Jump to content

OUR Tools & Implementations


Recommended Posts

Χαιρετώ σας

ανοίγω αυτό το topic για να γράψει ο καθένας εργαλεία ή υλοποιήσεις που έχει κάνει σε όλα τα επίπεδα της δουλειάς του. Αρχικά εστιάζουμε στις freeware λύσεις ή σε εκείνες με μικρό κόστος

Από την εγκατάσταση του Sharepoint ή την χρήση του Hiren's Boot CD, μέχρι την χρήση του Nesus ή του Wireshark.

Θα ήθελα να δούμε και σε κάποιες περιπτώσεις πως χρησιμοποιεί κάποιος κάτι. πχ τα switches που συνήθως βάζει στο nmap ή οτιδήποτε άλλο κλασσικό κάνει στην χρήση αυτών των εργαλείων

Φυσικά δεν περιοριζόμαστε ούτε σε λειτουργικό, ούτε σε χρησιμότητα πχ games (ναι βάλτε και το Origin ή το Steam αν το θεωρείτε σωστό)

Το ζητούμενο είναι να δούμε τι υπάρχει εκεί έξω που κάποιος από εμάς δεν το λειτουργεί.

Κάνω μία αρχή και θα συμπληρώσω και στην συνέχεια.

Στην εταιρεία που είμαι το Sharepoint έχει γίνει πολύ βασικό για την χρήση μας. Η λειτουργικότητα του στην δωρεάν έκδοση έχει ανέβει τρομερά και για κάποιον που θέλει να στήσει ένα Intranet είναι Must.

Από εκεί και πέρα, χρησιμοποιώ το TOR για πολλές δοκιμές που κάνω σε θέματα συνδεσιμότητας, πέραν άλλων λειτουργιών

Powershell όπου μέσα σε όλα έχω εγκαταστήσει και το Powersploit (το είχε δείξει και ο Καψαλάκης στο τελευταίο IT Pro Dev) που μου δίνει δυνατότητες τύπου Metaploit.

Κάποια στιγμή χρειάστηκε και χρησιμοποίησα και κράτησα το IP Address Tracker για network enumeration και active clients.

To Dia για όλα τα οργανογράμματα κλπ

 

το PuTTy για πολλές χρήσεις (telnet κλπ)

τον Paros Proxy ...τον έμαθα από τον Κυπριανό και βοηθάει να κάνω capture και να ελέγχω κάποια requests. Εύκολο στην χρήση.

Χρησιμοποιώ την σελίδα http://mxtoolbox.com/για να τσεκάρω τον email server μου με τον έξω κόσμο (blocklists κλπ)

και την σελίδα http://viewdns.info/για διαφόρων ειδών ελέγχων DNS

αυτά για αρχή! έχω και άλλα...αλλά θα μπουν αργότερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιώργο,

 

πολύ ωραία ιδέα. Γενικά το έχεις καλύψει ήδη το θέμα (mxtoolbox, powershell, sharepoint, dia, puty, wireshark)  :P οπότε για να μην γράφουμε τα ίδια θα βάλω μόνο όσα δεν έχεις ήδη γράψει.

 

Έχω το PRTG Network Monitoring, πλέον η Free version δίνει 30 sensors for ever. Για μένα είναι ένα από τα κορυφαία εργαλεία για monitor για όλο το Infrastructure.

 

Το free secure scan της tripware http://www.tripwire.com/securescan/για vulnerabilities sanning

 

Το ntopng, είναι free αν το βάλεις σε Linux (προτείνω Centos minimal) Το οποίο, αν και δεν έχω καταφέρει ακόμα να μου δείξει συνδέσεις browser με τον έξω κόσμο, είναι μεγάλη βοήθεια για να δεις το trafic μέσα στο δίκτυό σου και ας μην έχεις καμιά ιδέα από δίκτυα. Κυρίως εφαρμογές όπως Dropbox & Spotify...

 

Το http://www.canyouseeme.org/για να δω αν ακούει κάποιο Port απέξω

 

Το CloudBerry Explorer for Azure Blob Storage ένας πολύ καλός Free file browser το Azure Storage

 

Το openproj για να ανοίγω Microsoft Project files. To Remote Desktop Connenction Manager για RPD manager, free & αυτό. Το keepass για passsword safe. 

