Jump to content

Subdomain και DNS εγγραφές για χρήση Exchange 2007


costasppc
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Έχουμε ένα domain company.gr το οποίο είναι hosted σε έναν server στο εξωτερικό (λέγεται MediaTemple).

To εσωτερικό μας domain το στήσαμε ως hq.company.gr (WS 2003 64bit/Exchange 2007).Θέλουμε να λειτουργήσει ο Exchange για το hq.company.gr (όχι για το company.gr). Έχουμε μια static IP από την ΗΟL.

 

Πήγαμε λοιπόν στο εργαλείο διαχείρισης του hoster και προσθέσαμε το subdomain μας καθώς επίσης και:

 

ένα Α record για το mail.hq.company.gr που δείχνει την static της HOL.

ένα PTR record για το mail.hq.company.gr

ένα MX record για το hq.company.gr που δείχνει την static της HOL με priority 10.

 

Προβλήματα

Αν και έχουν περάσει 5 ημέρες από την δημιουργία τα pointings και τα records δεν λειτουργούν. Ότι και να χτυπάμε από το subdomain μας δείχνει την ΙP του parent domain (company.gr).

 

Aνοίξαμε λοιπόν ένα ticket στον hoster, ο οποίος απάντησε ότι πρέπει να αγοράσουμε από αυτόν άλλη μία στατική IP για το subdomain μας.

 

Ισχύει αυτό? Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την static που ήδη έχω?

 

Ευχαριστώ

 

 

Κώστας

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μισό!!!
Εχεις ένα Real Domain mycompany.gr σωστά???
έστησες Active Directory hq.mycompany.gr??? σωστά???
Αν ναι κατά την γνώμη μου, έχεις κάνει το πρώτο λάθος, που το έχουμε πει άπειρες φορές, έπρεπε να στήσεις domain mycompany.local

Πάει το πρώτο κομμάτι.
Μπες στην σελίδα http://www.mxtoolbox.com/ βάλε το domain σου mycompnay.gr Δείχνει τη σωστή IP?
Βάλε την hq.mycompany.gr Δείχνει τη σωστή IP???

Επειδή με την κυρία HOL εγώ στο παρελθόν είχα πολλά προβλήματα ειδικά με τα DNS μιας και κατά την άποψή μου δεν "ξέρουν" να στήσουν DNS σωστά, νομίζω ότι ισχύει αυτό που σου είπαν.
ΛΥΣΗ??? Φύγε από τη HOL.
Πάρε το Domain από την HOL τις υπηρεσίες DNS μόνο και τίποτε άλλο. Είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν.
Ζητάς αλλαγή καταχωρητή, πας σε κάποιον άλλο την υπηρεσία DNS για το Domain σου. Εγώ έχω βρεί πολύ καλή την www.godigital.gr αλλά υπάρχουν πολλοί.
Από την παραπάνω σελίδα μάλιστα κάνεις και δυναμική διαχείριση του DNS σου.
Συνοψίζοντας Κάνεις μία αίτηση από την godigital να γίνουν Registar αυτοί. Θέλει το κωδικό του Registar. Εαν δεν τον έχεις είνα υποχρεωμένη η HOL να τον δόσει.
Πριν μεταφέρεις την ζώνη κοιτάς όλες τις εγγραφές Host A και MX. πχ www 25.42.32.1 κλπ
Κανονικά μεταφέρονται αυτόματα αλλά σε κάποιο πιθανόν λάθος μπαίνεις και τα ξαναφτιάχνεις εσύ ο ίδιος ένα ένα μιας και όπως είπαμε ο DNS είναι δυναμικός.
Κάνεις τα σωστά MX Records και είσαι έτοιμος.  Το hosting του site ή οτιδήποτε άλλο το αφήνεις στην HOL.
Πόσο κοστίζει??? Τίποτα είναι δωρεάν αρκεί να είναι Registar η godigital.
Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος σου πει κατι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

1.

Μισό!!!
Εχεις ένα Real Domain mycompany.gr σωστά???
έστησες Active Directory hq.mycompany.gr??? σωστά???
Αν ναι κατά την γνώμη μου, έχεις κάνει το πρώτο λάθος, που το έχουμε πει άπειρες φορές, έπρεπε να στήσεις domain mycompany.local

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το subdomain στο AD μου το πρότεινε ο δάσκαλος (Κλαδάκης). Με το local namespace έχω πρόβλημα, καθώς έχω και Macintosh Servers στην εταιρία και τα Mac χρησιμοποιούν το .local για το πρωτόκολλο Bonjpur που έχουν. Αν έχεις λοιπόν .local στο domain σου, δεν μπορείς να έχεις Κerberized SSO μεταξύ των 2 servers (MS και Αpple). Οπότε πάει το .local

 

2.

