Jump to content

mail groups


alfisti1977
 Share

Recommended Posts

Γεια χαρά.

Βασικά θέλω να αναφερθώ σε μια δημοσίευση του akladaki για τα mail groups. http://autoexec.gr/forums/post/3541.aspx

Θα ήθελα κάποια βοήθεια οσο αφορα την επιτευξη της λύσης που έδωσε ο akladakis απο τον ιδιο η απο οποιον εχει ασχοληθει με το συγκεκριμενο θεμα και εχει βρει καποια λυση.

1. Έχω δημιουργησει ενα mail universal distribution list (mail enabled) με ονομα it@mycompany .gr

2. Έχω δημιουργησει επισης ενα public folder με την new-publicfolder -identity \it με ονομα it.

3. Έχω  ορισει ως μελη του group it τους χρηστες 1 και 2 αλλα δεν ξερω πως να ορισω το PF it ως μελος του DG it γιατι δεν εμφανιζεται σε καποια λιστα. Εκτως και αν υπαρχει καποια εντολη σε shell Που δεν μπορω να βρω.

4. Έχω δώσει δικαιωμα send as απο το AD στους χρηστες 1 και 2 μιας και το it DG εμφανιζεται στο AD.

Οταν πηγαινω στο outlook του καθε χρηστη , πατωντας το folder list μου εμφανίζει το PF it αλλα αυτο ειναι ορατο οχι μονο απο τους συγκεκριμενους χρηστες αλλα απο ολους τους χρηστες.

Οταν παω να στειλω ενα μυνημα απο τον χρηστη 1 δεν μου εμφανιζει το from για να επιλεξω με ποιο account να στειλω το mail. Πηγα να προσθεσω δευτερο e-mail σε καθε χρηστη αλλα δεν μου το δεχεται λεγοντας οτι χρησιμοποιηται ηδη.

οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης.

Πως το pf εμφανιζεται μονο στο outlook των συγκεκριμενων χρηστων, Πως κανω member του DG it το PF it, πρεπει να κανω mail enabled και το PF?,και τέλος αν υπαρχει κατι αλλο πoυ πρεπει να κανω επιπλεων και μου διαφευγει ,για να δουλεψει .

Ευχαριστω εκ των πρωτερων

Γρηγορης

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γρηγόρη και καλή χρονιά/,

Ας τα πιάσουμε ένα ένα,

1. Πως βάζω ένα public folder ως μέλος ενός group: Διάλεξε ένα απο τα παρακάτω:

   α. Δεξί κλικ πάνω στο group και υπάρχει η επιλογή : Add Exchange Public Folder..

   b. Active directory users and computers/ (advanced view)  και επιλέγω απο το container "Microsoft Exchange System Objects" το public folder Που έχω δημιουργήσει απο τον exchange, επιλέγω properties και στο tab "member of" το βάζω στο group που θέλω.

2. To From εμφανίζεται στο outlook 2003 αν μέσα σε ένα νέο Mail επιλέξεις View/From Field. Και αν το επιλέξεις μια φορά εμφανίζεται πάντα. Απο εκεί πατώντας το FROM διαλέγεις το group και αν έχεις δώσει σωστά το δικαιώμα Send As  στους χρήστες απο το security tab του Group τότε το mail θα φευγει απο την διεύθυνση του group.

3. Απο τον MS Exchange system manager, παμε στα public folders και στο PF που μας ενδιαφέρει δίνουμε τα απαραίτητα δικαιώματα σε αυτούς που θέλουμε (client permissions) βγάζωντας εκτός όλους τους άλλους (anonymous, default κλπ κλπ)

Δεν νομίζω τιποτα απο τα παραπάνω να σε δυσκολεύει, αλλά αν έχεις πρόβλημα με οτιδήποτε τα λέμε. (Φυσικά το PF πρέπει να είναι mail enabled αλλά αρκεί μια εσωτερική διευθυνση)

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια και σε σενα akladaki και ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Πρωτα απ'ολα θα ηθελα να επισημανω οτι ο exchange ειναι ο 2007  και ειναι στημενος σε windows server 2003 64x. Oι clients εχουν outlook 2007. Δεν το ανεφερα αυτο απο την αρχη γιατι ο φιλος που ειχε πρωτος δημοσιευσει το mail group αρθρο, ειχε επισης exchange 2007. Λαθος μου.

