Jump to content

Certificate expired


alfisti1977
 Share

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους. Μετα απο πολυ καιρο δοξα τον θεο τα ξαναλεμε.

Εχω ενα προβληματακι που θα ηθελα να συζητησω.  Εχω εναν exchange 2007 και προσφατα το certificate για το intranet που δημιουργει ο ιδιος ο exchange κατα την εγκατασταση , εχει λειξει. Ετσι λοιπον οι clients ανοιγοντας το outlook λαμβανουν ενα μυνημα που τους λεει οτι το certificate εχει λειξει και χρειαζεται ανανεωση. θα ηθελα λοιπον να ξερω αν και κατα ποσο αυτο θα επειρεασει αρνητικα την λειτουργια του exchange, πως μπορω να ανανεωσω το certificate, δλδ αν ανανεωνεται ή θα πρεπει να το αφαιρεσω και να βαλω καινουργιο και ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω για να το κανω. Εψαξα στο internet αλλα το μονο που βρισκω ειναι για third party εταιριες που σου ανανεωνουν το certificate, και πρως το παρων δεν εχω βρει κατι για το συγκεκριμενο θεμα. Οποιαδηποτε βοηθεια θα την εκτιμουσα.

Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Link to comment
Share on other sites

Ok παιδια το βρηκα.

 

Get-ExchangeCertificate -Thumbprint ffdg342kjfi874h37skdjvhie75krg6e3 | New-ExchangeCertificate
Αυτη η εντολή κανει εναν κλωνο του υπαρχον certificate και στην ουσια το ανανεωνει για εναν χρονο.
 
Link to comment
Share on other sites

Ok παιδια το βρηκα.

 

Get-ExchangeCertificate -Thumbprint ffdg342kjfi874h37skdjvhie75krg6e3 | New-ExchangeCertificate
Αυτη η εντολή κανει εναν κλωνο του υπαρχον certificate και στην ουσια το ανανεωνει για εναν χρονο. Μετα πασ στον IIS και του δηλωνεις το συγκεκριμενο certificate. 
 
Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...