Πάρε το Domain από την HOL τις υπηρεσίες DNS μόνο και τίποτε άλλο.

 

Δεν έχω domain στην HOL. Μόνο στατική ΙP στην ADSL γραμμή μου. Το domain το έχει μια εταιρία που λέγεται Mediatemple (διάβασε όλο το πρώτο post).

 

K.M.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα βάζω με τίποτα με τον Κλαδάκη χαχα!!!
Εαν το είπε είναι ΝΟΜΟΣ!!!
εγώ πάντος επιμένω ότι δεν θες δύο Static IPs.
Στην δικιά μου Static IP παίρνω mail από τρία ξεχωριστά domains αλλά και από ένα subdomain.
Είναι καθαρά ρυθμίσεις του κυρίου Mediatemple.
Τσέκαρε και στην mxtoolbox τι σου λέει.
[:)]
Η mxtoolbox θα σου πει τι βλέπει όλος ο κόσμος.
Αν εκεί είναι σωστά, στην www.mxtoolbox.xom δηλαδή, τότε θες ρυθμίσεις μέσα στον δικό σου DNS, μιας και το domain έχει το ίδιο όνομα.
Εαν δείχνει την σωστή Static IP και στα δύο domains (ειδικά στο subdomain που σε ενδιαφέρει) τότε ο κόσμος σου στέλνει μία χαρά mail.
Απλά θα χρειαστεί στον δικό σου εσωτερικό DNS να κάνεις ΜΧ Record που θα δείχνει την δικιά σου εσωτερική ΙΡ.
[:D]

Επίσης το ότι το Domain είναι hosted στην Mediatemple δεν υποδηλώνει με τίποτα ότι έχει και τον DNS η mediatemple. OK??????
Και αν κατάλαβα καλά (πλέον) έχεις δυναμική διαχείριση του DNS του Domain σου.
ΤΣΕΚΑΡΕ ΤΟ mxtoolbox και πες μας αν δείχνει σωστά την IP σου.

Link to comment
Share on other sites

To mxtoolbox δεν δείχνει τίποτα, δηλ. η IP του parent domain γίνεται resolve κανονικά, όπως και τα ΜΧ κ.λπ. Τον DNS τον έχει η Mediatemple. Στα DNS settings του subdomain έβαλα ότι έχει και το parent domain.

 

K.M.

Link to comment
Share on other sites

Το pointer πρέπει να φτιαχτεί στην hol και οχι στους άλλους, διότι στην hol ανήκει το εύρος των ip στην οποία βρίσκεται η δική σου.

 

Αυτό βλέπω απο μια πρώτη ανάγνωση. Θα επανέλθω αργότερα.

To mycompany.local και το hq.mycompany.gr  είναι εξίσου προτεινόμενες και ασφαλείς λύσεις.

Απλά το περίεργο είναι που θες και το hq.mycompain.gr να αντιστοιχεί σε πραγματικά emails.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν ναι κατά την γνώμη μου, έχεις κάνει το πρώτο λάθος, που το έχουμε πει άπειρες φορές, έπρεπε να στήσεις domain mycompany.local

Δεν είναι λάθος, είναι διαφορετική πρακτική. Αν ήταν λάθος, η ίδια η Microsoft δεν θα περιέγραφε σενάρια με βάση αυτό το στήσιμο.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιάαα ,

να ρωτίσω κάτι γιατί είναι απορία και σε μένα.

1. Κώστα έχεις 1 static IP σωστά? Η οποία βρίσκετε πάνω σε ένα DSL router σωστά?

2. Πώς θα δρομολογείς τα εξωτερικά packets προς τα μέσα λογικά με PAT (Port Address Translation) σωστά?

3. Βεβαιώς λοιπόν και μπορείς να παίξεις με 1 static IP για όλο σου το domain  εφ όσον τα packet φτάνουν στο προορισμό τους.

4. Ποιός λέει ότι πρέπει να πάρεις και άλλη static για να παίξει το HOST,MX, record. Μήπως ο θανάσης ο σουγιάς (Φίλος του κλαδάκη xexexe)

5. Ποιός τελικά είναι ο name server σου? Η Hol? H MediaTemple?

