Jump to content

companyname.gr or companyname.local


kanoutas
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Σε όσους domains έχω στήσει έχω βάλει για όνομα το comanyname.local. 

 

Μήπως τώρα θα πρέπει να αρχίζω να βάζω το companyname.gr ώστε να μπορώ να έχω στο μέλλον και τον συγχρονισμό με το ofiice365 για να μου ανεβάσει τους users στην μορφή [email protected]  και όχι [email protected].

 

Το ερώτημα είναι αν θα έχω κάποια θέματα στον local dns τα οποία δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα με το companyname.gr . Δηλαδή κάποιος εσωτερικά που θα δίνει σε έναν browser www.companyname.gr και εσωτερικά δεν θα βρει τπτ από www θα πηγαίνει μετά έξω και θα ανοίγει η σελίδα??

 

Γενικά με τη κατάληξη πρέπει να στήνονται οι domains dns κτλπ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Φίλε,

 

Δεν ξέρω γιατί έβαζες local, αν και πολλοί το κάνουν έτσι, εγώ πάντα .gr χρεισιμοποιούσα.

 

Τες πα! Καλή λύση πάντως αυτό που σκέφτηκες.

 

Δεν ξέρω αλλά μάλλον θα λειτουργεί.

 

Πάρε Microsoft personnel και θα σου πεί!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

αν εχω καταλαβει σωστα το προβλημα,

στο active directory and trusts βαζεις το companyname.gr ως alternative domain name UPN suffix.

Με αυτο τον τροπο θα συγχρονισουν οι χρηστες σου.

Ο λογος που εμπαινε το local ειναι για να ξεχωριζουν τα records που αφορουν το domain του intranet με το internet.

 

Οι σοφοτεροι ας γραψουν :)

 

 

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Φίλε,

 

Δεν ξέρω γιατί έβαζες local, αν και πολλοί το κάνουν έτσι, εγώ πάντα .gr χρεισιμοποιούσα.

 

Τες πα! Καλή λύση πάντως αυτό που σκέφτηκες.

 

Δεν ξέρω αλλά μάλλον θα λειτουργεί.

 

Πάρε Microsoft personnel και θα σου πεί!

 

Αν μου λες ότι βάζεις πάντα .gr και δεν παίζει πρόβλημα τότε ΟΚ.

 

Απλά αναρωτιέμαι αν θα υπάρχει πρόβλημα σε ότι είναι έξω από την εταιρία και είναι στο .gr (πχ το site) 

Link to comment
Share on other sites

Αν μου λες ότι βάζεις πάντα .gr και δεν παίζει πρόβλημα τότε ΟΚ.

 

Απλά αναρωτιέμαι αν θα υπάρχει πρόβλημα σε ότι είναι έξω από την εταιρία και είναι στο .gr (πχ το site) 

 

Καλησπέρα φίλτατε,

 

Το best practise είναι να μην χρησιμοποιείται ως given name το Top Level Domain ( yourdomain.com ή yourdomain.local ) αλλά κάποιο subdomain όπως π.χ corp.yourdomain.com. Δεν σημαίνει πως δεν είναι εφικτό να χρησιμοποιήσεις ένα domain όπως yourdomain.com απλά έχει τις ιδιαιτερότητες του ( π.χ DNS resolution , split DNS κτλπ ).

 

ΕΠΙΣΗΣ, προσοχή με την ονοματοδοσία .corp / .local / .lan διότι πλέον αυτά τα Domain διατίθενται προς πώληση στο Internet. Τι σημαίνει αυτό? Problem smile.png 

 

Δες και αυτό το άρθρο εδώ https://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/34981.best-practices-for-internal-ad-domain-and-network-names.aspx .

