Jump to content

Exchange 2k και η καλύτερη λύση για redudancy/hot spare (Disaster Planning)


Guest masteripper
 Share

Recommended Posts

Οι χρήστες δεν είναι υπεύθυνοι για το backup , εσύ είσαι υπεύθυνος.Σκασίλα σου αν θέλουν η όχι είσαι ο admin και αυτή είνια η πολιτική της εταιρείας τέλος.Όσο για την διαδικασία του backup κάνεις τζάμπα παραπάνω βήματα. Δες λίγο αυτό το σενάριο :mail στον exchange και mail στους χρήστες.Χτύπησε ο Exchange? καινούργιος και ή restore apo backup ή synchronization απο τα τοπικά αρχεία των χρηστών ή συνδυασμός και των 2.

Όσο για τις ιστορίες μπορώ να σου πω άλλες τόσες που admins τρέχανε επειδή ήταν στημένα όπως νάναι.Εφόσον έχεις την δυνατότητα και αναβαθμίζεις την υποδομή αναδιοργάνωσε την κιόλας.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest masteripper

Τώρα αλήθεια πές μου ποιο είναι το κέρδος να είναι τα mail σε μια πελώρια βαση του exchange και συνάμα και στους χρήστες???

ΑΝ είναι να "πληρώσω" μια περιουσία για πανάκριβες λύσεις τυπου server,χτυπάω 2 1TB δισκους σε raid1 για backup και τραβάω backup απο τα πάντα.Κόστος 200 ευρώ βαριά-βαριά

Link to comment
Share on other sites

 

- Έλεγχος των email και του τι μπαίνει βγαίνει απο την εταιρεία?

- Κοινή φόρμα email για τους εργαζόμενους?

- Θα παίρνεις backup 1 βαση αντί 72186816 Pc ? ( Ξανατονίζω οτι για το backup της εταιρείας είσαι εσύ υπεύθυνος και όχι οι χρήστες )

- Ποιός σου είπε να δώσεις λεφτά? έχει άπειρα προγράμματα που παίρνουν backup τον Exchange ειδικά αν αυτός είναι virtual ( λέγε με DPM ) .

- Προστασία απο spamm ?

- Μείωση κόστους?

 

Να συνεχίσω ?

 

Τα mail στα pc Των χρηστών θα είναι έξτρα μέτρο πρόληψης σε περίπτωση που γίνει ζημιά . Μην ξεχνάς οτι μπορείς να ελέγξεις αν τα email θα μπορούν να γίνουν copy Η forward απο τους χρήστες διασφαλίζοντας ότι δεν θα φύγει τίποτα απο το Pc του χρήστη .

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα λες αλλα στα λόγια όλα είναι ωραία . Λοιπον 1.Το σύστημα δουλεύει με exchange 2000 μια χαρά ,κανείς δεν παραπονιέται οπότε γιατι να κάνω μια αλλαγή που δεν χρειάζεται... 2.Ζήτησα μια άποψη για το Virtualization του Exchange όχι οτι δεν την γνωρίζω σαν λύση αλλά επειδή μήπως υπάρχει και κάτι που μου διαφεύγει. 3. Αυτό που ανέφερες για Κυριακάτικη αργία είναι τουλάχιστον αστείο σαν χρονική διάρκει αλλά 15 μέρες το καλοκαίρι που έρχεται νομίζω ότι είναι αρκετά σεβαστό. Και τέλος καλώς ή κακώς δεν είμαι αυτός που παίρνει τις αποφάσεις απλώς βγάζουμε ενα μεροκάματο φροντίζοντας το σύστημα να δουλευει όσο μπορεί καλύτερα με τις λιγότερες διακοπές και τα λιγότερα έξοδα.Οπότε ιδέες και φιλοσοφίες για καινούργια και μοντέρνα συστήματα έλα να μου πεις όταν παω και ζητάω υπογραφές και δίνω εξηγήσεις για να πάρω έστω και 1 απλο controller PCi Sata των 30 €

Τίποτα απο αυτά που λέω δεν είναι θεωρία, είναι δοκιμασμένα και εφαρμοσμένα. Αν θέλεις ειναι αυτό που θα έπρεπε να προσπαθείς να πετύχεις. Οπως λένε αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας, θα πας εκεί που κοιτάς. Αλλώστε στο συγκεκριμένο θέμα είμαστε ολοι απο την ίδια πλευρά και δίνουμε αγώνες καθημερινά με πελάτες ή προισταμένους για την προμήθεια των καλύτερων δυνατών συστηματων. Οπότε άλλο να λες είμαι ευχαριστημένος με αυτό που έχω, κι αλλο το παλευω αλλα δεν βρίσκω ανταπόκριση.

