Jump to content

Exchange 2003, DomainName.gr & [email protected]


tsouvalasi
 Share

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Μιας και στήσαμε τον exchange, καλό είναι να του δώσουμε πλέον τις ευθύνες που του αναλογούν. Έτσι λοιπόν προχώρησα στην καταχώρηση του domainname.gr μέσο της otenet. Ταυτόχρονα, έχουμε στην διάθεση μας static ip από το πακέτο του Connx@work. Ο exchange (sbs2003r2premium) συνδέεται στο internet μέσο της δεύτερης κάρτας δικτύου του server. Σε μία σύντομη επικοινωνία μου με την otenet, ενώ επιχείρησα να κάνω update τα mx records, μου είπαν ότι πρέπει να αλλάξω πακέτο, ή να αγοράσω ξεχωριστά πακέτο των 10 ή άπειρων e-mail accounts.

Ερωτώ λοιπόν, από την στιγμή που είμαι ιδιοκτήτης του domain, δεν έχω δικαίωμα για την χρήση των e-mail με την κατάληξη του domain;

Δεν μπορώ να βάλω τον exchange αποκλειστικό διαχειριστή αυτού του domain;

Ποιες είναι οι ενέργειες που πρέπει να ολοκληρωθούν για την ολοκλήρωση του mailuser@mydomain.gr,

είτε αυτές έχουν να κάνουν με τον provider,

είτε με τον exchange.

Ευχαριστώ

Γιάννης

 

Link to comment
Share on other sites

1. Θεωρούμε ως δεδομένο ότι έχει κατοχυρώσει ένα dns name την ζώνη του οποίου φιλοξενεί ο ISP

2. Σε αυτή τη ζώνη ο isp κάνει ότι εγγρφές του ζητήσεις. Για τον otenet απόσο ξέρω οι εγγραφές αυτές γίνονται δωρεάν. Οπότε απλα κάνεις ένα fax και ζητάς εγγραφή ενός A (Host) record στην ζώνη αυτή και ένα  MX Reord να δείχνει στο Host A αυτό. (εδώ σημειώνω ότι είναι καλύτερο να έχεις παραπάνω απο μια στατικές public IP )

3. Οτι σύστημα email κι αν είχες πριν απο αυτό 1, 5, 450 άπειρα ( με κατάληξη mydomain.gr) παύει να υφίσταται , οπότε η προτρωπή τους να αγοράσεις κάτι τέτοιο μάλλον φαινεται παραλογη,

4. Μην χάνεις την υπομονή σου διότι, με κάθε σεβασμό προς τα εργαζόμενα αυτά παιδιά, αυτοί που χειρίζονται αυτα τα ζητήματα στους ISP είναι ΟΙΚΤΡΑ ανεκπαιδευτοι, και δεν μπορούν να καταλάβουν τις ανάγκες της επιχείρισης νομίζοντας πως όλοι είναι οικιακοί χρήστες. Χωρίς υπερβολή πάνω απο 10 ημέρες προσπαθώ να "εκπαιδεύσω" τους τεχνικούς του δικού μου ISP να βάλουν σωστά μία SRV εγγραφή στην dns ζώνη μου.

Οποτε η επιμένεις τηλεφωνικά, η απλά στέλνεις ένα fax Με το περιεχόμενου που σου είπα.

Δλδ Παρακαλώ για το domain mydomain.gr να γίνουν οι παρακάτω καταχωρήσεις.

1. Host A       mail.mydomain.gr    99.99.99.99 (εδώ το static ιπ σου)

2. MX          στο mail.mydomain.gr

Αυτά,  ο Exchange δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάποια ρύθμιση , εκτός απο το να ανοίξεις στο firewall την ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΗ smtp κίνηση, και να φροντίσεις το NAT στον router ώστε να πηγαίνει αυτή η κίνηση στον Exchange

Link to comment
Share on other sites

Ο isp είναι η otenet.

Το static ip είναι connx άρα otenet.

Η καταχώρηση του domain έγινε από την otenet (άσχετο απλά είπα να το αναφέρω)

Έστειλα το ακόλουθο e-mail:

Παρακαλώ όπως ενημερώσατε της mx εγγραφές για το domain: mydomain.gr στην στατική διεύθυνση του exchange server που είναι 99.99.99.999.

Δεν μίλησα ούτε για mail.mydomain.gr ούτε για host A, χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Για να το γράφει κατι θα θέλει να πει ο ποιητής

Φυσικά και χρειάζεται κύριε Γιάνηηηηηηηηηηη !!!! Και σίγουρα δεν τον ενδιαφέρει αν ειναι exchange ο mail server σου.

Δηλωνουμε ενα HOST A record με ένα όνομα που αποφασίζουμε και δεν έχει καμία σχέση με το όνομα του server. Το MX δείχνει πάντα A record. Δεν τα προλάβανε να σας τα πούνε εκεί στο σεμινάριοοοοοοο

HOST A  mail.mydomain.gr 99.99.99.99

MX στο mail.mydomain.gr

Τι τα γράφω ο έρημος?

Στειλε fax

 

Link to comment
Share on other sites

O δάσκαλος εννοεί ότι δεν μπορείς να δηλώσεις MX record απ'ευθείας στην στατική IP που έχεις. Πρέπει πρώτα να κάνεις map το domain name σου με την στατική σου. Αυτό γίνεται με ένα Α (address ή host) record

 

Mετά δηλώνεις το ΜΧ.

 

Ένας μαθητής...

Link to comment
Share on other sites

O δάσκαλος εννοεί ότι δεν μπορείς να δηλώσεις MX record απ'ευθείας στην στατική IP που έχεις. Πρέπει πρώτα να κάνεις map το domain name σου με την στατική σου. Αυτό γίνεται με ένα Α (address ή host) record

 

Mετά δηλώνεις το ΜΧ.