6. Λογικά στον name server σου πρέπει να καταχωρήσεις την εγγραφή για το domain hq.company.gr σε αυτόν δλδ που φιλοξενεί την ζώνη του DNS hq.company.gr

7. Καταχώρησες το όνομα αυτού του domain σε κάποιον external name server? Δηλαδή εννοώ πως πρέπει να πας στον name server σου λογικά (διορθώστε με παιδιά σκέψεις κάνω και γώ ανοιχτά) να φτιάξεις ένα new domain hq.company.gr, γιατί λογικά στο company.gr έχεις και ΜΧ με priority 10 πχ αν ξαναγράψεις ένα MX σto ίδιο το domain τότε αυτό θα έχει priority άλλο πιο υψηλό.. Στο new domain λοιπόν θα έχεις τα MX σου σωστά.

Κάνε ένα nslookup "enter"

>set type=mx "enter"

>hq.company.gr και δές τις εγγραφές που έχεις πάνω σε αυτό το domain.

Κάνε το ίδιο και για το company.gr

Πιστέυω πως αν φτιάξεις ένα new domain και το κάνεις register, κανονικά στο ITE και δηλώσεις τους NS server σου , και μετά στείσεις σωστά τον DNS θα παίξουν όλα.

Περιμένω σχόλια!

V

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στις πειρπτώσει subdomain, πρέπει o DNS που θα χειρίζεται τη ζώνη αυτή να γίνει delegated από τον κυρίως DNS (Mediatemple). Αν φτιαχτεί αυτό, ασχέτως ΙΡ, δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Ο DNS αυτός (του subdomain) μπορεί να στηθεί σε εσωτερικό Windows DNS server που θα βγαίνει προς το internet προκειμένου να μιλάει με τον parent και άλλους. Αποφεύγω τέτοιου είδους λύσεις, αλλά η θεωρία αυτό νομίζω πως λέει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,
Από εχτές το βράδυ βλέπω ότι έχει γίνει ένας πανικός.
ΑΚΟΥ
έχεις το real domain mycompany.gr δηλαδή εφόσον έχεις site γράφω εγώ www.mycompany.gr και βλέπω το Site σου που γίνεται hosting στην mediaTemple
o Registar για το domain σου σύμφωνα με αυτά που λες είναι η media temple η οποία προφανός από ότι κατάλαβα σου δίνει δυναμική διαχείριση του DNS δλδ μπορείς και κάνεις μόνος σου εγγραφές στην FORWARD DNS Ζώνης σου.

Μπες στην www.mxtoolbox.com και δώσε search MX Lookup Domain Name mycompany.gr
Εφόσον η ζώνη σου έχει ΜΧ Record θα σου επιστρέψει μία τιμή.
Αν δεν σου επιστρέψει ξανακάνε ΜΧ lookup (Υπάρχει πιθανότητα να μην σου δείξει με την πρώτη)
Στη συνέχεια κάνε ΜΧ lookup και για την hq.mycompany.gr.
Αν δεν σου επιστρέψει τιμή ξαναπάτα MX Lookup.
Εαν οι εγγραφές έχουν γίνει στον DNS σου η σελίδα αυτή πρέπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να σου επιστρέψει τιμή.

Ας πούμε ότι έχεις την στατική ΙΡ 25.35.45.65
Πρέπει να έχεις στον DNS Real σου
μία εγγραφή HostA www  A.B.C.D όπου A.B.C.D η ΙΡ αυτού που σοθ κάνει hosting το site
Μία εγγραφή HostA mail 25.35.45.65
Μία εγγραφή ΜΧ που δείχνει την mail
Μέχρι εδώ παίρνεις τα mail για το domain σου mycompany.gr
και έχεις ας πούμε και OWA γράφοντας mail.mycompany.gr

Επίσης στον Real DNS σου κάνε
μία εγγραφή HostA hq  25.35.45.65
Και μία ΜΧ που δείχνει την hq
Τώρα παίρνεις και τα mail του hq.mycompany.gr
και έχεις ας πούμε και OWA γράφοντας hq.myconpany.gr

ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΚΑΛΑ???
Τσεκάρισέ τα ότι είναι έτσι και από το MXTOOLBOX (Δύο φορές ή και τρεις Search)