 

Και βασικά, αν και έχει ξανα-αναφερθεί, πολύ, αλλά ΠΟΛΥ Pοwershell. Είναι εκπληκτικό πόσα πράγματα μπορείς να φτιάξεις και να μην χρειάζεσαι άλλα εργαλεία πέραν του powershell & του task scheduler  ;)

Link to comment
Share on other sites

ΟΣΟ αφορά το PC μου.

Εγώ δεν μπορώ να δουλέψω σε έναν υπολογιστή αν δεν έχω εγκατεστημένο το Snagit κάνει capture εικόνα ή video (κάτι σαν snipping tool) που δυστυχώς δεν είναι Free.

Επίσης χρησιμοποιώ και τα ποιο κάτω

Advanced IP Scanner για να σκανάρω τις ΙΡ στο δίκτυό μου

File Zilla Ftp Client Για να μπορώ να ανεβάζω σε FTP servers αρχεία

Sharepoint Designer για παραμετροποίηση του sharepoint site μου

video Lan για να μπορώ να παίζω video με υπότιτλους κλπ

Eaesus Data Recovery (για να μπορώ να ανακτήσω δεδομένα από χτυπημένους δίσκους) http://www.easeus.com/datarecoverywizard/free-data-recovery-software.htm

Εκτός από τις σελίδες που αναφέρεις υπάρχει και η http://www.grγια να δεις σε ποιον ανοίκει ένα domain που η κατάληξή του είναι .gr

CutePDFWriter για να εκτυπώνω σε PDF από οτιδήποτε http://www.cutepdf.com/Products/CutePDF/writer.asp 

Dameware που δυστυχώς δεν είναι Free για να μπορώ να συνδέομαι σε PCs (κάτι σαν VNC αλλά με domain credentials χωρίς να χρειάζεται να εγκαταστήσεις κάτι στο client pc) και πολλά άλλα http://www.dameware.com/

Από αυτά που αναφέρεις χρησιμοποιώ και εγώ sharepoint (Server όμως και όχι services), putty, τις σελίδες που αναφέρεις, και χρησιμοποιώ το Microsoft Visio για οργανογράμμτα κλπ καθώς και το Microsoft  infopath για δημιουργία φορμών  στο sharepoint.

ΕΝΟΕΙΤΑΙ HyperV στο PC μου.... για δοκιμές, για μηχανήματα που κατεβάζω και εγκαθιστώ διάφορα πάντα με  checkpoint στο HyperV

Και όπως λες και εσύ, αυτά για αρχή...

Link to comment
Share on other sites

το Remote Desktop Connection Manager το χρησιμοποιώ και εγώ, καθώς και το Dameware που αναφέρει ο Κώστας.

προφανώς το visio ενδοεταιρικά δεν το χρησιμοποιώ λόγο κόστους και για αυτό είμαι στο Dia
στο θέμα snagit το χρησιμοποιούσα παλιότερα αλλά με το Snipping Tool των Windows κάλυψα την ανάγκη αυτή δωρεάν.

στο θέμα Monitoring παλιότερα χρησιμοποιούσα το Spiceworks που είναι open source

φυσικά πλέον τον νέο RD Client της MS από όλες τισ συσκευές για να μπορούν όλοι να τρέχουν τα εταιρικά RemoteApps από παντού (ειρωνεία... σε Windows Phone δεν μπορείς να συνδεθείς στα δικά σου Remoteapps...μόνο σε αυτά του Azure :doing: )

επίσης γράψτε και για mobile apps που χρησιμοποιείτε

 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρεις το SpiceWorks το οποίο είναι ΚΟΡΥΦΑΙΟ. 
Μετά από κάποια έκδοση, σταμάτησα να το χρησιμοποιώ διότι κάποιοι υπολογιστές στο δίκτυό μου έκαναν restart όταν σκάναρε το spiceworks. Ξέρει κανένας αν έχει λυθεί αυτό το θέμα? Ξέρει αν τώρα πλέον το spiceworks παίζει χωρίς κάποια τέτοια προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω πως σας αρέσει το PowerShell, νομίζω ότι το παρακάτω προσάρτημα για το PowerShell ISE θα σας φανεί πολύ χρήσιμο

