Jump to content

exchange 2007 installation


panos83
 Share

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.Μια ερωτηση για exchange 2007.Στην εγκατασταση οι εντολες Setup.com /PrepareLegacyExchangePermissions κλπ για την προετοιμασια του AD ειναι απαραιτητες και πρεπει να γινονται πριν εγκαταστησω τα NET FRAMEWORK κλπ ή εκτελουνται αυτοματα απο το Cd?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πάνο τα πράγματα είναι απλά....σχετικά.... [:)]

Εννοείτε ότι για να στήσεις exchange πρέπει να έχεις πρώτα στήσει το active directory, έχεις κάνει joint τον υπολογιστή στο domain και βάζεις μέσα το cd του exchange. Δηλώνεις τα roles που θέλεις να εγκαταστήσεις και πατάς το μαγικό κουμπάκι next. Εδώ ο installer του exchange κοιτάει να βρει τι του λείπει για να συνεχίσει την εγκατάσταση. Το τι του λείπει θα σου τα βγάλει σε μια λίστα με ένα url από κάτω που θα υποδικνείει που θα κατεβάσεις αυτό που του λείπει. Αν δεν έχει internet ο υπολογιστής που στήνεις τον exchange σημείωσε τα url και κατέβασε το περιεχόμενο από κάποιον άλλον υπολογιστή που έχει. Αφού τα κατεβάσεις εγκατέστησε τα στον υπολογιστή που θα βάλεις τον exchange και ξανά τρέξε την εγκατάσταση. Άντε και καλό κουράγιο.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Link to comment
Share on other sites

Ολα πηγαν ενταξει τελικα δεν ηταν τοσο δυσκολο...Ευχαριστω για την απαντηση..Μια ερωτηση για να μην ανοιγω αλλο θεμα.Εχω ενα θεμα με τα Mx records.O provider επειδη δεν εχω  αγορασει απο αυτον το domain δεν θελει(?) να καταλαβει τι του ζηταω και μου λεει οτι δεν ειναι εκεινοι υπευθυνοι.....Τεσπα ευελπιστω να βγαλω ακρη με αυτους.Οσον αφορα το δικο μου κομματι στα DNS υπαρχει μια Α εγγραφη που εχει το hostname του exchange και μια εγγραφη mx που δειχνει στο hostname του exchange.Kανω κατι αλλο η διορθωνω κατι?

Link to comment
Share on other sites

Αν o provider κάνει host το domain, οφείλει να συνεργαστεί.

 

Δες και αυτά τα posts:

 

1. http://autoexec.gr/forums/thread/3205.aspx

 

2. http://autoexec.gr/forums/thread/7365.aspx

 

Mε ενδιαφέρει και εμένα το θέμα, καθώς σύντομα θα κάνω την πρώτη μου "πραγματική" εγκατάσταση Exchange 2007 (SBS 2008).

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Ολα πηγαν ενταξει τελικα δεν ηταν τοσο δυσκολο...Ευχαριστω για την απαντηση..Μια ερωτηση για να μην ανοιγω αλλο θεμα.Εχω ενα θεμα με τα Mx records.O provider επειδη δεν εχω  αγορασει απο αυτον το domain δεν θελει(?) να καταλαβει τι του ζηταω και μου λεει οτι δεν ειναι εκεινοι υπευθυνοι.....Τεσπα ευελπιστω να βγαλω ακρη με αυτους.Οσον αφορα το δικο μου κομματι στα DNS υπαρχει μια Α εγγραφη που εχει το hostname του exchange και μια εγγραφη mx που δειχνει στο hostname του exchange.Kανω κατι αλλο η διορθωνω κατι?
Από πλευράς σου, είσαι σωστός. Κάνε τους ελέγχους σου αφού η εταιρεία που κάνει host τη DNS ζώνη σου κάνει την προσθήκη (όπως οφείλει). Αργότερα, πάρε πάνω τη DNS ζώνη σου αν θες να κάνεις ότι αλλαγές θες, όποτε θες.
Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...