Jump to content

"Χειροκίνητο" Duplex Printing


Frontier
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα (μάλλον καλημέρα),

 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιος - κατά προτίμηση δωρεάν ή open-source - manual duplex printer driver για Windows (που να τρέχει στα x64);

Ψάχνω σε διάφορα sites, αλλά δε βρίσκω κάτι. Θυμάμαι ότι υπήρχε κάποιος driver στον οποίο τύπωνες από την εφαρμογή σου και αναλάμβανε εκείνος - με κάποιες ρυθμίσεις - να τυπώσει και στις δύο όψεις του χαρτιού (τύπωνε στη μια και σταμάταγε την εκτύπωση μέχρι να αλλάξεις το χαρτί απ'την άλλη μεριά).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα reboot (υπνάκο), θυμήθηκα το πρόγραμμα αυτό: είναι το FinePrint και μεταξύ άλλων υποστηρίζει και λειτουργίες κοστολόγησης εκτύπωσης.

Υποστηρίζει manual duplex printing, αφού πρώτα εξακριβώσει πως ο εκτυπωτής σας εκτυπώνει στην πίσω όψη (κανονικά ή αντικατοπτρισμένα) και μετά υποστηρίζει επιλογές για τη δημιουργία διπλών εκτυπώσεων, βιβλίων, flyers κ.λπ.

 

Ο driver είναι διαθέσιμος για x86 και AMD64 αρχιτεκτονικές, ενώ υπάρχει και server έκδοση για δικτυακές εκτυπώσεις με accounting.

Τα $49 που κοστίζει είναι λίγα για τις δυνατότητές του και ασφαλώς λιγότερα από την προσθήκη ενός duplex unit στον εκτυπωτή σας.

 

http://www.fineprint.com

 

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα χρειάζεται και τους native drivers για να τυπώσει στον εκτυπωτή. Είναι απλά ένας επεξεργαστής εκτυπώσεων που κάνει rasterizing και άλλα "κόλπα" (βιβλιαράκια, πολύπλευρες n-εκτυπώσεις κ.λπ).

Για κάποιον που απλά θέλει να κάνει duplex printing και έχει duplexing unit δεν είναι απαραίτητο, αλλά αν θέλει να κάνει και βιβλιαράκια και raster DTP, τότε είναι απαραίτητο.

Εμένα π.χ και οι δύο εκτυπωτές μου δεν έχουν duplexing unit (στον ένα ειδικά δεν μπαίνει, στον άλλο κοστίζει πάνω από €300), οπότε κάνω τη δουλειά μου μια χαρά με αυτό και επιπλέον έχω και λειτουργίες που δεν έχουν οι duplexing printers, όπως πολλαπλές n-εκτυπώσεις (εκτύπωση δύο ή περισσότερων σελίδων στο χαρτί και από τις δύο όψεις, με την πίσω πλευρά να είναι σε αντικατοπτρισμό με την πρώτη, ανά n-σελίδα).

 

Link to comment
Share on other sites

Όντως χρήσιμο λογισμικό. Στη διμή μου περίπτωση, ωστόσο, και οι δύο εκτυπωτές μου έχουν duplexing unit και δεν έχω μετανιώσει που τους διάλεξα με αυτό ως βασικό κριτήριο επιλογής. Ποτέ δε μου έχουν δημιουργήσει πρόβλημα αξιοπιστίας και είναι ιδαίτερα χρήσιμοι αν δεν μπορείς να διαβάζεις whitepapers κλπ από pdf.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...