Jump to content

Outlook+Contacts


merlinios
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω έναν exchange 2003 στημένο με active directory σε sbs server 2003 . Έχω μοιράσει τα contacts απο το outlook ενός χρήστη και τα έχω δεί απο ένα άλλο account κανονικά.Πως μπορώ απο το άλλο account που έχω δεί τα shared contacts να φτιάξω ένα distribution list και να το μοιράσω και σε άλλους users? Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός ...

 

Link to comment
Share on other sites

Κασταρχάς γιατί η μέθοδος με την οποία έκανες shared τα contacts σε έναν χρήστη δεν παίζει για του άλλους και θες η νέα μοιρασιά να γίνει με μεσάζοντα?

Εγώ αναφέρω τις 3 μεθόδους που γνωρίζω για κοινόχρηστα contacts και distribution list σε exchange περιβάλλον μηπως και σε βοηθήσω

1. Αγνοώ τα contacts του outlook. Δημιουργώ contacts και distribution groups στο active directory. Τα βλέπουν οι πάντες, άνετα γρήγορα μέσα απο τις GAL, πατώντας το "TO:" αφού έρχονται πάντα σαν πρώτη επιλογή και είναι ευτυχισμένοι

2. Τα contacts τα βάζω σε public folder. Τα βλέπουν όλοι, ομοίως

3. Δημιουργούμε contacts σε εσωτερικό sharepoint site. Κάθε χρήστης το συνδέει με το outlook του και μπορεί να τα επιλέξει και απο το κουμπί "To:" Αλλαγές γίνονται μόνο απο το sharepoint

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση...

 

Η πρώτη λύση που προτείνεις είναι και η καλύτερη άλλα τα contacts γίνονται όλα από το λογιστήριο και εκτός απο αυτό υπάρχουν είδη εκατοντάδες , και δεν θα ήθελα να τους δώσω πρόσβαση στο active directory απευθείας. Την δεύτερη λύση δεν την δοκίμασα καθόλου.Όλα τα contacts βρίσκονται στα personal folders γιαυτό και απλά τα έκανα share. Αυτό με το sharepoint δεν το ήξερα. Έχω στημένο sharepoint κανονικά.Πως το συνδεεις με το outlook? Αν κατάλαβες αυτό που θέλω να κάνω είναι να τα οργανώσω λίγο και επειδή είναι τόσα πολλά έχω χάσει την μπάλα . Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν χρειάζεται να δώσεις πρόσβαση σε όλο το AD. Φτιάχνεις ένα OU και κάνεις τοπικό admin όποιον θες και του κάνεις delegation να δημιουργέι contacts και groups.

Μετά του φτιάχνεις και ένα taskpad απο το MMC μόνο με τις απαραίτητες λειτουργίες και τον αφήνεις.

2. Δοκίμασε το είναι καλό.

3. Αν έχεις, sharepoint services 3, και δημιουργήσεις μία λίστα τύπου contacts, εκτός του ότι μπορείς να εισάγεις κανονικά contacts που θα τα βλέπουν όλοι, όποιος χρήστης επιθυμεί, μπαίνει στο site των contacts απο το Pc του και στα actions έχει επιλογή connect to outlook.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...