 

Script Browser & Script Analyzer 1.4

 

Με αυτό το προσάρτημα μπορούμε να κάνουμε αναζήτηση στην βιβλιοθήκη του TechNet που περιλαμβάνει πάνω από 9000 Scripts, να επιλέγουμε τα Scripts που μας ενδιαφέρουν και να τα βάζουμε στα αγαπημένα ή να τα κατεβάζουμε αργότερα κ.ο.κ

 

Ωραίο εργαλείο !

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μια πολύ καλή λύση "σχεδόν όλα σε ένα" hardware network security appliances είναι και το Cyberroam της Sophos.

 

Το έχω χρησιμοποιήσει αρκετό καιρό και έχει αποδειχθεί δυνατό, τόσο από πλευράς αντοχής όσο και υποστήριξης. Μάλιστα το βάλαμε σε αντικατάσταση κάποιον παλαιών PIX / ISA και πραγματικά είδαμε ιδιαίτερα σημαντική βελτίωση και στο γενικότερο performance.

 

Εκτός των κλασικών υπηρεσιών firewall, antispam, antivirus, intrution prevention etc. έχει και ένα πάρα πολύ χρήσιμο και απίστευτο σε αποδοση reporting tool για όλη την κίνηση των χρηστών, το utilization του όλου δκτύου (Inbound, oundbound) ανά υπηρεσία. It really rocks on this!

 

Φυσικά έχει κι αυτό τα ετήσια κόστοι του (ανάλογα με την έκδοση που έχεις) αλλά μέχρι στιγμής έχει αποσβέσει. cool.png

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ καλή λύση "σχεδόν όλα σε ένα" hardware network security appliances είναι και το Cyberroam της Sophos.

 

Το έχω χρησιμοποιήσει αρκετό καιρό και έχει αποδειχθεί δυνατό, τόσο από πλευράς αντοχής όσο και υποστήριξης. Μάλιστα το βάλαμε σε αντικατάσταση κάποιον παλαιών PIX / ISA και πραγματικά είδαμε ιδιαίτερα σημαντική βελτίωση και στο γενικότερο performance.

 

Εκτός των κλασικών υπηρεσιών firewall, antispam, antivirus, intrution prevention etc. έχει και ένα πάρα πολύ χρήσιμο και απίστευτο σε αποδοση reporting tool για όλη την κίνηση των χρηστών, το utilization του όλου δκτύου (Inbound, oundbound) ανά υπηρεσία. It really rocks on this!

 

Φυσικά έχει κι αυτό τα ετήσια κόστοι του (ανάλογα με την έκδοση που έχεις) αλλά μέχρι στιγμής έχει αποσβέσει. cool.png

 

Αυτό δεν είναι tool αλλά και εγώ ποια δουλεύω μόνο cyberoam.

Έχει και HA και πολύ καλό failover manage σε IPSec VPNs.

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ καλή λύση "σχεδόν όλα σε ένα" hardware network security appliances είναι και το Cyberroam της Sophos.

 

Το έχω χρησιμοποιήσει αρκετό καιρό και έχει αποδειχθεί δυνατό, τόσο από πλευράς αντοχής όσο και υποστήριξης. Μάλιστα το βάλαμε σε αντικατάσταση κάποιον παλαιών PIX / ISA και πραγματικά είδαμε ιδιαίτερα σημαντική βελτίωση και στο γενικότερο performance.

 

Εκτός των κλασικών υπηρεσιών firewall, antispam, antivirus, intrution prevention etc. έχει και ένα πάρα πολύ χρήσιμο και απίστευτο σε αποδοση reporting tool για όλη την κίνηση των χρηστών, το utilization του όλου δκτύου (Inbound, oundbound) ανά υπηρεσία. It really rocks on this!