Επίσης για να πω αλλη μια φιλοσοφία όπως λες, Το σύστημα της εταιρίας μου δουλεύει μια χαρά και χωρίς εμένα , οπότε ας με απολύσουν. Θα καταλάβουν την αξία μου στο πρώτο πρόβλημα. Αυτό ισχύει και για τον exch 2000 αλλά και για το σύστημα "Είπα στους χρήστες αν θέλουν backup να με ενημερώσουν". Η αξία τους θα φανεί στο πρώτο πρόβλημα.

Τέλος δεν κατάλαβα ακόμη πως η διακοπή της λειτουργίας για μεγάλο χρονικό διάστημα εμπλέκεται με την απαίτηση για συστήματα με high availability ή virtuaLization

Link to comment
Share on other sites

Guest masteripper

- Έλεγχος των email και του τι μπαίνει βγαίνει απο την εταιρεία?

- Κοινή φόρμα email για τους εργαζόμενους?

- Θα παίρνεις backup 1 βαση αντί 72186816 Pc ? ( Ξανατονίζω οτι για το backup της εταιρείας είσαι εσύ υπεύθυνος και όχι οι χρήστες )

- Ποιός σου είπε να δώσεις λεφτά? έχει άπειρα προγράμματα που παίρνουν backup τον Exchange ειδικά αν αυτός είναι virtual ( λέγε με DPM ) .

- Προστασία απο spamm ?

- Μείωση κόστους?

 

Να συνεχίσω ?

 

Τα mail στα pc Των χρηστών θα είναι έξτρα μέτρο πρόληψης σε περίπτωση που γίνει ζημιά . Μην ξεχνάς οτι μπορείς να ελέγξεις αν τα email θα μπορούν να γίνουν copy Η forward απο τους χρήστες διασφαλίζοντας ότι δεν θα φύγει τίποτα απο το Pc του χρήστη .

 

1. Ήδη υπάρχει δυνότητα ελέγχου και σε περιπτώσεις που χρειάστηκε έγινε

2.???

3.Με βάση αυτά που ξέρω 300Gb SAS κάνουν 400€ (Μιλάμε οτι αφού πρόκειται μια βάση θέλουμε ταχύτητα έτσι δεν είναι για να δουλευουν οι χρήστες κανονικά οπότε που 1 tb me 200 € που --- (1000/300)*2*400 =2400 )

4.....Βλέπε προηγούμενο

5.Υπάρχει

6????

Επειδή σίγουρα οι πιο πολλοί με έχουν παρεξηγήσει και επειδή δεν θέλω να νομίζετε οτι θέλω να το παίξω "καποιος" το καλύτερο θα ήταν να κλείσει ή ακόμα καλύτερα να σβυστεί το thread αφου δεν πρόσφερε τίποτε ουσιαστικό .

(Χθες είχα και μια καλή ιδέα και μάλλον αυτην θα υλοποιήσω αν βγει βγήκε...αν όχι βλέπουμε)

Τώρα όσον αφορά το Backup αφου τόσο πολυ πρεπει εγώ να τα προσέχω όλα, καλά λέτε τώρα που έχω χώρο θα το κάνω είτε θέλουν ή οχι....εως τώρα το είχα υλοποιήσει σε 1 τμήμα θα το κάνω και στα υπόλοιπα και τέρμα η υπόθεση.

Τέλος σε όλους σχετικα με Admin και ιστορίες για αγρίους αυτά ισχύουν για άλλες καταστάσεις όταν έχεις ένα τίτλο, όταν έχεις μαι θέση στο οργανόγραμμα, όταν το αφεντικό θυμάται αν όχι το όνομα σου ότι υπάρχεις,όχι όταν παιρνεις λιγότερα απο τους περισσότερους εργάτες και απλώς δουλεύεις σε 1 γραφείο......ο νοων νοείτο.

Τότε και τα e-mail οι χρήστες τα προσέχουν και η δίοικηση σε εχει στα ώπα -ωπα ..........

