Jump to content

Delete a single e-mail from the database


alfisti1977
 Share

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι

Έχω ενα θέμα να λύσω και θα ήθελα την βοήθειά σας. Σέ ενα domain με exchange 2007 ενας χρήστης θέλει να σβήσει ενα mail και να μην είναι δυνατό να ξανα ανακτηθεί. Το σβήνει απο το inbox του outlook, το σβήνει στην συνέχεια απο τα deleted items και το σβήνει και απο το recover deleted items. Απο την στιγμή που σβήνεται και απο το recover deleted items αυτο το mail παραμενει στην database του exchange? Η ρυθμηση του exchange να κραταει τα deleted items ειναι 15 μέρες. Σβήνοντας το λοιπον απο το recover deleted items εχει φύγει και απο την database του exchange ή πρεπει να περάσουν αυτες οι 15 μερες? Αν δεν σβήνεται αμεσως απο την database του exchange, υπαρχει ΄καποιος τρόπος να το βρω και να το σβήσω ετσι ωστε να μην υπαρχει κανένας τρόπος επαναφοράς του?

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Οταν σβήνεις ένα email απο το εργαλείο "recover deleted items" σε ενημερώνει οτι το επιλεγμένο στοιχείο δεν θα είναι δυνατόν να ανακτηθεί, οπότε φαντάζομαι οτι μάλλον το εννοεί.

Αν τώρα ρωτάς αν υπάρχει κάποιο 3rd party εργαλείο που να μπορεί να το επαναφέρει διαβάζοντας της RAM, την βάση, τα logs ή οτιδήποτε άλλο, αυτό δεν το ξέρω.

Προφανώς όμως δεν μπορεί να επαναφέρει με την κανονική οδό. Φυσικά αυτό δεν περιλαμβάνει restore απο backup.

Φυσικά πάντα μπορείς να καταστρέψεις τα backups, να κάψεις τον server, να βάλεις τον δίσκο στην υψικάμινο (asta la vista baby) και να πυροβολήσεις όσους ποτέ είδαν το email.[H]

 

Link to comment
Share on other sites

Θανάση πιστεύω οτι η τελευταία λυση έχει να κάνει με το γεγονός ότι είσαι επηρεασμένος με τα επίκαιρα γεγονότα. Στάχτη και μπούρμπερη ετσι? Το σκέφτηκα και κατέλειξα στο γεγονός οτι δεν εχω κουκούλα. Ασε που μετά πρέπει να ξαναστείσω exchange [:|] . Ειμαι καλυμένος με το πρωτο που είπες οτι το εννοεί. Για 3rd party tools δεν το συζητάω... οχι.

 

Thanks!!

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...