Πλέον παίρνεις mail από τον έξω κόσμο.
Εχεις κάποιο άλλο πρόβλημα???
Ναι.
αν κάνεις ping -a 25.35.45.65 θα σου πει ότι είναι πχ host1.comp.hol.gr
Η Reverse DNS δηλαδή δεν είναι σωστή. Εαν δεν σου λέει τίποτα τότε έχεις ακόμα πιο χοντρό πρόβλημα.
ΕΧΕΙΣ Πρόβλημα ουσιαστικά όχι εαν αυτό που σου λέει είναι υπαρκτό domain
Το hol.gr (αν σου λέει κάτι τέτοιο) είναι υπαρκτό domain άρα δεν έχεις πρόβλημα.
Σίγουρα δεν εχω πρόβλημα??? Χμ όχι. Εαν γραφτείς σαν spamer σε κάποια λίστα η οποία στέλνει αυτόματα mail για να ξεγραφτείς, στον administrator ή στον abuse κλπ κοιτάζοντας απλά την Reverse ζώνη, τότε αν μπεις σε κάποια τέτοια λίστα, θα πατάς να ξεγραφτείς και θα πηγαίνει mail στον [email protected] και όχι στον [email protected]
Πως μπορώ να το αλλάξω αυτό??? ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ HOL να βάλει Reverse εγγραφή hq.mycompany.gr την IP σου. Εαν θες και την mycompany.gr reverse για κάποιο λόγο, αν θυμάμαι καλά η HOL δεν σου το κάνει και ζητά δεύτερη IP.
Άρα δεν μπορώ να έχω μία ΙΡ???
Εγώ σε πάρα πολλούς Server που στίνω για να μην σκάω ποτέ για την Reverse μιας και οι ετιαρίες που δίνουν Ιντερνετ δεν συμπεριφέρονται σωστά σε αυτό το κομμάτι (εκτός εξερέσεων), στον Exchange μου δηλώνω smart host πάντα τον κατάλληλο πάροχο. δλδ αν έχει σύνδεση οτενετ βάζω τον mailgate.otenet.gr αν η hol τον mailgate.hol.gr κλπ κλπ
Ετσι δεν φάινεται ποτέ η δικιά μου ΙΡ ώστε να γίνω spammer κλπ κλπ

Στην ΟΤΕΝΕΤ για παράδειγμα για να σου κάνει το Reverse Zone με μορφή host1.mycompany.gr ΑΠΑΙΤΕΙ να πάρει τον DNS αυτή.
να φύγει δλδ από την MediaTemple
Σου κάνει τις εγγραφές που θες www, camera, mail, mx κλπ κλπ φτιάχνει και την Reverse σωστά και μετά ξαναπαίρνεις την ζώνη από την ΟΤΕΝΕΤ και την πας όπου θες.
ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!!!
Υπάρχουν άλλες εταιρίες οι οποίες σου κάνουν όποια εγγραφή θες στην Reverse ζώνη σου.

Δεν ξέρω αν έχεις καταλάβει τα παραπάνω, αλλά προσπάθησα να αναλύσω ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι.
Επειδή εγώ έχασα τη μπάλα με τους διάφορους άσχετους των παρόχων σου είπα ότι προτίμισα να τους φορτώνω με mail και να φάινοντε αυτοί μιας και τους έχω smart Hosts. ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιάαα ,
να ρωτίσω κάτι γιατί είναι απορία και σε μένα.
1. Κώστα έχεις 1 static IP σωστά? Η οποία βρίσκετε πάνω σε ένα DSL router σωστά?
2. Πώς θα δρομολογείς τα εξωτερικά packets προς τα μέσα λογικά με PAT (Port Address Translation) σωστά?
3. Βεβαιώς λοιπόν και μπορείς να παίξεις με 1 static IP για όλο σου το domain  εφ όσον τα packet φτάνουν στο προορισμό τους.
4. Ποιός λέει ότι πρέπει να πάρεις και άλλη static για να παίξει το HOST,MX, record. Μήπως ο θανάσης ο σουγιάς (Φίλος του κλαδάκη xexexe)
5. Ποιός τελικά είναι ο name server σου? Η Hol? H MediaTemple?
6. Λογικά στον name server σου πρέπει να καταχωρήσεις την εγγραφή για το domain hq.company.gr σε αυτόν δλδ που φιλοξενεί την ζώνη του DNS hq.company.gr
7. Καταχώρησες το όνομα αυτού του domain σε κάποιον external name server? Δηλαδή εννοώ πως πρέπει να πας στον name server σου λογικά (διορθώστε με παιδιά σκέψεις κάνω και γώ ανοιχτά) να φτιάξεις ένα new domain hq.company.gr, γιατί λογικά στο company.gr έχεις και ΜΧ με priority 10 πχ αν ξαναγράψεις ένα MX σto ίδιο το domain τότε αυτό θα έχει priority άλλο πιο υψηλό.. Στο new domain λοιπόν θα έχεις τα MX σου σωστά.
Κάνε ένα nslookup "enter"
>set type=mx "enter"
>hq.company.gr και δές τις εγγραφές που έχεις πάνω σε αυτό το domain.
Κάνε το ίδιο και για το company.gr
Πιστέυω πως αν φτιάξεις ένα new domain και το κάνεις register, κανονικά στο ITE και δηλώσεις τους NS server σου , και μετά στείσεις σωστά τον DNS θα παίξουν όλα.
Περιμένω σχόλια!
V

