Jump to content

senderid


PARILAOS
 Share

Recommended Posts

Για να μην στο απορριπτει κανε το παρακάτω:

Στον smtp connector του exchange ( αν δεν εχειs φτιάξε) μέσω του οποίου δρομολογούνται τα mails προς τα έξω,  πηγαινε στο δευτερο tab και τσέκαρε το use HELO INSTEAD OF EHLO και θα περνάει και στο hotmail. (και αλλου, και στην otenet νομίζω κόβονται)

Θα παίξει σίγουρα. Και μία ερώτηση: ποιον  isp έχεις? Εχεις δηλώσει public όνομα για τον exchange server?

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτον τον provider περίμενα να μου πεις. Εχει σταθερά αυτο το πρόβλημα (Δεν έχει εγγραφές στην reverse ζώνη, και αποτυγχάνουν τα reverse lookup οπότε κάποιοι τα απορίπτουν.)

Η λύση είναι αυτή που σου έγραψα αρχικά, HELO instead of EHLO. Αυτο έκανα σε 2 πελάτες με forthnet. Οι δικοί μου κόβονταν απο πολλούς...

Αν θες περισσότερες οδηγίες πες μου.

Link to comment
Share on other sites

το εκανα αλλα ακομη το ιδιο. . . Και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.Απο την forthnet ακομη περιμενω απαντηση.Ήλπιζα πω θα εφτιαχνε αν συνδεα κάπως τον exchange εστελνε μεσο superweb οπως εστελνε δηλαδη πριν τον exchange

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον akladaki. Εκτως απο το EHLO πρεπει να επικοινωνησεις με τον provider να σου ρυθμισει - δηλωσεις , τα PTR records. Εγω εχω vodafone provider και εχω το ιδιο προβλημα. Αν και εχω ακουσει οτι δεν το κανουν ολοι οι providers αυτο. Θα το κανω και θα ξανα επανελθω για κατι νεοτερο.

 

 

ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο σημαντικό με τον Exchange που μου έχει τύχει... Υποθέτω ότι έχεις στατική IP. Θα πρέπει ο provider να σου δηλώσει στον DNS ότι το MX record του domain σου είναι το όνομα που έχει αυτή η στατική IP στο internet, πχ. αν έχεις στατική iP 194.219.χχ.χχ με ένα ping -a 194.219.xx.x βλέπεις ποιο είναι το όνομα που αντιστοιχεί στην IP που παίρνεις από τον provider. Αυτό το όνομα πρέπει να πας και να το πληκτρολογήσεις εδώ:

Exchange Manager --> Administrative Groups --> First Admin Group --> Servers ---> Your Server --> Protocols --> SMTP --> Default SMTP Server (right click ---> Properties --> Delivery Tab --> Advanced). Στο πεδίο που λέει "Fully Qualified Domain Name" πρέπει να πληκτρολογήσεις το πλήρες όνομα της στατικής IP που έχεις από τον provider. Αυτό γίνεται γιατί κάποιοι mail servers κάνουν reverse dns lookup για να δουν ότι όντως το μήνυμα φεύγει από τον mail server που αντιστοιχεί σε αυτή την iP. Αν δεν κάνω λάθος βέβαια, αυτό έχει σχέση και με το EHLO που αναφέρθηκε πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, κάτι άλλο που θυμήθηκα, είναι οτι για την αποστολή των email στον Exchange μπορείς απο το smtp connector να χρησιμοποιήσεις (general tab) smart host δλδ έναν smtp server του provider.

Για την forthnet με κάθε επιφύλαξη πρέπει να είναι ο [193.92.150.160]. Οπότε δεν θα φαίνεται ο δικός σου smtp σαν αποστολέας αλλά της forthnet και έτσι δεν θα απορρίπτονται τα mail.

Μπορείς να βάλεις και πάνω απο έναν, και έτσι γλιτώνεις και απο EHLO και απο PTR κλπ κλπ, ειδικά αν δεν έχεις static Public IP

Για δοκίμασε το...

Θανασης Κλαδάκης

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.
εχω μια απορία. Επειδή όταν στέλνω μέσω exchange σε hotmail μου το απορύπτει πως μπόρω να στέλνω μέσω του web mail?
Paris

Τι σου βγάζει το μήνυμα απόρριψης δηλαδή; Για ποιό λόγο το κόβει (και βασικά ποιός το κόβει);<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το PTR Record επαιξε κανονικα. Απλα πηρα τηλ στον provider μου , του ζητησα να μου βαλει PTR Record στο fqdn μου και δουλεψε. Πηρε μια μερα για την vodafone να το κανει , η vodafone ειναι ο provider μου, και κανει κανονικα τωρα reverse dns.

 

ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...