Jump to content

Terminal Server & User Keyboard Layout


Blackman
 Share

Recommended Posts

αντιμετοπίζω το εξής πρόβλημα.
αν και σαν διαχεριστής έχω εγκαταστήσει στον terminal server και τα ελληνικά, όποτε συνδέεται ένας καινούριος χρήστης του βγάζει διαθέσιμα ΜΟΝΟ τα αγγλικά.

μέχρι στιγμής πήγαινα και τους πρόσθετα τα ελληνικά σε κάθε Profile οπότε ήμουν οκ (λίγοι οι Remote χρήστες).

τώρα όμως έφτιαξα μία εφαρμογή που την κάνω publish από τα Remote Applications. συνεπώς ανα διαστήματα θα μπουν χρήστες που δεν έχουν ξαναμπει. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα έχουν ελληνικά και φυσικά δεν γίνεται να πάω σε κάθε προφίλ να το κάνω, καθώς είναι αρκετοί στο σύνολο.

υπάρχει τρόπος ώστε ο κάθε χρήστης του server να έχει και τα 2 layouts; (αγγλικά και ελληνικά)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόνο με Group Policy μπορείς να στείλεις Regional Settings , συνήθως κάνεις Extract σε .reg τη μορφή που θέλεις και το στέλνεις στους Users. Επίσης αν έχεις 2012 Server δεν είναι υποστηριζόμενο σενάριο το Desktop και το RemoteApp στην ίδια συλλογή.

Link to comment
Share on other sites

γιώργο αυτή την συμπεριφορά δεν την έχω δει ποτέ.

Μ΄πηως να πας στο control Panel > Language και να πατήσεις το Apply language settings to the welcome screen, system accounts and new user accounts ? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...