α και κύριε hyperV παρακαλώ στα χωράφια σας όχι όπου κι όπου. ΧΑΧΑ!!!
το hq.company.gr δεν είναιμε τίποτα new domain!!!!
το domain είναι ένα company.gr.
Μάλλον ήταν αργά όταν τα έγραφες αυτά.
Αν κατάλαβα καλά αυτό που λες είναι ότι θα πας στην Κρήτη και θα αγοράσεις το vaggelis.gr και μετά θα ξαναπάς στην Κρήτη και θα αγοράσεις το mydomain.vaggelis.gr.
Θέλω πολύ να αγοράσω το domain klag.in.gr Πρέπει να προλάβω μην το πάρει άλλος!!! Χα χα!!!
όπως κατάλαβες κάνω πλάκα κύριε Βαγγέλη μας. Αλλά όπως σου έχω ξαναπεί πρέπει να σταματήσουμε να έχουμε τόσες πολλές ηλεκτρονικές γκόμενες γιατί θα μείνουμε στο ράφι. Χα χα[:D]
Για δες αυτό http://autoexec.gr/forums/thread/13202.aspx και απάντησε pls. ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον τα βρήκαμε με τον hoster. Δείτε την εικόνα και πείτε μου αν χρειάζομαι κάποια άλλη εγγραφή. Επίσης στο DNS του 2003 που έχει τον Exchange, πρέπει να βάλω κάποιες εγγραφές για τις εξωτερικές IP του Εxhange ή κάτι τέτοιο;

DNS.png

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κάποιο άλλο πρόβλημα???

Ναι.

αν κάνεις ping -a 25.35.45.65 θα σου πει ότι είναι πχ host1.comp.hol.gr

Η Reverse DNS δηλαδή δεν είναι σωστή. Εαν δεν σου λέει τίποτα τότε έχεις ακόμα πιο χοντρό πρόβλημα.

ΕΧΕΙΣ Πρόβλημα ουσιαστικά όχι εαν αυτό που σου λέει είναι υπαρκτό domain

Το hol.gr (αν σου λέει κάτι τέτοιο) είναι υπαρκτό domain άρα δεν έχεις πρόβλημα.

Σίγουρα δεν εχω πρόβλημα??? Χμ όχι. Εαν γραφτείς σαν spamer σε κάποια λίστα η οποία στέλνει αυτόματα mail για να ξεγραφτείς, στον administrator ή στον abuse κλπ κοιτάζοντας απλά την Reverse ζώνη, τότε αν μπεις σε κάποια τέτοια λίστα, θα πατάς να ξεγραφτείς και θα πηγαίνει mail στον [email protected] και όχι στον [email protected]

Πως μπορώ να το αλλάξω αυτό??? ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ HOL να βάλει Reverse εγγραφή hq.mycompany.gr την IP σου. Εαν θες και την mycompany.gr reverse για κάποιο λόγο, αν θυμάμαι καλά η HOL δεν σου το κάνει και ζητά δεύτερη IP.

Άρα δεν μπορώ να έχω μία ΙΡ???

Εγώ σε πάρα πολλούς Server που στίνω για να μην σκάω ποτέ για την Reverse μιας και οι ετιαρίες που δίνουν Ιντερνετ δεν συμπεριφέρονται σωστά σε αυτό το κομμάτι (εκτός εξερέσεων), στον Exchange μου δηλώνω smart host πάντα τον κατάλληλο πάροχο. δλδ αν έχει σύνδεση οτενετ βάζω τον mailgate.otenet.gr αν η hol τον mailgate.hol.gr κλπ κλπ

Ετσι δεν φάινεται ποτέ η δικιά μου ΙΡ ώστε να γίνω spammer κλπ κλπ

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου. Πιστεύεις ότι αν δηλώσω smart host τον πάροχο θα λύσω το πρόβλημα της reverse? Ο πάροχος στην συγκεκριμένη περίπτωση (ΗOL) θα με αφήσει έτσι απλά να περάσω mail από μέσα του?

 

K.M.

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι δεν έχεις δικός σου mail Server. Ο πάροχος δεν σε αφήνει να στέλνεις mail χρησιμοποιόντας τον mail Server του?
Φυσικά και σε αφήνει.
Αν είναι μάλιστα σωστός, αφήνει μόνο τους πελάτες του και όχι τρίτους πελάτες, από άλλες συνδέσεις.
Εφόσον λοιπόν σε αφήνει, δεν μπορεί να καταλάβει εαν αυτό που του έρχεται είναι από ένα pcάκι ή από ένα serverάκι.
Απάντηση??? Φυσικά και στέλνεις mail μέσο του Provider σου χρησιμοποιόντας τον σαν smart host.

