Jump to content

Rules MNGMT


Guest upmusic
 Share

Recommended Posts

Guest upmusic

Αγαπητοι φιλοι

εχω μια ερωτησουλα και θα ηθελα οποιος εχει καμια ιδεα ας με βοηθησει με μια απαντησουλα...

Εχω GFI Mail Essentials 10 και rules management απο εκει...Τα SPAMs φλαγκαρονται στο subject και απο κει και περα πανε με rule στο Junk Folder. Μεχρι εδω ολα καλα, επειδη ομως ολα τα καλα πραγματα κρατανε λιγο θα πω και που ειναι το προβλημα.

Οταν με τον GFI rule management παω να κανω Access αλλο Mailbox Store Location σε αλλον Exchange αλλα στο ιδιο domain τρωω πορτα οτι δεν εχω permissions εαν και χρησιμοποιησα account που ειχε rights πανω στα mailboxes και ετσι δεν μπορω να ενεργοποιησω το rule μαζικα για τα Mailboxes εκεινου του Server...Το προβλημα δεν ειναι του GFI απο οτι καταλαβα οποτε ειπα να εαν θα μπορουσε να γινει κατι αντιστοιχο απο τον ιδιο τον exchange.

Η ερωτηση ειναι πως μπορω να κανω ενα rule απο τον Exhange 2003 για καποιους συγκεκριμενους χρηστες αλλα οχι απο το client απο τον Server και μαζικα ωστε τα ηδη φλαγκαρισμενα SPAM να πηγαινουν στο Junk Folder...δηλαδη να βλεπει οτι υπαρχει το SPAM Flag string στο subject του email (αυτο αλλωστε παιζει μια χαρα αφου αυτο γινεται κατα την παραλαβη των μηνυματων απο τους relay) και να το πηγαινει επειτα στο Junk Folder του χρηστη.

thx

Υ.Γ. Νασσο μην μου πεις παλι οτι πρεπει να παω σε exchange 2007 που τα κανει ολα και συμφερει οκ? [:)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, τότε θα στο πω εγώ. Πήγαινε σε Exchange 2007 που έχει διπλό διαφορικό, τραβάει στην ανηφόρα κι αν ποτέ τ' άλλαζα... πάλι 2007 θα' παιρνα να' ουμ' (μου άνοιξε και η όρεξη για Φουντούνια).

Σοβαρά, τώρα, αυτό το πρόβλημα πιστεύω ότι μόνο η GFI μπορεί να στο απαντήσει. Έτσι όπως το βλέπω, δεν είναι θέμα Exchange.

Link to comment
Share on other sites

Guest upmusic

Εεεε αμα κανει και αυτο ο MSEX2007 τοτε να τον βαλω και να ξηλωσω και το GFI να τελειωνουμε με τα third party εργαλεια [:)]

Για να σοβαρευτω και εγω θα πω το εξης... για να παει κανεις σε ενα νεο προιον πρεπει πρωτα να το δει (θα μου πεις αυτο ειναι ευκολο) και δευτερο αυτο που θα δει να τον πεισει οτι πρεπει να αλλαξει αυτο που ηδη εχει και να παει στο νεο προιον. Εγω προσωπικα δεν εχω κανει καν το πρωτο ωστε να πεισθω για το δευτερο...

Δυστυχως ενα τετοιο βημα ειναι δυσκολο για ενα οργανισμο σαν αυτον που εργαζομαι.

Οποτε το συμπερασμα ειναι οτι με τον MSEX2003 δεν μπορεις να υλοποιησεις ενα σεναριο σαν αυτο που περιγραφω στο αρχικο post αλλα με τον MSEX2007 μπορεις?

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...