Kανοντας δεξι κλικ πανω στο group ειτε στο ad ειτε στον exchange δεν μου εμφανιζει πουθενα την επιλογη AddExchange Public Folder.

''Active directory users and computers/ (advanced view)  και επιλέγω απο το container "Microsoft Exchange System Objects" το public folder Που έχω δημιουργήσει απο τον exchange, επιλέγω properties και στο tab "member of" το βάζω στο group που θέλω'' .Eδω οταν επιλεγω το PF και κανω δεξι κλικ δεν μου εμφανιζει την επιλογη ''member of''.  Μου εμφανιζει μονο το general , object και security . Να πω επισης οτι το εικονιδιο του PF στο Microsoft Exchange System Objects ,ειναι το standart εικονιδιο System των windows το λευκο φυλο με το παραθυρο συστηματος τον σταυρο κτλ..

To from ok

To MS Exchage system manager ειναι extra εφαρμογή? Γιατι αν ενοεις το management που κανεις στον exchange κανοντας κλικ στο microsoft exchange πανω στην κονσολα δεν υπαρχει καποια επιλογη για public folders. Λογο 2007 μηπως πρεπει να χρησιμοποιησω shell? Γιατι αν δεν κανω λαθος ston 2007 μονο με shell χειριζεσαι τα PF's.

Ευχαριστώ και πάλι

Γρηγορης

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που σου είπα έχουν εφαρμογή σε exchange 2003.

Θα δω πως μπορεί να γίνουν τα παραπάνω απο το 2007 και θα επανέλθω.

Εντωμεταξύ νομίζω ότι μπορείς να ρυθμίσεις τα security perms πάνω στο Public Folder απο το outlook 2007

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Παναγιώτη,

αλλά μέχρι να βάλεις Sp1, η εντολή στο command-shell είναι η παρακάτω:

Add-DistributionGroupMember -Identity "yourdistributiongroup" -Member [email protected]
Το publicfolder πρεπει να είναι mail enabled
Αυτό γίνεται με την εντολή:
Enable-MailPublicFolder -Identity "/yourpublicfolder"
Ενημερωσε μας αν τα πήγες οκ
 
Link to comment
Share on other sites

Ok παιδια δουλεψε.

Το μονο που μου μενει τωρα ειναι να δω λιγο τι γινεται με τα δικαωματα γιατι το PF δεν θελω να το βλεπουν ολοι αλλα μονο οι χρηστες του group. Απο το AD δεν κανει τους authenticated users remove γιατι εχει inherit καποια δικαιωματα και πρεπει να ψαξω τι γινεται με αυτα. Οσον αφορα τα δικαιωματα με shell ειναι λιγο μπερδεμενα τα πραγματα γιατι οταν ζητησα να μου βγαλει τους χρηστες που εχουν δικαιωματα πανω στο PF δεν μου εβγαλε τους authenticated και πρεπει να το ψαξω λιγο. Αν καποις ξερει  καποια shell εντολη που το κανει αυτο θα το εκτιμουσα. Θα το ψαξω και αν εχω καποια απορια θα ξανα επικοινωνισω.

Ευχαριστω και παλι παιδια!!

 

Γρηγορης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

OK

Αλλαζοντας τον owner στο PF μπορεις να παιξεις με τα δικαιωματα απο το outlook του χρηστη που οριζεις σαν owner. Αν και πιστευω μολις βαλω το sp1 τα πραγματα θα ειναι ακομα καλυτερα.

 

Γρηγορης

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...