Όσο αφορά τις πόρτες δεν μπορώ να ξέρω ποιες πόρτες χρειάζεσαι εσύ αλλά για δες αυτό που περιγράφω ένα μεγάλο αριθμό πορτών για τον SBS που χρειάζεται όλες τις πόρτες και τι κάνει η κάθε μία.

Link to comment
Share on other sites

Mε αφήνει όταν έχει αυτός τα mail μου (π.χ. [email protected]). Ή κάνω λάθος; Δεν θέλει authentication?

 

Τώρα. Έφτιαξα τον SMTP connector να χρησιμοποιεί τον DNS και όχι τον smart host, και δεν μπορώ να στείλω mail σε yahoo και gmail (mx.google.com #550-5.7.1 [94.65.223.21] The IP you're using to send mail is not authorized 550-5.7.1 to send email directly to our servers. Please use the SMTP 550-5.7.1 relay at your service provider instead. Learn more at 550 5.7.1 http://mail.google.com/support/bin/answer.py?answer=10336 6si3307154nfv.15 ##)

 

Mην πείς στα έλεγα Klag...

 

Επίσης δεν μπορώ να λάβω καθόλου mail από το Internet. Εχω ενεργοποιήσει το anonymous στο Hub transport και προωθώ τις πόρτες 25 και 443 από τον router στον server. Παρ'ολα αυτά όταν από το internet χτυπάω: https://[externealIP]/exchange ή owa παίρνω not found.

 

K.M.

 

 

Link to comment
Share on other sites

xaxα
ε αφήνει όταν έχει αυτός τα mail μου (π.χ. [email protected]). Ή κάνω λάθος; Δεν θέλει authentication?
Μάλλον κάνεις λάθος.

Τώρα. Έφτιαξα τον SMTP connector να χρησιμοποιεί τον DNS και όχι τον smart host, και δεν μπορώ να στείλω mail σε yahoo και gmail (mx.google.com #550-5.7.1 [94.65.223.21] The IP you're using to send mail is not authorized 550-5.7.1 to send email directly to our servers. Please use the SMTP 550-5.7.1 relay at your service provider instead. Learn more at 550 5.7.1 http://mail.google.com/support/bin/answer.py?answer=10336 6si3307154nfv.15 ##)
Πρώτον έχεις Static IP σωστά ???
Αν μπορείς από έξω κάνε telnet StaticIpsou 25
Απαντάει ο Server σου? Αν ναι έχεις κάνει σωστά τα Firewall κλπ. Αν όχι έχεις θέμα με το Firewall. Από λίγο που το είδαμε είναι θέμα Firewall.

Για να σου φύγει το άγχος ο Mail server σου έχει μία εσωτερική ΙΡ   192.168.0.χ από το PC σου γράψε telnet 192.168.0.x 25 (telnet 192.168.0.x keno 25)
Θα δεις ότι θα σου απαντήσει. Αυτό όμως δεν συμβαίνει από το Internet άρα FIREWALL και NAT στο Router σου. ή ΦΙΛΤΡΑ παρόχου (περίπτωση ΟΤΕΝΕΤ).
γράψε ehlo γράφει διάφορα???

Έχεις βάλει στον Exchange σου Organization Configuration, Hub Transport, Accepted Domains το mydomain.gr???

Mην πείς στα έλεγα Klag...
Δεν θα πω στα έλεγα

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις mail υπηρεσίες στον πάροχο, δεν σε αφήνει να περάσεις emails απο μέσα του, δλδ να τον χρησιμοποίησεις σας smtp server. Αυτός είναι ο κανόνας.

Μπορεί προσωρινά να περνάς αλλά τελικά σε βρίσκουν και σε κόβουν, εκτός κι αν είναι καφενές, κάτι που δεν αποκλύεται.

Το πιο ασφαλές είναι να το κάνεις μόνος σου με static ip  και δήλωση της σαν MX  και PTR όπως έχουμε πει. Αυτή είναι η σωστή τακτική. Αν οι πάροχοι δεν ξέρουν πως να το κάνουν, ήρθε η ώρα να το μάθουν. Αν εσύ ξέρεις τι να κάνεις και είσαι θετικός σε αυτό που ζήτάς τελικά το κάνουν.