Link to comment
Share on other sites

Και πέστε αν έχω λαθος στο γεγονός ότι το Internet βρίθει απο άπειρες ιστορίες απο admins που για τον α,β,100λόγο χάσαν την βαση του Exchange και τρέχαν και δεν φτάναν........και δώστου κόλπα,δώστου εργαλεία ,δώστου ειδικές εφαρμογές,εξειδεικευμενοι σύμβουλοι και πάει λέγοντας...... Και μεταξύ μας με απλή λογική καλύτερα 70 pc και το καθένα το δικό του αντίγραφο του mailbox παρά 1 server...... Πιθανόν να κάνω λάθος....τουλάχιστον για σας είναι σίγουρο αλλά την κατάσταση την βρήκα και αφου δουλεύει απλώς την διατηρώ και σταδιακά την αναβαθμίζω.....

Δυστυχώς το internet βρίθει από ιστορίες μη σωστά προετοιμασμένων admins που έχασαν τη βάση του Exchange και δεν είχαν backup να την ανακτήσουν. Ένας απλός δίσκος USB φτάνει γι΄αυτό. Και δεν είναι επίσης σωστό ο κάθε ένας να έχει το δικό του αντίγραφο τοπικά, γιατί δεν υπάρχει κεντρικός έλεγχος (και backup). Και σού μιλάει κάποιος που είχα 300 άτομα να διαχειριστεί, το καθένα με το δικό του pst (όσα μπόρεσα/πρόλαβα, τα έστρωσα). Καλά κάνεις και αναβαθμίζεις σταδιακά την κατάσταση, απλά μη θεωρείς κάποια πράγματα δεδομένα, ακόμα κι αν φαίνονται απόλυτα λογικά.

Link to comment
Share on other sites


Επειδή σίγουρα οι πιο πολλοί με έχουν παρεξηγήσει και επειδή δεν θέλω να νομίζετε οτι θέλω να το παίξω "καποιος" το καλύτερο θα ήταν να κλείσει ή ακόμα καλύτερα να σβυστεί το thread αφου δεν πρόσφερε τίποτε ουσιαστικό . (Χθες είχα και μια καλή ιδέα και μάλλον αυτην θα υλοποιήσω αν βγει βγήκε...αν όχι βλέπουμε)

Να είσαι σίγουρος οτι κανείς δεν σε παρεξήγησε, και δεν υπάρχει λόγος και δεν είναι και στην φιλοσοφία του forum. Είμαστε όλοι συνάδελφοι και σίγουρα συμπολεμιστές. 

Και επίσης να είσαι ακόμα πιο σίγουρος οτι το thread πρόσφερε αρκετά σε αρκετούς απο εδώ.

Θα ήθελα να μας πείς την ιδέα σου , έχει ενδιαφέρον.

Εγώ συμφωνώ με τοπολογία exchange , ΟΛΑ πάνω του , centralized backup , data protection manager backup σε άλλο χώρο ή ακόμα και άλλο όροφο κτλ . Οπως επίσης συμφωνώ απόλυτα και οτι η τσέπη είναι αλλουνού και να καταστραφεί η μηχανογράφηση εγώ το πολύ πολύ να χάσω την δουλειά μου άντε και ένα μισθό ενώ αυτός την εταιρεία του.

Θεωρώ όμως άκρως επαγγελματικό, και σε κάποιες περιπτώσεις και υποχρέωση, να έχουμε ενημερώσει ΓΡΑΠΤΩΣ τον ιδιοκτήτη / επιχειρηματία για αυτό.

Δηλαδή , κύριε Τάδε τώρα έχουμε Α,Β,Γ υποδομή με την τοπολογία Δ , και την διαδικασία διασφάλισης των αρχείων Ε . Δεν έχουμε καλύψει τις ανάγκες Ι,Η,Θ . Σε περίπτωση disaster (απο εκεί ξεκινήσαμε) , οι servers θα λειτουργούν σε χρόνο Χ , και οι κρίσημες θέσεις εργασίας σε χρόνο Ζ . Για να βελτιστοποιήσουμε την μηχανογράφηση μας θέλουμε τάδε euro και για να ελαχιστοποιήσουμε τον χρόνο επαναφοράς τάδε + τάδε euro. Υπολογίστε την χασούρα σε euro για τον χρόνο επαναφοράς , τα euro της επένδυσης, πάρτε τις αποφάσεις σας και ενημερώστε με εγγράφως. Το παράδειγμα είναι πολύ ενδεικτικό αλλά πάνω κάτω αυτά είναι.

Μην ξεχνάμε τι ξεχωρίζει έναν επαγγελματία , απο τον Μπάμπη τον δικτυά.