 

Ένας μαθητής...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να συμπληρώσω πως στην εποχή του Virtualization και των εν δυνάμει τσαμπέ DNS Servers ΜΑΣ, θα ήταν καλύτερα να ζητήσεις από την OTEnet απλά να αλλάξει το NS record με τη στατική σου και να τελειώνεις με τους αρχάριους και ανεκπαίδευτους που θέλουν μια βδομάδα για να καταλάβουν τα αυτονόητα;

Λέω εγώ, ο γκρινιάρης...

Link to comment
Share on other sites

George, είπες κάτι τόσο απλό κι ομως κάτι τόσο σπουδαίο.

Και δεν κάνω καθόλου πλάκα.

Απλά το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι ενω θα απαλλαγώ απο τους ανεκπαίδευτους του ..ISP θα πέσω στους "αδιάφορους?" της ΔΕΗ. Και μην πείς πάρε γεννήτρια !!!

Προς Κώστα.. μαθητής θα γίνεις απο τον SBS και μετά...μόνο με τo απευθείας contact παίρνεις τον τίτλο και δεν ξανατρώς φρουτόκρεμα ![8-|]

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι μερικές φορές, όσο πρόθυμος και να είσαι να απορροφήσεις της πληροφορίες που σου δίνονται με πολλούς και διάφορους τρόπους, (πχ σεμινάρια) η κούραση της ημέρας και οι γρήγοροι ρυθμοί της καθημερινότητας σου αποσπούν την προσοχή. Απ’ ότι φαίνεται το έχασα μεταξύ χασμουρητού και κλείνω λίγο τα μάτια μου γιατί κάτι έχει μπει μέσα. Πέραν τούτου, προσπαθώ ανελλιπώς.

Ευχαριστώ θερμά για τα tips αλλά και για τις επεξηγήσεις.

Γιάννης

 

Link to comment
Share on other sites

Απλά το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι ενω θα απαλλαγώ απο τους ανεκπαίδευτους του ..ISP θα πέσω στους "αδιάφορους?" της ΔΕΗ. Και μην πείς πάρε γεννήτρια !!!

[8-|]

 

Η ΔΕΗ, καλώς ή κακώς σου κατεβάζει όλη την υποδομή. Χωρίς ρεύμα δεν παίρνεις mail έτσι ή αλλιώς. Τι κι αν πέσουν και μερικά unknown DNS από εδώ και από εκεί;

Άσε που δεν είναι καθόλου δύσκολο σε συμφωνία με ένα πελάτη ή κάποιο συνάδελφο (πχ εμένα) να έχεις έναν 2ο DNS Server σε διαφορετικό Site

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

Στέλνω το πρώτο e-mail ως εξης:

Παρακαλώ όπως ενημερώσατε της mx εγγραφές για το domain: mydomain.gr στην στατική διεύθυνση του exchange server που είναι 99.99.99.999<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Κατόπιν της ως άνω συζητήσεως στέλνω το εξής:

Αναδιατύπωση του αιτήματος mx records:

 

Παρακαλώ για το domain mydomain.gr να γίνουν οι παρακάτω καταχωρήσεις:

 

 

1. Host A                              mail.mydomain.gr    99.99.99.999

 

2. MX    στο                         mail.mydomain.gr

 

Και ενώ για το πρώτο λαμβάνω,

 

Σε συνέχεια του μηνύματός σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως το αίτημά σας έχει υλοποιηθεί.

 

Η τελική απάντηση είναι (για το δεύτερο)

 

Σε συνέχεια του μηνύματός σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το αίτημά σας δεν μπορεί να υλοποιηθεί διότι η συγκεκριμένη ΙΡ (99.99.99.999) είναι η στατική ΙΡ της σύνδεσής σας, στην οποία δεν μπορεί να αλλαχθεί το hostname σε mail.mydomain.gr. Έχει καταχωρηθεί ως ΜΧ εγγραφή για το domain mydomain.gr αλλά ως hostname θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε το dslaccount.static.otenet.gr.

 

Έχουμε καθόλου προτάσεις;

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Μπούρδες,

ποιος είπε οτι μία IP μπορεί να έχει μόνο ένα όνομα; Όχι οτι η ρύθμιση που σου κάνανε δε θα δουλεύει (στο τέλος τέλος, θα στείλει το smtp traffic στον exchange σου) αλλά το αιτιολογικό είναι απλά τραγικό. Οι ανεκπαίδευτοι που λέγαμε...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τρώνε κόλημα οταν τους λες να βάλουν 2 Host name στο ίδιο IP. Προφανώς δεν το λέει το manual τους !!!

Τι να πω. Η θα πάρεις 16αδα διευθύνσεων ή θα ζησεις με αυτό το όνομα,  Απλά θα πρέπει να το εξηγήσεις στους χρήστες όταν κάνουν OWA

Το θέμα είναι αν τελικά αυτό που κάνανε παίζει. Πήρες email?

Τέλος ρώτα να μπορεί να μπει alias εγγραφή (CNAME) mail.mydomain.gr που να δείχνει στο περίεργο όνομα που σου είπαν

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα,

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, αύριο με το καλό θα το φροντίσω. Τώρα όσο αφορά το CNAME, και επειδή δεν θέλω να τα μπερδεύω άδικα τα παιδιά (καλοπροαίρετα πάντα και λόγο της δικής μου άγνοιας), το αίτημα μου τι μορφή πρέπει να έχει; Όπως είδατε, το δεύτερο e-mail ήταν photocopy (χωρίς επιτυχία, άσχετα που δεν έφταιγε το περιεχόμενο).

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...