 

Φυσικά έχει κι αυτό τα ετήσια κόστοι του (ανάλογα με την έκδοση που έχεις) αλλά μέχρι στιγμής έχει αποσβέσει. cool.png

 

Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες, μοντελο - χρηστες - υπηρεσιες. Εχω δουλεψει 2 και δεν εμεινα ικανοποιημενος.

 

 

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι tool αλλά και εγώ ποια δουλεύω μόνο cyberoam.

Έχει και HA και πολύ καλό failover manage σε IPSec VPNs.

Το εχεις δοκιμασει το VPN Failover Manager? τι σεναρια ειχες? γιατι εμενα δεν επαιζε σωστα

 

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες, μοντελο - χρηστες - υπηρεσιες. Εχω δουλεψει 2 και δεν εμεινα ικανοποιημενος.

 

 

ΝΚ

 

Νικόλα εμείς έχουμε επάνω: Firewall/WAF, VPN, IPS, Web/Apps Filters, Antivirus, Antispam, Instance Message, QoS (policy) etc.

Εξυπηρετούμε γύρω στους 100 internal users και άλλους τόσους απ' έξω. :)

 

Εσύ γιατί δεν έμεινες ικανοποιημένος; Τι σε χάλασε;

Link to comment
Share on other sites

ΟΣΟ αφορά το PC μου.

...

File Zilla Ftp Client Για να μπορώ να ανεβάζω σε FTP servers αρχεία

 

Κώστα, εγώ το φοβάμαι το FileZilla γιατί αρκετός κόσμος της έχει πατήσει (check this). Δεν ξέρω αν το έχουν διορθώσει στις τελευταίες releases αλλά πλέον έχω ήδη στραφεί προς το WinSCP.

 

Επίσης εδώ και κάτι αιώνες (μην γελάσει κανείς!!!) χρησιμοποιώ το Total Commander (από την εποχή του... Norton Commander!!).

 

Το βρίσκω πολύ εύχρηστο και με τα Add-Ons που διαθέτει η τελευταία του έκδοση, αρκετά χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

να προσθέσω κι εγώ μερικά εργαλεία που έχω βρει ιδιαίτερα χρήσιμα.

 

Ψηλά στη λίστα βρίσκεται το Sandboxie. Δωρεάν πρόγραμμα που βοηθάει στη διατήρηση της ασφάλειας του συστήματος. Η δουλειά του είναι να εκτελεί ένα πρόγραμμα μέσα σε ένα εικονικό περιβάλλον sandbox. Στο τέλος της χρήσης, υπάρχει η δυνατότητα να κρατήσει ή να απορρίψει κανείς τα περιεχόμενα όπως για παράδειγμα συνημμένα αρχεία που κατέβασε ο browser.

 

Μετά υπάρχει το Secunia PSI. Επίσης δωρεάν εργαλείο που ανιχνεύει τα εγκατεστημένα προγράμματα και βοηθάει να ενημερωθούν με τις τελευταίες εκδόσεις τους.

 

Χρήσιμο έχω βρει και το  Bitcasa. Παραπλήσιο με onedrive και dropbox. Στα συν το ότι εκτός από συγχρονισμό μπορεί να γίνει και απλή αποθήκευση δεδομένων σε στυλ εφεδρικού αντιγράφου.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, εγώ το φοβάμαι το FileZilla γιατί αρκετός κόσμος της έχει πατήσει (check this). Δεν ξέρω αν το έχουν διορθώσει στις τελευταίες releases αλλά πλέον έχω ήδη στραφεί προς το WinSCP.

 

Επίσης εδώ και κάτι αιώνες (μην γελάσει κανείς!!!) χρησιμοποιώ το Total Commander (από την εποχή του... Norton Commander!!).

 

Το βρίσκω πολύ εύχρηστο και με τα Add-Ons που διαθέτει η τελευταία του έκδοση, αρκετά χρήσιμο.

 

Το cyberoam για εμενα δεν ειναι αξιοποιστα. Σε 2 υλοποιησεις ειχαν κοινα προβληματα, σε αλλο ποστ ισως καποια στιγμη να γραψω. Το Totalcommander το χρησημοποιω ακομα μονο για το  sync που εχει και παιζει φοβερα. Και ναι το filezila ακομα σωζει σε plain text.

 

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...