Και βέβαια υπάρχει και το δεν βαριέσαι ρε αδελφέ , μια ερώτηση έκανα , και αφού παίζουν τι με μπλέκεις τώρα ??? Ναι ... πάω πάσο .

Απλά καλό είναι να είμαστε καλυμένοι , γιατί ο καλός ο φίλος στην στραβή φαίνεται ........

Αλλωστε οι ασφαλιστικές και οι τράπεζες έχουν τόσα δισεκατομμύρια , οχι για μενα αλλά για την φουκαριάρα την σταβή που θα σου κάτσει ή σου έκατσε ;)

Link to comment
Share on other sites

Σαν ένας από τους moderators του forum, να πω ότι τα threads δεν διαγράφονται έτσι, καλό είναι να υπάρχουν και να μένουν, στο κάτω κάτω συζήτηση κάνουμε, δεν σε υποχρεώνει κανένας να εφαρμόσεις τίποτα.

Ο Exchange Server φτιάχτηκε για να παίζει έχοντας τοπική βάση, με πολλά πλεονεκτήματα. Αυτό μπορείς να το κάνεις και σήμερα χωρίς επιπλέον κόστος, αφού ο Exchange ήδη υπάρχει. Αν κατάλαβα καλά δεν έκανες εσύ την όλη υλοποίηση, αλλά κάποιος άλλος. Αυτός λοιπόν που την έκανε, έστησε Exchange χωρίς να ξέρει να στήνει Exchange. Αφού ήθελε να δουλεύετε με τα emails τοπικά στα μηχανήματα, γιατί έβαλε Exchange και όχι κάποιον άλλο πολύ φτηνότερο mail server? Ξέρει η διοίκηση στην οποία αναφέρεσαι ότι αγοράσατε Ferrari για να πηγαίνετε μέχρι την γωνία για τσιγάρα (κοινώς η διοίκηση ξέρει ότι πετάξατε λεφτά)?

Καλώς ή κακώς, από την στιγμή που έχουμε εταιρία και βασιζόμαστε στους υπολογιστές, θα πρέπει κατά καιρούς να διαθέτουμε και κάποιο budget για να κάνουμε την δουλειά μας. Σβήστε τους servers και τα pc για μια εβδομάδα και υπολογίστε τι οικονομική ζημιά έχετε. Αυτό θα πρέπει να είναι και το επιχείρημά σου απέναντι στην διοίκηση. Τέλος, έχε κατά νου ότι αν συμβεί κάτι και χαθούν δεδομένα, η εταιρία πιθανόν να στραφεί εναντίον σου, διότι δεν φρόντισες να τους διασφαλίσεις.

Όταν λοιπόν ξαναζητήσεις λεφτά για την μηχανογράφηση και δεν τα δίνουν, φτιάξε ένα πολύ ωραίο έγγραφο που θα λέει ότι δεν φέρεις καμμία ευθύνη, ότι πρότεινες λύσεις που απορρίφθηκαν και φρόντισε να το υπογράψουν. Παράδειγμα: μολύνεται η εταιρία από τον Conficker, χάνονται πολύτιμα δεδομένα και σε τρέχουν στα δικαστήρια για αποζημίωση επειδή δεν φρόντισες από πριν.

Η καταστροφή ίσως να είναι έξω από την πόρτα σας, επειδή έγιναν τσιγγουνιές... "Σιγά μωρέ μην αγοράσουμε καινούρια software..." 

Link to comment
Share on other sites

Guest masteripper

Παιδιά θα δω τις προτάσεις σας και τις ιδέες σας και οτι μπορώ να υλοποιήσω θα το κάνω όσο μπορώ καλύτερα.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία 10 χρόνια η πολιτική του IT στην εταιρία που εργάζομαι είναι: "Λεφτά επιτρέπεται να χάσουμε, Δεδομένα δεν επιτρέπεται".

Να μη σταθούμε στα χρήματα, γιατί μπορεί να χάνονται με διάφορους τρόπους αλλά τα δεδομένα έχουν πολλαπλάσια αξία και αυτό πολλές εταιρίες δεν το υπολογίζουν μέχρι να αρχίσουν να χάνουν απο αυτές τις απώλειες.

Όταν δεν έχεις σωστό backup τότε ακροβατείς σε τεντωμένο και φθαρμένο σκοινί και απο κάτω σε περιμένουν βράχοι....

Δείτε και αυτό για να θυμηθείτε ότι η εταιρίες πρέπει να έχουν και σωστές πολιτικές χρήσης http://blogs.zdnet.com/storage/?p=485

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...