Jump to content

outlook 2016 roaming λογαριασμού


kanoutas
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω υλοποιήσει έναν DC με group policies (2012 r2) με pc win 10 pro.

 

Έχω κάνει map drive και folder redirection με group policies και έτσι όποιος χρήστης κάτσει σε όποιο pc θέλει του φέρνει το δικό του desktop με τις δικές του συντομεύσεις σε όποιον shared folder έχει permisions να βλέπει.

 

Το μόνο που μου μένει να κάνω, και δεν ξέρω άμα γίνεται, είναι να μου φέρνει και τον δικό του λογαριασμό στο outlook 2016 ώστε όπου κάθεται να βλέπει μόνο τα δικά του Mail. 

 

Τα mail είναι imap σε έναν server ο οποίος δεν είναι σίγουρα exchange. 

 

Υπάρχει λέτε αυτή η δυνατότητα??

 

Ευχαριστώ

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι ιδιαίτερο...εφ' όσον ο χρήστης κάνει login με το δικό του account θα βλέπει το δικό του mail στο Outlook. Αρκεί να ρυθμιστεί το Outlook την 1η φορά που θα κανει login ο χρήστης να βλέπει το σωστό σερβερ και το σωστό account. Έκανες όλα τα δύσκολα, αυτό είναι το πιο εύκολο...

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι ιδιαίτερο...εφ' όσον ο χρήστης κάνει login με το δικό του account θα βλέπει το δικό του mail στο Outlook. Αρκεί να ρυθμιστεί το Outlook την 1η φορά που θα κανει login ο χρήστης να βλέπει το σωστό σερβερ και το σωστό account. Έκανες όλα τα δύσκολα, αυτό είναι το πιο εύκολο...

 

Ναι δίκιο έχεις. Έτσι όμως πρέπει να καθήσω σε όλους τους υπολογιστές και να συνδεθώ με όλους τους χρήστες και να κάνω για πρώτη φορά τις ρυθμίσεις. Έλεγα μήπως γίνετε με κάποιο μαγικό τρόπο (gpo) κεντρικά από τον server.

 

Λογικά αν έχει κάποιος exchange σίγουρα θα γίνετε πιο εύκολα. 

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας λίγο (χωρίς να το έχω υλοποιήσει ποτέ) βρίσκω το https://community.spiceworks.com/topic/881226-add-imap-account-to-outlook-via-gpo 

στο οποίο ο άνθρωπος ρωτά κάτι σαν την δικιά σου ερώτηση  και η απάντηση είναι https://technet.microsoft.com/en-us/library/cc179062%28v=office.14%29.aspx 

ΟΠΟΤΕ ΛΟΓΙΚΑ ΓΙΝΕΤΑΙ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...