Jump to content

Antivirus gia MS Exchange


giorgosh
 Share

Recommended Posts

Εδώ και 1 χρόνο έχω το FSecure προστασία του server, του Exchange αλλά και των clients με distributed policies, αλλά αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη μνήμη που απαιτεί στα τερματικά (120-150Mbytes) με αποτέλεσμα να τα κρεμάει.

 

Στον server τα services που μπορώ να δω δεν φαίνεται να καταλαμβάνουν πολλά resources αλλά τα clients "σερνονται".

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο από την εμπειρία σας? Στο σπίτι έχω NOD32 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος, αλλά δεν ξέρω πως είναι η server έκδοση του.

 

Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού στον server είσαι καλυμμένος, χρειάζεσαι ένα antivirus για clients μόνο. Δοκίμασε το AVG, έχει και free έκδοση, αλλά σε εταιρικό περιβάλλον είσαι παράνομος, θα πρέπει να πάρεις την πληρωμένη έκδοση με άδειες.

Link to comment
Share on other sites

Xμ.. μπα όχι.. Θέλω να είμαι καλλυμένος αλλά και να έχει κεντρική διαχείριση για updates & settings.. Δεν είναι πρόβλημα να βάλω ΑV 2 διαφορετικών εταιρεών?

 

Το NOD το έχεις δοκιμάσει μήπως?

 

PS Ευχαριστώ για το reply

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αρχίσει να βάζω στους πελάτες το forefront που έχει ολοκληρωμένη πρόταση για server, client και το super για Exchange (δυνατότητα σκαναρίσματος των email με παραπάνω απο 1 AV engine έως 5)

 

Υπάρχει κονσόλα κεντρικού ελέγχου, δυνατότητα εφαρμογής πολιτικών, τα AV updates έρχονται με το Windows Update και είναι πολύ ελαφρύ για τους clients. Και επίσης εξαιρετικά φθηνό. Περίπου στα 15 ευρώ το χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Ένα απο τα καλύτερα Antivirus που κυκλοφορεί, είναι κατά την γνώμη μου το NOD32. Είναι πολύ ελαφρύ σαν software καταλαμβάνοντας ελάχιστη επεξεργαστική ισχύ και μνήμη και έχει πολύ μεγάλο ποσοστό επιτυχίας σε ανίχνευση ακόμη και νέων malware που κυκλοφορούν. Εγώ το χρησιμοποιώ σε αρκετούς πελάτες και είμαι σε γενικές γραμμές πολύ ικανοποιημένος. Σε εγκαταστάσεις με άλλα Antivirus αυτό βρήκε αμέσως προβλήματα ακόμη και χωρίς να έχει γίνει update.

Σε Server - Client έκδοση έχει το Remote Administrator Server και μια κονσόλα διαχείρισης πολύ καλή. Ακόμη μπορείς να κάνεις remote installation το Antivirus στα PC, να τα διαχειριστείς απο την κονσόλα και να τους δηλώσεις να κάνουν update απο τον Remote Administrator Server. Επίσης υπάρχει και η έκδοση για Exchange Server, η οποία ελέγχει στο επίπεδο του Mailbox στον Exchange, πριν πάει στο PC.

Γενικότερα πιστεύω οτι είναι ένα απο τα καλύτερα Antivirus για εταιρικό περιβάλλον.

Ακόμη εαν έχεις κάποιο άλλο Antivirus που λήγει σε κάποιους μήνες και θες να πας σε NOD32, μπορεί να γίνει ειδική έκπτωση και να αφαιρεθούν απο το ποσό αγοράς οι μήνες που μένουν μέχρι να λήξει το άλλο. 

Εαν θες περισσότερες πληροφορίες μην διστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την εκτενή απάντηση!

 

Αυτά ακριβώς έχω και στο FSecure που έxω τώρα αλλά με τους clients να απαιτούν 100+ mbytes RAM και είναι ο κυριότερος λόγος να το αλλάξω.

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι το uninstall του Fsecure. Υπάρχει περίπτωση να αφήσει settings ή αρχεία που να 'μπερδεύουν' το NOD αργότερα?

 

Υπάρχει για τον Exchange Spam Control?

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει κι εγώ καλά λόγια για το NOD, χωρίς να το έχω χρησιμοποιήσει όμως ποτέ ο ίδιος. Αν σε ενδιαφέρει ένας απλός spam server για τον Exchange, έχει και ο ίδιος o Exchange αυτή τη δυνατότητα (αν και σε απλή μορφή) και δουλεύει αρκετά καλά. Ψάξε για Intelligent Message Filtering (IMF).

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε προβληματίζει το uninstall του FSecure; Εαν γίνει σωστά η απεγκατάσταση , δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με settings που να μπερδεύουν το NOD32.

Σχετικά με το Spam για τον Exchange, εαν θέλεις να πας σε κάτι πιο επαγγελματικό και δοκιμασμένο με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα, δες για Barracuda Spam Firewall. Είναι συσκευή η οποία ελέγχει όλα τα mails πριν φτάσουν στον Exchange Server. Απλά αντί για την IP του Exchange που έχεις δηλώσει στο NAT που κάνεις για τα mail, δηλώνεις την IP του Barracuda. Αυτός παραλαμβάνει όλα τα mail και εφόσον τα φιλτράρει (με πάρα πολύ καλό ποσοστό μπορώ να πω), τα στέλνει στην IP του Exchange Server που του έχεις δηλώσει.

<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /> <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το NOD που έχω εγω στον Exchange με έχει πείσει.

Η Server version δεν είναι τίποτα άλλο από ένα add on όπως τα ΑΜΟΝ ΙΜΟΝ κλπ που λέγεται XMON.

 

Προσοχή στην εγκαστάσταση - πρέπει να μπεί στα exclusions η Database αλλιώς μπορεί να γίνει corrupt.

 

Σχετικό documentation θα βρείτε στην www.eset.com

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Antigen είναι γνωστό ως Forefront όταν πρόκειται για Exchange 2007. Για όσους έχουν την ευκαιρία να παίξουν με Exchange 2007 (σε 64μπιτο περιβάλλον, πάντα) αξίζει να κατεβάσετε και τη νέα beta από εδώ: http://technet.microsoft.com/en-us/evalcenter/cc339029.aspx.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...