Jump to content

Τι είναι αυτό το MVP


Akladakis
 Share

Recommended Posts

Κσι επειδή πολλοί ρωτάτε τι είναι αυτό το MVP αλλά και επειδή πολλοι MVP έχουν μαζευτεί στο autoexec (ζωή να χουνε) δείτε εδώ περι τίνος πρόκειται.

Είναι διεθνής αναγνώριση που κυριώς επιβραβεύει την ΠΡΟΣΦΟΡΑ στην κοινότητα σε κάποιο τομέα που ο MVP εξειδικευεται και το κάνει συστηματικά για τους περασμένους 12 μήνες.

Και μένω κυρίως στο "ΠΡΟΣΦΟΡΑ" παρά στο εξειδίκευση, γιατί αυτό μετράει και αυτό είναι που απαιτεί την δέσμευση και τον ιδιαίτερο κόπο.

Ειδικοί υπάρχουν πολλοί αλλά λίγοι μοιράζονται την γνώση. Επίσης πολλοί ξεκινούν την συμμετοχή στα communities αλλά διαπιστώνουν πως είναι βαριά η καλογερική.

The MVP Award recognizes inspiring, trusted, and independent experts who voluntarily share their passion and knowledge of Microsoft products with others.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κι εγώ οτι θά'πρεπε να θεσπίσουμε και την τιμητική συμμετοχή στο θεσμό διότι γνωρίζω κάποιους που είναι στην ουσία MVP χωρίς να φέρουν τον τίτλο και άλλους που φέρουν τον τίτλο χωρίς να τον αξίζουν, τουλάχιστον μετά την πρώτη ανανέωση!!!

Link to comment
Share on other sites

Εν δυνάμει ο καθένας μπορεί να γίνει MVP αρκει να το δείξει με την προσπάθεια του και την διάθεση του. Δυστυχώς δεν είναι τιμητική διάκριση είναι μια διάκριση η οποία απαιτεί σε ετήσια βάση μεγάλη προσπάθεια και συνέπεια στις αρχές που διέπουν το MVP Program. Ό κάθε υποψήφιος απλά προτείνετε από τοπικό παράρτημα της Microsoft αλλά αξιολογήτε από ανθρώπους που ανήκουν στη επιτροπή αξιολόγισης που ειναι εκτός τοπικου παραρτήματος. Αυτό σημαίνει ότι όποιος το παίρνει για πρώτη φορά ή το ανανεώνει έχει προσπαθήσει για αυτό

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κι εγώ οτι θά'πρεπε να θεσπίσουμε και την τιμητική συμμετοχή στο θεσμό διότι γνωρίζω κάποιους που είναι στην ουσία MVP χωρίς να φέρουν τον τίτλο και άλλους που φέρουν τον τίτλο χωρίς να τον αξίζουν, τουλάχιστον μετά την πρώτη ανανέωση!!!

Βαριά κουβέντα Γιάννη.Αυτοί που αξιολογούν κάτι θα ξέρουν. Πολλές φορές μας ξαφνιάζουν αλλά δεν πιστεύω να γνωρίζουν κανέναν προσωπικά και να κάνουν χάρες.

Αναφορικά με το ποιος θα έπρεπε να είναι, φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν 10δες. Οποιος επιμένει και το επιθυμεί πιθανόν να γίνει.

Οσον αφορά την τιμητική συμμετοχή, ο καθέναν μπορεί να ευγνομωνεί και να ευχαριστεί τον ... προσωπικό του ήρωα.[:P]

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το Γιάννη. Χάρες δεν γίνονται αλλά μπορείς να "κλέψεις" αν καταλάβεις ότι ένα βασικό κριτήριο για να γίνεις MVP είναι πόση επίδραση φαίνεται να έχεις στο community. Αν καταφέρεις π.χ. να περάσεις σεμινάρια για ομιλίες, μπορείς να βρεθείς με 40 ομιλίες σε ένα χρόνο και να γίνεις MVP με τα τσαρούχια!

