Jump to content

Αναζήτηση mail


merlinios
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά . Μπορώ να δώ κάπως στον exchange τα μαιλ που έφυγαν απο ένα account σε κάποια ορισμένη χρονική περίοδο? Είχαμε ένα θέμα εδώ στην δουλειά και πρέπει να δω τι έχει φύγει απο το συγκεκριμένο account και σε ποιούς πήγε. Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και ενεργοποίησα το loging και tracking γιατί ήταν κλειστό. Άρα φαντάζομαι οτι αφού τα είχα κλειστά δεν μπορώ να δω σε προηγούμενες ημερομηνίες τι στάλθηκε

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει και άλλος τρόπος αλλα φοβάμαι πως πρέπει να το κάνεις στον υπολογιστή του χρήστη που χρησιμοποιέι το account. Πρέπει όμως πρώτα να κοιτάξεις ποιά ειναι η default ρύθμιση του exchange στο να κρατάει τα deleted items. Ανοίγεις την κονσόλα του exchange και στο first storage group κάνεις δεξί κλικ properties και κοιτάς τα limits. Το default νομίζω είναι 14 μέρες. Εγώ το έχω αλλάξει. Αν είσαι μέσα στα χρονικά όρια τοτε θα πάς στο outlook του χρήστη και θα κάνεις recover deleted items. Αν δεν έχουν σβηστεί απο τον exchange θα τα επαναφέρει.

Μά αλλη λύση ειναι να τα επαναφέρεισ απο κάποιο back up αλλά εξαρτάται απο το τι πρόγραμμα για back up χρησημοποιείς. Για παράδειγμα στο back up exec 11d της Norton έχεισ την δυνατότητα ανάκτησης individual mails. Ετσι αν χρησημοποιείς μηνιαία ή back up χρόνου μπορείς να τα ανακτήσεις ανεξάρτητα με τις ρυθμίσεις της βάσης του exchange και εκτώς αυτου μπορείς να τα στείλεις και σε άλλο mailbox, το δικό σου για παράδειγμα ;)

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...