 

Για O365 και non-routable Domains δες αυτό το άρθρο  https://support.office.com/en-us/article/How-to-prepare-a-non-routable-domain-such-as-local-domain-for-directory-synchronization-e7968303-c234-46c4-b8b0-b5c93c6d57a7

 

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

βάλε company.gr 
Εγώ όσα έκανα έβαζα company.local αλλά πλέον ότι κάνω το κάνω .gr 

Απλά για το site σου στον Μέσα DNS του Active Directory θα κάνεις μία εγγραφή hostA www που θα δείχνει την IP του εξωτερικού σου Server εκεί που φιλοξενείς το site σου. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

μιλάς για splt DNS (ή brain DNS αν θέλει κάποιος). Αν είσαι προσεκτικός με τις DNS ζώνες σου δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Θα το προτιμούσα γιατί αποκτάς ομοιομορφία, παίζεις με ένα SSL certificate κλπ. Βέβαια εκτός από τα καλά του έχει και τα κακά του.
 

Είναι υποκειμενικό θέμα, για κάποιους άλλους είναι απαγορευτικό, για άλλους ευκολία. Σημασία έχει να είσαι προσεκτικός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν και λίγο καθυστερημένα σου απαντώ.

Έχω αρκετές εγκαταστάσεις με Hybrid exchange λύση με ένα Onpremise server ώστε να εξυπηρετεί συγκεκριμένα accounts και office 365 για σχεδόν όλους τους υπόλοιπους χρήστες. Τα domainname έχουν κατάληξη .gr και έτσι τους υλοποιούσαμε όλους. Τα προβλήματα που δημιουργούνται λύνονται σε επίπεδο Dns records απλά και γρήγορα. Χρειάζεσαι hostA εγγραφές για οτιδήποτε έχει κατάληξη domainname.gr και βρίσκεται εκτός δικτύου.

πχ ένα record για το www.domainname.gr που θα δείχνει στο webserver σου ή τους dns του hosting σου.

Αν έχεις πχ sharepoint online τότε ακόμα ένα για το sharepoint.domainname.gr και πάει λέγοντας.

Γενικά σε όλους τους πελάτες μας πάντα χρησιμοποιούσα .gr extension καθώς δεν έβρισκα προβληματικό το να χρειάζεται να φτιάξω απο την αρχή 2-3 dns εγγραφές είτε για mx ή Α records.

Όπως έγραψε παραπάνω και ο Πέτρος δίνει μια ευκολία το .gr απλά θέλει λίγο προσοχή στις DNS εγγραφές.

Link to comment
Share on other sites

το recomended σενάριο από την Microsoft ΗΤΑΝ το .local

Όπως και να έχει ο DNS έρχεται να δώσει τις λύσεις είτε αν έχεις .gr ή .local

Κατά βάση είναι σχεδιαστικό το θέμα... και είναι περιπτώσεις που πιθανόν τώρα να μην μπορείς να σκεφτείς! πχ... επειδή έχω .gr το εσωτερικό domain όπως το εξωτερικό... και κάνω publish υπηρεσίες σε δικά μου hostnames corp.domain.gr ή termsrv.domain.gr από μέσα , δεν μπορώ να τα δοκιμάσω όπως θέλω εγώ από μέσα από την εταιρεία, καθώς ακολουθεί άλλη δρομολόγιση (και σε τέτοιες περιπτώσεις δεν θα κάθεσε να κάνεις ρυθμίσεις στον DNS).

ΑΥτό που γράφει ο Πέτρος για το ότι παίζεις με ένα SSL certificate, πάμε και στο σημείο ότι αν για τον Χ Ψ λόγο σου φάνε το domain certificate έξω, μετά η πρόσβαση είναι δεδομένη μέσα. Οπότε το να ξεχωρίζουν τα domains σε external & internal σου δίνει επιπλέον επίπεδο ασφάλειας, την οποία κανείς δεν ανέφερε στα σχόλια του!

και όπως ειπα...παλιότερα ήταν recommended. Τώρα δεν βρίσκω κάτι που να λέει επίσημα τι προτείνει η MS.
Σίγουρα με .local υπάρχουν θεματάκια σε Apple μηχανήματα αν τα βάλεις στο domain.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα , δεν έχει καμία απολύτως διαφορά ότι και αν βάλεις. Όλο το παιχνίδι γίνεται στο DNS. 

 

Η ερώτηση που κερδίζει το configuration είναι "Που είμαι ; Τι απάντηση πρέπει να πάρω;" Με την απάντηση φτιάχνεις και τα DNS records.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...