτες θα γίνουμε.?[:P]

Σοβαρά τώρα, διαβασε προηγούμενα post, γιατί νομίζω έχει κάποια πολύ καλά για το θέμα και μολις ξεμπλέξω θα βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι μόνο μία κάρτα

ΝΑΤ απο τον router μια public IP  στην εσωτερική του exchange

Συννενόηση με ISP (ή όποιον έχει τον DNS του mycompany.gr) για προσθήκη MX record στον DNS του με το public IP του exchange και απλά του λες να βάλει και ένα alias γι αυτον

π.χ. mail.mydomain.gr

ΑΝ δεν φτάνουν αυτά ξαναρώτα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξαρτάται απο το πόσες Public IPs έχεις.

Αν έχεις παραπάνω απο μια προφανώς, προτείνω αποκλειστικό NAT μιας IP στον exchange.

Αλλωστε είναι αρκετά τα services που μπορύν να τρέξουν στον exchange και θα χρειαστείς κι άλλες πόρτες (OWA κλπ)

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...