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη ξέρεις τέτοιες περιπτώσεις; Αυτό που λες με εντυπωσιάζει!!! Γιατί εγώ αλλιώς πίστευα και πιστεύω ότι είναι τα πράγματα. Επίσης ξέρεις πολλούς που μπορούν να έχουν 40 σεμινάρια μέσα σε ένα χρόνο; Μήπως είσαι υπερβολικός; Και το λέω αυτό διότι όντας MVP ξέρεις ότι κάθε φορά πρέπει να υποβάλλεις ένα αρχείο το οποίο μέσα περιέχει όλα όσα έχει κάνει με τα αντίστοιχα link στο web ώστε η επιτροπή αξιολόγησης να τα έχει σαν σημείο αναφοράς. Οτιδήποτε δεν έχει community link ξέρεις ότι απορρίπτετε και επίσης, τετοιου είδους link τουλάχιστον στις κοινότητες στις οποίες εσυ και εγω είμαστε μέλη δεν μπαίνουν καθώς αποτελούν διαφήμιση και ξηλώνονται με την μια απο τους αντίστοιχους moderators (όπως είσαι και εσυ ένας από αυτούς και προχθές μάλιστα ξήλωσες άμεσα κάτι αντίστοιχο και ορθώς το έκανες)

 

Link to comment
Share on other sites

Τα σεμινάρια είναι με πληρωμή ενώ η συμμετοχή στο community είναι τζάμπα. Να είστε σίγουροι ότι αν θες να κάνεις ομιλίες υπάρχουν τρόποί τώρα που οι 2 κοινότητες είναι ενεργές. Όποιος πιστεύει ότι μπορεί να ξεγελάσει την διαδικασία, ας δοκιμάσει. Κατά τα άλλα, αυτοί οι MVPs που έχουμε τώρα προσφέρουν στην κοινότητα. Δείτε τα posts τους στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Όπως κανένα σύστημα δεν είναι 100% ασφαλές έτσι και κανένας θεσμός αξιολόγησης δεν είναι τέλειος. Παντού μα παντού υπάρχουν εκείνοι που κερδίζουν αναγνώριση με την αξία τους κι εκείνοι που την κλέβουν με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Μπορεί να υπάρξουν κάποιοι που δεν παίζουν με τους κανόνες όμως αργά ή γρήγορα φαίνεται η αξία του καθενός. Ας μην επικεντρώνουμε στις ειδικές περιπτώσεις - αργά ή γρήγορα ξεχωρίζει η ήρα από το στάρι - και ας μην δημιουργούμε θέμα από το τίποτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κι εγώ οτι θά'πρεπε να θεσπίσουμε και την τιμητική συμμετοχή στο θεσμό διότι γνωρίζω κάποιους που είναι στην ουσία MVP χωρίς να φέρουν τον τίτλο και άλλους που φέρουν τον τίτλο χωρίς να τον αξίζουν, τουλάχιστον μετά την πρώτη ανανέωση!!!

Η τιμητική συμμετοχή πλέον καλύπτεται από τον νέο τίτλο "Microsoft Community Contributor" και αφορά 100% online παρουσία, τώρα πως γίνεται κάποιος MCC δε γνωρίζω και αν γνώριζα δεν είμαι εξουσιοδοτημένος να αναφέρω.

Υ.Γ. Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες Chris, Kelman, Antonch, Kladakis

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα το MVP το σνομπαρω, και δεν το καταλαβαινω σαν τιτλο.

δηλαδη για ποιο λογο καποιος "παρακαλαει" για το MVP του? σιγουρα ειναι αναγνωριση, αλλα η προσφορα στην κοινοτητα πρεπει και ειναι εθελοντικη.

ως μελος μιας κοινοτητας ελαχιστα με απασχολει αν ο καψαλακης η ο χατζηπαυλης ειναι τιτλοφορημενοι απο της microsoft. και ειμαι σιγουρος πως και οι ιδιοι δεν εχουν αναγκη τιτλους, οπως ειπε και ο κλαδακης ο καθε ενας μας εχει τον μεντορα του.

 

 

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος μπορεί να "παρακαλάει" για το MVP status του λόγω των προνομίων που του δίνει, που είναι σημαντικά. Κατά τα άλλα, κι εγώ δε βλέπω κάποιο ιδιαίτερο λόγο, πλην της αναγνώρισης της προσπάθειας η οποία (έστω και για μια χρονιά) δίνει μια επιβεβαίωση στον κάτοχο ότι κάποιος είδε τους κόπους του και δεν πήγαν χαμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ποτέ δεν "παρακάλεσα" μέσω της community δουλειάς μου. Τόσο μπορώ να προσφέρω και τόσα μπορώ να κάνω και αν αρκούν έχει καλώς.

Από την άλλη, το μεγαλύτερο benefit του να είσαι MVP είναι να μπορείς να μιλήσεις *απευθείας* με το product team και τον product manager της τεχνολογίας που σε ενδιαφέρει.

Priceless.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάνε χαμένοι οι κόποι σου αν δεν σου τους αναγνωρίσει η Microsoft ή κάποιος άλλος. Είναι απλά μια ηθική ικανοποίηση και κάτι παραπάνω (= τα προνόμια που λέγαμε). Είναι σαν την τιμητική άδεια στο στρατό :P

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...