Ρωτήστε τον Vageli πως τους έκανε να βάλουν τα DNS Records για OCS. Τους πήρε απο το χεράκι, τους έκανε live demo !!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου και πρέπει να κάνουμε κάτι όλοι μαζί για αυτό. Να χρησιμοποιοίσουμε αν μπορούμε και την δημοτικότητα του autoexec. Δεν ξέρω τι να πω. έχω αγανακτήσει με αυτούς. Ισως στη Θεσσαλονίκη δεν θέλουν να καταλάβουν?
Η ΟΤΕΝΕΤ ειδικά ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ REVERSE Εγγραφή με τίποτα εαν δεν έχει τον DNS αυτή του Domain σου.
ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ. Και από όσο ξέρω έιναι παράνομο να απαιτεί να της πας τον DNS σε αυτή.

Η μόνη λύση είναι να της πας τον DNS να κάνει την Reverse εγγραφή και μετά να τον ξαναπάρεις πίσω τον DNS σου και επειδή θα ξεχάσουνε να δούνε την Reverse θα μείνει για πάντα η εγγραφή σου σωστή.
Δείτε αρκετούς mail servers και θα το δείτε αυτό που λέω. Κάντε ping -a IP και θα δείτε ότι οι περισσότεροι λένε hostTADE.onomasyndesis.ondsl.gr
Και απλά επειδή το ondsl είναι υπαρκτό domain οι mail Servers που κάνουν Reverse look up παίρνουν το email.

Τέλος όσο για το smart host επειδή η σύνδεσή μου είναι ΟΤΕΝΕΤ με αφήνει να χρησιμοποιώ τον mailgate.otenet.gr και από όσο ξέρω δεν έχει τρόπο να με κλείσει.
Η θα με έχει ανοιχτό ή κλειστό. Δεν γίνεται να μετράει τα mail μου. Εφόσον την πληρώνω, αν είχα το δικό της mail Server θα γύρναγε και θα μου έλεγε, φιλαράκι σε κόβω γιατί στέλνεις πολλά mail???
Το έχετε ακούσει ποτέ αυτό? ΑΡΑ είναι όλοι ορθάνοιχτοι. Ο μόνος έλεγχος που κάνουν (και μάλιστα όχι όλοι) είναι αν η σύνδεσή σου είναι δικιά τους ή όχι. Αν δλδ συνδέεσαι με σύνδεση ΟΤΕΝΕΤ σε αφήνουν να στέλνεις mail χρησιμοποιόντας τον mailgate.otenet.gr αν όχι δεν σε αφήνει να στείλεις mail έχοντας αύτή τη ρύθμιση. Α και επειδή έχεις μία Static IP θεωρείσαι μεγάλος πελάτης πόσο μάλλον με 16 οπότε σου δείνουν και mail server δωρεάν (Δεν θυμάμαι πόσα mailBoxes), και free hosting και ένα σωρό άλλα πράγματα, που σίγουρα όμως δεν το χρειαζόμαστε. [:)] Εμείς μία εγγραφούλα θέλουμε.

Πάντος θα ήθελα πάρα πολύ να μπορούσαμε να κάνουμε κάτι για αυτό. Είναι νομίζω πολύ απλό να τσεκάρει ότι εσύ που παίρνεις τηλέφωνο και ζητάς μία εγγραφή Reverse είσαι αυτός που λες και ότι είσαι κα΄τοχος του Domain σου και ότι ξέρεις τι ζητάς. Αυτά!!! Τα είπα και μου έφυγε λίγο το άχτι μου με αυτούς που δεν θέλω να τους χαρακτηρίσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δάσκαλε

Θέλω mail στο subdomain αφενός γιατί η εταιρεία μου δεν θέλει να βάλει Exchange και αφετέρου γιατί βρήκα ευκαιρία να εξασκηθώ.

 

Έρχονται όμως 2 production εγκαταστάσεις (1 x SBS 2003 και 1 x SBS 2008), οι οποίες με έχουν αγχώσει πολύ, καθώς βλέπω ότι πέραν από την έλλειψη εμπειρίας, έχουμε να αντιμετωπίσουμε και άλλα περίεργα.

 

Η μόνη λύση είναι να της πας τον DNS να κάνει την Reverse εγγραφή και μετά να τον ξαναπάρεις πίσω τον DNS σου και επειδή θα ξεχάσουνε να δούνε την Reverse θα μείνει για πάντα η εγγραφή σου σωστή.

 

Aυτό είναι α. απαράδεκτο για υποδομή πληροφορικής και β. περίεργο να πείς στον πελάτη ή τον διευθυντή σου, κάτσε να κάνω μια βόλτα τα DNS για να κοροιδέψουμε τον πάροχο.

 

Τέλος όσο για το smart host επειδή η σύνδεσή μου είναι ΟΤΕΝΕΤ με αφήνει να χρησιμοποιώ τον mailgate.otenet.gr και από όσο ξέρω δεν έχει τρόπο να με κλείσει.

 

Σωστό, ή τουλάχιστον αυτό έχω δει ως τώρα.

 

Δηλαδή σε κάθε υλοποίηση Εxchange θα τραβάμε αυτά; Υποτίθεται ότι πήραμε πακέτο hosting με εργαλεία DNS για να κάνουμε την ζωή μας πιό εύκολη. Θα πάρω την Δευτέρα την HOL και θα σας πω τι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Από μέσα κάνει κανονικά telnet. Από έξω τίποτα. Δοκίμασα και με άλλο router. Τίποτα. Πήρα την HOL και μου είπαν να στείλω fax στο τεχνικό τμήμα.

 

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία με HOL και Exchange; Tι έχει χρειαστεί να κάνει;

 

Eπίσης klag έβαλα smart host (mailgate.otenet.gr) στον Send connector και τώρα τα mail πάνε κανονικά.

 

Κ.Μ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι φταίει η Hol σου. Κάτι κάνεις λάθος στο Firewall ή στο router.
Πρέπει να ανοίξεις την 25 port από έξω προς την IP του Exchange σου.

Α!!! Ελπίζω να έχεις κάνει (Exchange 2007 έτσι???) την εντολή
Get-ReceiveConnector στο SHELL<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Θα γράψει για παράδειγμα Default MyCompany
Πρέπει να τρέξεις την εντολή

Set-ReceiveConnector "default MyCompany" -PermissionGroups:” AnonymousUsers"

 

Αρχίσανε λοιπόν και πάίρνουμε τον δρόμο τους,
Το ότι δεν πάνε τα mail σου στον έξω κόσμο χωρίς Smart Host νομίζω ότι δεν έχεις βάλει MX Record στον Active Directory DNS σου.
Πήγαινε στον DNS του Active Directory και δήλωσε μία MX εγγραφή΄η οποία θα δείχνει τον mailserver σου. (και αυτό γιατί το Domain σου έχει το ίδιο όνομα με το Real Domain σου .gr)

Link to comment
Share on other sites


Το ότι δεν πάνε τα mail σου στον έξω κόσμο χωρίς Smart Host νομίζω ότι δεν έχεις βάλει MX Record στον Active Directory DNS σου.
Πήγαινε στον DNS του Active Directory και δήλωσε μία MX εγγραφή΄η οποία θα δείχνει τον mailserver σου. (και αυτό γιατί το Domain σου έχει το ίδιο όνομα με το Real Domain σου .gr)

Θέλω λίγο πιο αναλυτική εξήγηση για το παραπάνω διότι δεν το κατάλαβα.

Κώστα, τα emails δεν πάνε σε κανέναν ή σε συγκεκριμένα domains? Το pointer μπήκε στην hol?

 

Link to comment
Share on other sites

 

Αρχίσανε λοιπόν και πάίρνουμε τον δρόμο τους,
Το ότι δεν πάνε τα mail σου στον έξω κόσμο χωρίς Smart Host νομίζω ότι δεν έχεις βάλει MX Record στον Active Directory DNS σου.
Πήγαινε στον DNS του Active Directory και δήλωσε μία MX εγγραφή΄η οποία θα δείχνει τον mailserver σου. (και αυτό γιατί το Domain σου έχει το ίδιο όνομα με το Real Domain σου .gr)

Όχι Κώστα, η MX εγγραφή χρειάζεται για να μας βρίσκουν από το Internet και να παίρνουμε mail, όχι για να μπορούμε να στείλουμε εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Μην βαράτε ρε πρώί πρωί, δεν πρόλαβα να πω κάτι χαχα!!!

Λοιπόν Συμφωνώ ότι το ΜΧ είναι για να μας βρίσκει ο έξω κόσμος εμάς.

Όταν εμείς όμως το domain μας το έχουμε με Real domain name δεν πρέπει να ορίσουμε στον Dns μας την MX Record εγγραφή για να βρίσκουμε τον εαυτό μας?

Πάντος το ότι δεν παίρνει email δεν έχει να κάνει με την MX αλλά με το Firewall , γιατί ο έξω κόσμος δεν βλέπει την δικιά μας ΜΧ αλλά την Real MX εγγραφή στον Real DNS που από ότι φαίνεται ο άνθρωπος την έχει κάνει.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...